Największe mity dotyczące soczewek kontaktowych

Wada wzroku wymusza na nas korekcję w postaci okularów lub soczewek kontaktowych. W nielicznych przypadkach pacjenci, zwłaszcza z wysoką wadą wzroku decydują się na laserową korekcję, która jest jednak kosztownym, nierefundowanym przez NFZ zabiegiem. Dla tych, którzy muszą nosić okulary, alternatywą są soczewki, które dają większą swobodę na co dzień. Istnieje wiele krzywdzących mitów dotyczących noszenia soczewek kontaktowych. Dziś się z nimi rozprawimy.

  1. Soczewki kontaktowe są szkodliwe

Nic podobnego, nowej generacji soczewki korekcyjne, podobnie jak soczewki kolorowe, są produkowane z bardzo dobrych materiałów tleno-przepuszczalnych, które zapewniają komfort noszenia i właściwe dotlenienie rogówki. Oko nie jest podrażnione, jak w przypadku noszenia soczewek starej generacji.

  1. Soczewki działają gorzej niż okulary

Jest wprost przeciwnie – w soczewkach pacjent widzi lepiej niż w okularach o tej samej mocy. Jest to związane z tym, że soczewka jest umieszczona bezpośrednio na poziomie oka i już od tego momentu korygowana jest wada. Z kolei w tradycyjnych okularach korekcja wady następuje dopiero w odległości co najmniej 1-2 cm od oka. Na dodatek okulary nie dają pełnego pola widzenia, a soczewki tak, ponieważ przylegają do rogówki i poruszają się wraz z ruchem gałki ocznej.

  1. Astygmatyzm wyklucza noszenie soczewek

Specjalnie dla osób, które mają astygmatyzm, przeznaczone są soczewki toryczne, zwykle soczewki miesięczne, które są nieco droższe od zwykłych soczewek sferycznych, ale umożliwiają dobrą jakość widzenia nawet przy astygmatyzmie.

  1. Soczewki nie są przeznaczone dla osób z prezbiopią

Prezbiopia, inaczej starczowzroczność to zaburzenia widzenia pojawiające się wraz z wiekiem i procesem starzenia się. Korekcja wady wymaga osobnych szkieł do dali i bliży lub zastosowania okularów progresywnych. Można uwolnić się jednak od okularów dzięki nowoczesnym soczewkom o zdolności progresywności.

  1. Soczewki są drogie

Cena soczewek jest bardzo przystępna. Za soczewki miesięczne można zapłacić kilkanaście złotych za parę. Za soczewki dzienne około 1 zł za parę.

  1. Soczewki są niewygodne w użyciu

Jeśli tylko przyzwyczaimy się do ich prawidłowego zakładania, nie będziemy ich odczuwać przez cały dzień. Czasem warto przy soczewkach stosować dodatkowo tzw. sztuczne łzy, czyli krople nawilżające, zwiększające komfort noszenia soczewek nawet przez całą dobę. Pielęgnacja soczewek też nie jest kłopotliwa. Wystarczy uniwersalny płyn do soczewek i niewielkie, plastikowe opakowanie, w którym umieścimy parę soczewek przeznaczonych do wielorazowego użycia. Jeśli zaś nosimy soczewki jednodniowe, w ogóle nie potrzebujemy preparatów do mycia i przechowywania soczewek, ani pojemników.

Materiał zewnętrzny

Share