Niecodzienne rozwiązania dla Twoich ścian

Co jakiś czas marzy nam się, by tchnąć nowe życie w nasze cztery ściany. Na rynku pojawia się sporo nowości, które mają nam to ułatwić. W co warto zainwestować?

Po pierwsze – analiza

Zanim przejdziemy do dekorowania ścian, należy ocenić stan techniczny powierzchni, którą chcemy pomalować. Przy podejmowaniu decyzji należy kierować się stabilnością gładzi lub tynku. Jeśli mamy do czynienia z nową, niemalowaną wcześniej ścianą, w pierwszym etapie należy zastosować preparat gruntujący. Kolejno, pokrywamy powierzchnię farbą gruntującą – pozwala ona na wyrównanie chłonności, a także wzmacnia i ujednolica kolorystycznie podłoże. Ostatnim etapem jest nałożenie farby nawierzchniowej. Jeżeli ściana nie pyli się i nie obsypuje, możemy pominąć pierwszy etap i rozpocząć od nałożenia farby gruntującej.
Sytuacja wygląda inaczej, gdy chcemy odnowić ściany, które były już wcześniej malowane. Oczywiście, również możemy zacząć od nałożenia farby gruntującej, jednak możemy pominąć ten krok i – jeśli dotychczasowa warstwa farby nie odchodzi, wystarczy ją odpowiednio oczyścić, zmatowić i przystąpić do nakładania farby nawierzchniowej.

Jaką farbę wybrać?

Wbrew pozorom, wybór farby nie ogranicza się tylko do zdecydowania się na odpowiedni kolor. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na parametry techniczne. To one decydują o efekcie końcowym, czyli o intensywności koloru, połysku czy odporności na zabrudzenia. Jako farby wewnętrzne najlepiej sprawdzą się te, które charakteryzują się dobrą rozlewnością. Jest to o tyle ważne i komfortowe dla nas, że farby takie nie chlapią podczas malowania, nie tworzą zacieków, łatwo się je rozprowadza, bardzo dobrze kryją, a także tworzą gładką i jednolitą powierzchnię na ścianie.

Maskują one drobne niedoskonałości poprzez odbijanie się światła w sposób rozproszony. Warto wybierać takie farby, które po pomalowaniu tworzą powierzchnię hydrofobową, tzn. taką, która jest odporna na wszelkie zabrudzenia i zapobiega osadzaniu się kurzu. Jeśli dysponujemy niewielkim metrażem, warto wybrać takie o satynowym wykończeniu. Zapewniają one uzyskanie powierzchni, która odbija światło, a tym samym sprawia, że nasze pomieszczenie jest bardziej rozświetlone, a co za tym idzie – wydaje się większe optycznie. Ich minusem jest jednak to, że uwypuklają wszelkie nierówności podłoża.

sciana2

Nietypowa ściana wewnętrzna

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak odnowić ściany w swoich czterech kątach i sprawić, by były niepowtarzalne – podpowiadamy. Jednym ze sposobów, jest zakupienie fototapety. Możemy jej użyć na jednej ze ścian. Do wyboru mamy mnóstwo motywów – kwiatowe, we wzory, panoramy miast. Jeśli jednak nie chcemy, by wzór zajmował aż tak dużej powierzchni, możemy zdecydować się na mniejsze naklejki bądź szablony i samemu stworzyć wzory. Decydując się na zmianę koloru w pomieszczeniu, należy zastanowić się nad tym, w jaki sposób spędzamy w nim nasz czas, bowiem odcień nie powinien być zbyt intensywny i męczący jeśli w pomieszczeniu przede wszystkim wypoczywamy. Jeśli nie chcemy, by kolor zdominował nasze wnętrze, warto zastosować go na jedną ze ścian. Innym pomysłem na unowocześnienie pomieszczenia jest zastosowanie kamienia – szczególnie sprawdzi się on w przypadku salonu z kominkiem. Romantyzm w nasze cztery kąty najlepiej wprowadzi zastosowanie miękkiej tapety o fakturze materiału. Warto, by miała ona podkład z fizeliny. To dobre rozwiązanie, szczególnie do sypialni.

Artykuł powstał we współpracy z Bolix.pl

Fot. pinterest.com

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Pod taką nazwą już we wrześniu odbędzie się akcja charytatywna,…