Okap kuchenny – rodzaje, właściwości

Okap kuchenny - rodzaje, właściwości

Przy aranżacji kuchni, sprzęt AGD jest jednym z najważniejszych elementów. Jeśli właśnie jesteś w trakcie remontu, lub wykańczasz nową kuchnię potrzebujesz odpowiedniego okapu. Dzięki niemu zachowasz komfort, podczas przygotowywania różnych posiłków. Odpowiednio dobrany okap posiada szereg zalet.

Okap kuchenny zalety:

  1. Szybko pochłania nieprzyjemne zapachy np. podczas smażenia czy przypalenia patelni.
  2. Sprawnie oczyszcza powietrze
  3. Zachowuje odpowiedni poziom wilgotności w kuchni
  4. Zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni
  5. Meble i inne elementy w kuchni mają dłuższą żywotność.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

 O to najważniejsze funkcje na, które musisz zwrócić uwagę przed wyborem odpowiedniego okapu.

Rodzaj

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów okapów. Mogą być one pochłaniaczami lub wyciągiem. Pochłaniacze kuchenne zaleca się montować, tam gdzie nie ma możliwości podłączenia do kanału wentylacyjnego.

Wyciąg filtruje pochłonięte powietrze za pomocą kanału wentylacyjnego.

Hałas

Okapy kuchenne mają różny poziom hałasu, nie da się ukryć, że im bardziej wydajny – tym będzie głośniejszy. Najczęściej jest to granica ok. 55 dB.

Wydajność

Tu główną rolę odgrywa kuchnia, samo pomieszczenie. Inaczej pochłaniacze kuchenne będą zachowywać się przestrzeni otwartej niż zamkniętej. Wydajność okapu określa się w metrach sześciennych na godzinę.

Dodatkowe funkcje

Z biegiem lat projektanci urządzeń AGD starają się zwiększyć komfort użytkowania. Dodają np. regulacje i poziom pracy takiego okapu.

Rozmiar

Na rynku dostępnych jest wiele różnych okapów. Najczęściej są one w rozmiarach od 40 cm do 120 cm szerokości. Najpopularniejszy sprzęt to ten posiadający 60 cm. 

Rodzaje okapów

Okap Uniwersalny

Najpopularniejszy model. Prostokątny o rozmiarze 60 cm. Mocowany jest na ścianie. Najczęściej pracuje na zasadzie wyciągu.

Okap kominowy

Montowany jest do ściany.  Dostępne są w różnych wersjach.

Okap meblowy.

Jest on w pełni zabudowany.

Okap teleskopowy

Zabudowany w  szafce z wysuwaną dolną częścią. Wymagane jest wprowadzenie rury do komina, aby sprzęt działał prawidłowo.

Okap wyspowy

Montowany do sufitu, tuż nad stołem tzw. wyspą w kuchni.

 Jeśli nadal nie jesteś pewny zakupu, zapraszamy do salonu Media Ekspert –w którym wykwalifikowani sprzedawcy doradzą odpowiedni sprzęt.

Artykuł sponsorowany

Share