Najpierw dobra praca, później dziecko. Tak wyglądają priorytety Polek [RAPORT]

„Czy macierzyństwo przeszkadza w rozwoju kariery?” – to jedno z pytań, które w swoim nowym badaniu zadali respondentom autorzy serwisu CVeasy.pl. Okazało się, że większość Polek i Polaków dostrzega nierówne traktowanie kobiet i mężczyzn na rynku pracy, a równy udział w wychowaniu dzieci jest widoczny tylko na papierze.

Zdaniem aż 94% ankietowanych oboje rodziców powinno opiekować się potomstwem w takim samym stopniu. Rzeczywistość wygląda jednak zgoła inaczej. Nawet jeśli obie osoby pracują, to matki zwykle zostają z chorującymi dziećmi w domu, a ojcowie stanowią tylko 1% osób korzystających z urlopu rodzicielskiego. Czego jeszcze dowiadujemy się z raportu CVeasy.pl, przygotowanego we współpracy z agencją Elephate?

Polki chcą być niezależne

Zgodnie z danymi przywołanymi w raporcie, przeciętna Polka planuje zajście w ciążę o 5 lat później niż jeszcze kilka lat temu. Przed 30. urodzinami coraz częściej skupia się na zdobyciu dobrej pracy. Zdaniem aż 85% przepytanych osób kobieta powinna mieć stabilną sytuację zawodową, zanim urodzi dziecko.

Ponad połowa badanych zgodziła się, że kariera jest równie ważna co rodzina. Jak czytamy w raporcie, zmalał odsetek Polek, które byłyby gotowe zrezygnować z pracy zawodowej nawet w sytuacji, gdyby poziom zarobków ich partnera na to pozwalał. Co istotne, także Polacy są mniej chętni do bycia jedynymi żywicielami rodziny.

Raport o sytuacji matek na rynku pracy

Kobietom brakuje wsparcia

Wśród skojarzeń z łączeniem macierzyństwa z pracą wysoko plasuje się zmęczenie, ale i samorealizacja. Nic więc dziwnego, że aż 9 na 10 niepracujących zawodowo mam chciałoby wrócić na rynek pracy. W większości powstrzymuje je jednak konieczność opieki nad dziećmi i trudności logistyczne. Według uczestników badania matkom w największym stopniu brakuje wsparcia bliskich, a w dalszej kolejności – państwa i samych pracodawców.

Raport o sytuacji matek na rynku pracy

W raporcie wypowiedziały się pracujące mamy:

Anna Stępien-Kraska – Coacherka finansowa, przedsiębiorczyni, inwestorka. Znana jako Asanka.

Ola Gościniak – Pomysłodawczyni projektu Jestem Interaktywna, autorka książek, mentorka, przedsiębiorczyni.

Ewelina Salwuk-Marko – PR-owczyni, dziennikarka, wydawczyni portali.

Joanna Gacek-Sroka– Przedsiębiorczyni, mentorka kobiet, właścicielka marki Props.

Ewelina Miśko-Pawłowska – Radczyni prawna, pomysłodawczyni projektu Prawo Kobiet.

Katarzyna Raiter-Łuksza -Senior IT Product Manager i autorka bloga Mama Manager.

A także Rolf Bax – Dyrektor operacyjny CVeasy.pl 

Doceniamy pracujące matki

Mimo licznych wyzwań związanych z łączeniem macierzyństwa z pracą, przeważa opinia, że przynosi to więcej korzyści niż strat – także dla dziecka. Ze względu na umiejętność dobrego zarządzania i troskę o work-life balance, Polki i Polacy w większości uznają matki za równie dobre (61%) lub nawet lepsze (25%) pracownice niż inne kobiety.

Raport o sytuacji matek na rynku pracy

Podczas powrotu na rynek pracy po dłuższej przerwie przydaje się wsparcie, które oferuje stojące za raportem CVeasy.pl. Udostępnia łatwy w obsłudze kreator CV oraz intuicyjne narzędzie do pisania listów motywacyjnych. Aplikacje powstały na bazie wiedzy pozyskanej od samych rekruterów, a z ich podstawowych funkcji można korzystać za darmo.Kompletny raport o wpływie macierzyństwa na kariery Polek jest dostępny na CVeasy.pl: https://cveasy.pl/blog/raport-o-sytuacji-matek-na-rynku-pracy

Materiał prasowy

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Kampania społeczna "Dla siebie" powstała z myślą o kobietach, które…