Napęd do rolet. 4 parametry istotne podczas wyboru

Napęd do rolet

Decydując się na rolety – czy to zewnętrzne, czy też wewnętrzne – zastanawiamy sie w jaki sposób szybko i łatwo bedziemy je obsługiwać. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, przede wszystkim ze względu na wygodę użytkowania, jest sterowanie automatyczne. Jeśli zdecydujemy się taką opcję, konieczny będzie wybór napędu do rolety. Czym kierować się w owym wyborze, aby nie popełnić błędów i cieszyć się prawidłową eksploatacją naszych rolet? Po co nam napęd do rolet? Podpowiadamy kilka ważnych parametrów.

Średnica rury

Napęd zostanie umieszczony we wnętrzu rury, na którą nawinięto roletę. Stąd też ważne jest, jaką średnicę i przekrój posiada rura. Wybierając konkretny napęd do rolet uzyskamy informację producenta, do jakiego rozmiaru rury będzie on pasował. Dostępne na rynku silniki przeznaczone są najczęściej do rur o średnicy 35, 45, 58, 90 mm. Najpopularniejszym kształtem przekroju rury jest z kolei ośmiokąt. 

Długość napędu

Wybierając napęd do rolet, sprawdźmy również, jaką posiada długość. To równie istotny parametr, zwłaszcza jeśli mamy wąskie okna. Może bowiem okazać się, że większość dostępnych na rynku silników jest w naszym przypadku po prostu zbyt długa, co zawęzi nam obszar poszukiwań do zaledwie kilku modeli.

Maksymalny udźwig silnika i moment obrotowy

Maksymalny udźwig najczęściej zdeterminowany jest wymiarami pancerza rolety. Natomiast moment obrotowy powinien zostać dobrany w taki sposób, aby konkretnej wielkości rolki napędowej zawsze pozostawał zapas mocy. W tym przypadku odpowiedni dobór parametrów technicznych może przysparzać nieco kłopotu. Można zatem skorzystać z fachowej pomocy dostawcy tego typu rozwiązań. Renomowani producenci prezentują dodatkowo szczegółowe i przejrzyste opisy swoich produktów, stąd też łatwiej dobrać w przypadku ich asortymentu pożądany moment obrotowy. 

Napęd przewodowy czy radiowy?

Napęd przewodowy sterowany jest zazwyczaj za pomocą przełączników obrotowych lub klawiszowych (rozwiązanie przypomina nico włącznik światła montowany na ścianie). Taki napęd radiowy to z kolei opcja sterowana radiowo, a zatem do opuszczania lub podnoszenia rolet wystarczy nam pilot lub smartfon. W drugim przypadku możemy liczyć z pewnością na większą wygodę użytkowania rolet, możliwość sterowania tylko jedną lub jednocześnie kilkoma roletami, także w dowolnego miejsca poza domem. Istotną cechą napędów radiowych jest wyposażenie w system detekcji, pozwalający na wykrywanie przeszkód na drodze rolety, czy zapobieganie jej przymarznięciu. Przewagą prostszych systemów przewodowych będzie za to niższa cena.

Warto na koniec dodać, że niezależnie od wybranego rozwiązania, dobrą opcją jest system oferujący mechanizm manualnej obsługi awaryjnej. Tutaj awaria zasilania nie stanie na przeszkodzie sprawnej obsługi rolety.

Materiał partnera

Share