Nietolerancja glutenu

Gluten to drugi, zaraz po mleku, najczęściej występujący alergen pokarmowy. To białko roślinne, które występuje w ziarnach zbóż. Jest składnikiem mąki, sprawia, że mąka zmieszana z wodą staje się kleista i ciągliwa.

Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa to dieta, która całkowicie wyklucza spożywanie glutenu. Jego źródłem są takie zboża, jak pszenica, jęczmień, żyto, orkisz, pszenżyto. Owies to zboże bezglutenowe, ale ulegające zanieczyszczeniu zarówno podczas uprawy, jak i przetwarzania.

Dieta bezglutenowa to dieta opracowana specjalnie dla osób chorych na celiakię. To trwała nietolerancja glutenu, zaburzenie polegające na tym, że organizm wytwarza reakcję immunologiczną na białka zawarte w pszenicy, życie, jęczmieniu.

Celiakia to choroba mająca podłoże genetyczne. Trwa całe życie. Powoduje zapalenie błony jelita, może doprowadzić też do zaniku kosmków jelitowych, a to uniemożliwia wchłanianie z pokarmu składników odżywczych. Dlatego osoby, u których stwierdzono celiakię, muszą wykluczyć z diety produkty zawierające gluten. Do produktów bezglutenowych należą warzywa i owoce, mleko i jego przetwory, jaja, mięso, ryby.

Czego unikać?

Ostrożność jest wskazana przy takich produktach, jak lody, czekolada, marcepan, puddingi, chrupki, chipsy i inne słone przekąski, naleśniki, placki ziemniaczane, krokiety, parówki, kiełbasy, musztarda, ketchup, kostki bulionowe, mieszanki przypraw, produkty niskotłuszczowe, gotowe posiłki, kremy do smarowania, proszek do pieczenia, zupy, białe sosy. Gluten zawierają wszystkie produkty, które powstają ze zboża glutenowego, takie, jak mąka, kasze, makarony, pieczywo. Gluten obecny jest też w wielu słodyczach, w piwie oraz w produktach zawierających syrop glukozowo–fruktozowy.

Osobom zdrowym dieta bezglutenowa może przynieść więcej szkody niż pożytku. Wykluczenie z diety produktów zawierających gluten sprawi, że nasza dieta będzie uboga w ważne dla zdrowia składniki – w węglowodany, żelazo, wapń, błonnik, cynk, witaminy B1 i B2.

Produkty bezglutenowe

Obecnie na rynku dostępne są różnorodne produkty bezglutenowe stworzone specjalnie dla osób z nietolerancją glutenu, cierpiących na celiakię. W celu zminimalizowania nieświadomego spożycia glutenu prawie do zerowego poziomu należy wybierać produkty ze znakiem przekreślonego kłosa na etykiecie. Można też wybierać produkty bez tego znaku, ale z oznaczeniem, że dany produkt jest bezglutenowy. Należy więc dokładnie czytać etykiety.

Materiał zewnętrzny

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
A jak można zadbać o odpowiednią stylistykę, aranżując wnętrze samodzielnie?…