Ogrodzenie domu – rodzaje, przepisy

ogrodzenia-panelowe

Przydomowe ogrodzenie jest integralną częścią naszej posesji. Zapewnia nie tylko bezpieczeństwo oraz spokój, ale wpływa również na ogólną estetykę nieruchomości.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Dlaczego ogrodzenie domu jest istotne?

Ogrodzenie domu spełnia istotne funkcje. Przede wszystkim oddziela naszą posesję od innych działek, co wpływa na nasz poczucie prywatności i zapewnia ogólny komfort mieszkania. Oprócz tego ogrodzenia odgrywa również rolę reprezentacyjną – jest najbardziej zewnętrznym elementem naszej posiadłości, stąd styka się z największą liczbą osób.

Przepisy regulujące budowę ogrodzenia posesji

Wbrew pozorom osoba ogradzająca swoją posesję nie ma w tym względzie pełnej dowolności. Warunki określają przepisy prawne. Mówią one, że w przypadku budowy płotu, którego wysokość przekracza 2,2 metra (nie ma znaczenia, czy jest on wznoszony od strony sąsiada, czy ulicy) należy ten fakt zgłosić do starostwa powiatowego. Jeżeli nasze ogrodzenie będzie miało mniej niż wspomniane 2,2 metra, wówczas nie trzeba składać żadnych formalnych zawiadomień. 

Rodzaje ogrodzenia domu

Rozwiązań dotyczących odgradzania naszej nieruchomości od innych działek oraz ulicy jest całkiem sporo. 

Jednym z nich jest ogrodzenie wykonane z muru.

Zapewnia ono trwałość, nie musimy się martwić, że ulegnie zniszczeniu na przykład na skutek wichury. Materiałami, z których takie ogrodzenie może zostać wykonane, są cegły klinkierowe, bloczki betonowe albo naturalny kamień. Minusem tego rodzaju ogrodzenia jest stosunkowo duża cena wykonania (zarówno materiałów, jak i robocizny).

Innym sposobem na ogrodzenie jest zrobienie go z metalu.

Jest to bardzo nowoczesny wariant. Można zdecydować się na zakup gotowego ogrodzenia, którego montaż jest bardzo szybki i bezproblemowy. W przypadku ogrodzeń metalowych możemy jeszcze wybierać między ogrodzeniami kutymi oraz ogrodzeniami z siatki.

Ogrodzenie z drewna

Jeżeli interesuje nas stworzenie atmosfery przystępności i otwartości, to warto zainteresować się ogrodzeniami zbudowanymi z drewna. Oczywiście w tym przypadku nie można zapomnieć o zabezpieczeniu materiału impregnatem. Ogrodzenia drewniane muszą być poddawane okresowym pracom konserwacyjnym, co może dla niektórych być uciążliwe. 

Świetny efekt może przynieść zdecydowanie się na ogrodzenie żywopłotem. Nie tylko zapewnia on poczucie prywatności, ale wytwarza przyjazną atmosferę bliskości z naturą. Jest to jednak wyjście dla osób, które lubią prace pielęgnacyjne, bo o krzewy składające się na żywopłot należy regularnie dbać.

Brama garażowa segmentowa też jest ciekawą opcją!

Zlecenie wykonania ogrodzenia 

Na rynku działa wiele firm oferujących instalację przydomowego ogrodzenia. Aby znaleźć odpowiednią, najlepiej skorzystać z wyszukiwarki internetowej. Wystarczy wpisać w nią na przykład „ogrodzenia Rzeszów”, a w wówczas naszym oczom ukażą się firmy świadczące tego typu usługi na terenie naszego miejsca zamieszkania. Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z ich ofertą i ostateczny wybór najlepszej dla nas opcji. 

Artykuł sponsorowany

Share