Obciach czy poprawa wizerunku? Aparat na zębach

fashionelka.pl

Któż dziś nie chce wyglądać idealnie? Chcemy mieć piękne ciało i czuć się dobrze. Chodzimy na solaria, fitness, siłownie, baseny. Dbamy o swoje linie i diety. A co z zębami? Teoretycznie o nie dbamy, lecz samo mycie nie wystarczy. Czy powinniśmy się wzbraniać przed ortodontą? Wręcz przeciwnie!

W dzisiejszych czasach jest bardzo wiele rodzajów aparatów ortodontycznych. Dobiera się je indywidualnie do każdego rodzaju uzębienia i wady oraz preferencji estetycznych. Są bowiem aparaty stałe jak i ruchome. Różną się one możliwością ich zdejmowania. Stałe są zdejmowane tylko i wyłącznie przez ortodontę i po pewnym okresie leczenia. Ruchome zaś są dobierane do mniejszych wad i można je zakładać tylko na noc, a w dzień wyjmować. Są one przeważnie zalecane dzieciom, ponieważ największy wpływ mają na formujące i rosnące jeszcze szczęki.

www.styl.pl

Fot. Hanna Smoktunowicz, Monika Mrozowska, Edyta Pazura, Tomasz Jacyków

Każdy rodzaj aparatu ma przypisaną funkcję. Są aparaty poszerzające łuk zębów, zwężające łuk, naprawiające wadę zgryzu oraz wiele innych. Oprócz tego różnią się wyglądem oraz ceną. Im mniej widoczny aparat (stały) tym wyższa jego cena. Podstawowy i najbardziej popularny jest aparat metalowy. Wiele osób wybiera także ceramiczny, kompozytowo- ceramiczny lub ceramiczny z metalowym slotem. Mniej znanymi aparatami są szafirowe (kryształowe) i incognito (lingwalny, językowy). Incognito jest najmniej widoczny, ponieważ jest montowany od wewnętrznej strony zębów. Jest on jednym z najdroższych aparatów. Mało widoczne są też ceramiczne i szafirowe aparaty. Te aparaty pomimo tego, że są mniej widoczne od metalowych mają swoje wady. Mogą się przebarwiać od jedzenia i past do zębów.

Ceny aparatów plasują się między 1500 a 2000zł (metalowe i ceramiczne), 3000 a 4000zł (szafirowe i incognito) za jeden łuk (szczękę).

www.pudelek.pl

Fot. Agnieszka Popielewicz

www.makbet.pl

Fot. Monika Brodka

Aparaty stały się modne, już jakiś czas temu, nawet wśród gwiazd i celebrytów. Zauważono, iż proste zęby to nie tylko hollywoodzki uśmiech, lecz także i zdrowie. Efekt leczenia ortodontycznego, czyli wyleczenie wady zgryzu umożliwia zachowanie zdrowych zębów, przyzębia, stawów skroniowo-żuchwowych a także dobrego samopoczucia przez wiele lat. Pomaga też w niwelowaniu niektórych wad wymowy oraz służy poprawie estetyki. Co jest bardzo ważne w zawodach związanych z show-biznesem.

our-girlslive.blogspot.com

Aparatem chwaliły się między innymi takie gwiazdy jak: Beyonce, Monika Brodka, Tomek Jacyków, Hanna Lis, etc.

Kiedyś kojarzono aparaty ortodontyczne z czymś brzydkim, nieestetycznym, niemodnym i wstydliwym. Dziś aparaty świadczą o dbałości o zdrowie i wygląd ich właściciela. Dwudziesty pierwszy wiek to nie tylko piękno, ale także zdrowie i to, co pozornie jest brzydkie, nie musi wcale takim być.

Karolina Celak

Źródło zdjęć : pudelek.pl, styl.pl, makbet.pl.org, ortodoncyjnie.pl

Share