Nałóż czapkę! Czapka do biegania

Jeżeli biegasz, to doskonale wiesz, że obecna chłodna jesień oraz nadchodząca mroźna zima wcale nie pomogą w wychodzeniu na trening. Dlatego należy zaopatrzyć się w odpowiednie czapki do biegania, które pomogą przetrwać chłody, wiatry, a nawet opady śniegu. Dzięki nim uchronimy swoje zatoki oraz uszy od przemarznięcia. Jak czapka do biegania?

Czapka do biegania

Wśród różnych nakryć głowy do biegania, to właśnie czapki odgrywają najważniejszą rolę. Wykonane są z materiałów o różnej grubości tkanin, dlatego warto dobrze przemyśleć, którą wybierzemy dla siebie i na jaką porę roku. Zupełnie inne nosimy zimą – wykonane z termoaktywnych materiałów chroniących przed zimnem, a zupełnie inne latem – lekkie, białe, wykonane z siateczki, tak aby jak najwięcej powietrza mogło dostać się do naszej parującej od temperatury głowy, a dodatkowo posiadających daszek chroniący oczy przed słońcem.

Gdy za oknem mróz

Powszechną zasadą przyjętą w środowisku biegaczy jest dodawanie około dziesięciu stopni do aktualnej temperatury. Jednak najważniejsze jest indywidualne wyczucie, ponieważ jedni mogą bardzo długo trenować na krótko, a inni do tego krótkiego zestawu dołożą rękawiczki ze względu na wrodzoną niedokrwistość dłoni. Bardzo ważne jest własne wyczucie organizmu oraz jego możliwości w trakcie treningu i to właśnie obserwacja ciała powinna być decydująca przy wyborze odpowiedniego nakrycia głowy.

czapki do biegania 1

Z jakiego materiału powinna być czapka do biegania

Czapki do biegania są różne. Najczęściej wykonane są z materiału technicznego, który nie przepuszcza wiatru, izoluje ciepło wewnątrz i odprowadza pot na zewnątrz. Tak, aby osoba biegająca mogła komfortowo uprawiać sport bez obaw o lejący się strumieniami z czoła pot. Dodatkowo są czapki do biegania posiadające, w których zastosowano nowoczesne technologie i materiał znajdujący się nad brwiami (w miejscu zatok) oraz przy uszach jest dodatkowo wspomagany, tak aby te partie naszej głowy nie zmarzły. A jak wszyscy doskonale wiemy z zatokami można walczyć miesiącami. W obawie przed długotrwałym leczeniem powstały specjalne technologie, które minimalizują ryzyko przewiania.

Czapka do biegania dla kobiet

Dodatkowo powinniśmy wspomnieć o czapkach do biegania dla kobiet. Jest to bardzo wymagająca płeć, dlatego czapki dla kobiet spełniają dodatkowe standardy. Posiadaczki długich włosów doskonale wiedzą, że fatalnym pomysłem są zwykłe czapki. Nałożenie ich na włosy powoduje zsuwanie się czapki, co psuje całą atmosferę treningu. Kobiety poszukują specjalnych czapek z przestrzenią na włosy oraz otworem na koński ogon. Niezwykle trudno jest znaleźć takie modele, dlatego panie często decydują się na buff, który często zastępuje im czapkę, jednak bywa, że nie jest już tak wygodny i również się zsuwa.

czapki do biegania 2

Jeżeli stoisz przed wyborem czapki do biegania, to zdecydowanie zastanów się kiedy i gdzie chcesz jej używać. Latem postaw na lekką, białą czapkę z daszkiem, która będzie dla Ciebie ochroną przed temperaturami oraz słońcem, a zimą wybierz porządną termoaktywną czapkę ze wsparciem w okolicach czoła i uszu, tak aby żaden mroźny dzień i silny wiatr nie przekreślił Twojego biegania na dłużej.

Autor artykułu
Tekst przygotowany przez sklep Buff.pl – chusty, opaski do biegania i bandany producenta Buff.

Share