Nasyca oczy pięknem

DSC_0171Fascynacja modą, pasja tworzenia, umiłowanie rzeczy pięknych i oryginalnych – to cechy, które definiują Monikę Zenel – nie tylko młodą i utalentowaną projektantkę mody stawiającą pierwsze kroki, ale również blogerkę i pasjonatkę sztuki. Ma 25 lat, pochodzi z Kaczor, a na co dzień mieszka w Warszawie . Jej głowa jest pełna fantastycznych pomysłów i wizji, które prezentuje na swoim blogu. Inspiracje czerpie bacznie obserwując otaczający nas świat, a także z muzyki i filmów. Jej projekty są mieszanką przeróżnych styli, kolorów i krojów. Sama uwielbia klasykę połączoną z elegancją lat 60-tych, a swoje projekty kieruje do osób, które kochają elegancję, ale przede wszystkim wygodę.

Od kiedy interesujesz się modą i skąd w ogóle wzięła się taka pasja ?

To geny (śmiech). Po moich rodzicach odziedziczyłam umiejętności wokalne oraz miłość do mody. Kiedy byli młodzi sami szyli sobie ubrania, zawsze lubili wyglądać modnie i dobrze. Dlatego moda towarzyszyła mi odkąd pamiętam.

Sama wymyślasz i szyjesz ubrania ?

Zaprojektowałam kilka ubrań, natomiast jeszcze nic z tego nie uszyłam. Zdarzyło mi się przerabiać ubrania na takie, które lepiej do mnie pasują, np. wycinam trójkąty, koła, robię frędzle, farbuje spodnie. Moim marzeniem jest otwarcie firmy odzieżowej z własnymi projektami. Mam masę pomysłów

Czy zarabiasz na tym ?

Nie, jeszcze nie. Natomiast mam dużo pomysłów i bardzo chciałabym je kiedyś zrealizować. Co będzie, czas pokaże.

Skąd czerpiesz inspirację ? Czy jest ktoś kto Cię szczególnie inspiruję ?

Nie mam takiej jednej osoby. Inspiruję mnie dosłownie wszystko: przyroda, muzyka, filmy, artyści. Myślę, że Anna Dello Russo jest osobą godną uwagi.

Jaki jest Twój ulubiony styl ?

Uwielbiam klasykę połączoną z elegancją lat 60-tych, ale również świetnie czuję się w legginsach i t-shirt’ cie.

Czy Twoje stylizacje można zobaczyć na jakiś pokazach ?

Jeszcze nie , ale jest to jedno z moich marzeń (śmiech).

_SZA8620

Prowadzisz bloga. Od kiedy i czy ktoś Cię do tego namówił ?

Bloga prowadzę dopiero od 9 miesięcy. Z jednej strony chciałam pokazać swoje stylizacje, a z drugiej trochę obawiałam się reakcji znajomych. Teraz wiem, że mogłam śmiało założyć go 2 albo 3 lata temu, bo reakcje z zewnątrz są bardzo pozytywne.

Studiujesz ? Czy jest to związane z Twoją pasją ?

Jestem magistrem sztuki, skończyłam również szkołę aktorską w Warszawie. Moda jest dla mnie sztuką, więc myślę, że to jest bardzo powiązane.

Jak podchodzą do tego, co robisz Twoi bliscy ?

Największym wsparciem we wszystkim co robię są moi rodzice. To oni motywują mnie do pracy, dają dużo siły i energii, ale co najważniejsze potrafią być obiektywni. Jeżeli coś im się nie podoba to mi o tym mówią i oczywiście liczę się bardzo z ich zdaniem.

_SZA6516v1zmniej

Jeśli miałabyś możliwość współpracy ze znanym/ą projektantem/projektantką, kogo byś wybrała i dlaczego ?

Bardzo ciekawi i kreatywni są młodzi ludzie, mają przeróżne pomysły, które inspirują. Świat mody w Polsce bardzo szybko się rozwija i pojawiają się, co chwile nowe marki, dlatego ja stawiam na młodych projektantów, którzy mają cos do zaprezentowania.

Jakie masz dalsze plany i marzenia ?

Chciałabym zając się w 100 % blogiem i marzę, aby zainteresować i zarazić swoją pasją innych. Oprócz tego nagrać płytę i zagrać w filmie.

Do kogo kierujesz swoją modę ?

Do osób, które kochają elegancję, ale przede wszystkim wygodę. Staram się podążać za modą i pokazywać to na blogu.
Co chciałabyś przekazać młodemu pokoleniu artystów, którzy marzą o karierze projektanta mody ?
Aby wierzyli w siebie i swoje marzenia! Powinni przede wszystkim być sobą.

Czym jest dla Ciebie moda ?

Moda jest dla mnie pasją, dobrą zabawą, ale także ciężką pracą, ponieważ aby stworzyć ciekawa stylizację trzeba dużo czasu, kreatywności i kombinacji, aby wszystko miało ręce i nogi.

Pamiętasz swój pierwszy projekt ?

To było całkiem niedawno. Czasami lubię zaszyć się w pokoiku w Warszawie, wziąć do ręki kartkę , ołówek i coś sobie narysować. Raz lepiej, raz gorzej, ale przez to otwiera mi się wyobraźnia, dzięki której projekt jest w 100 % gotowy nie na kartce, ale w głowie.

W każdej epoce obowiązywał inny styl ubierania się. Do jakiej epoki ze względu na styl chciałabyś się przenieść, gdyby to było możliwe ?

Wszystkie style wrzuciłabym do jednego worka i mocno potrząsnęła, a kiedy otworzyłabym go, wysypałyby się cudowne kreacje – bardzo współczesne (śmiech).

Co sama nosisz ? Czy projektujesz ubrania dla siebie, kupujesz te najmodniejsze, czy masz ulubione ciuchy, które nosisz niezależnie od tego, co jest modne ?

Wcale nie jestem zwolenniczką markowych ubrań. Najprościej jest kupić coś markowego i być modnym. Wydaje mi się, że większą sztuką jest wyszukiwanie ciekawych i unikatowych ubrań w butikach bez marki, które zachwycą wszystkich.

Jakie jest według Ciebie środowisko mody ?

Nie mnie to oceniać, każdy z tej branży jest indywidualistą i ma swój świat, który gdzieś tam sobie wykreował. Jest to z pewnością specyficzne środowisko, ale artyści rządzą się własnymi prawami.

 

Z Moniką rozmawiała Sylwia Gajewska

Blog mfashion88.blogspot.com

Share