Okno niestandardowe nie musi być być problemem w użytkowaniu

Kreatywność architektów jest nieograniczona, w związku z tym projektują coraz ciekawsze budynki, a w projektach zawierają niestandardowe okna. Okna, które później trzeba wykonać i eksploatować. Dziś jednak producenci okien mają ogromne możliwości, jeśli chodzi o kwestie związane z wykonaniem nietypowych zleceń, a my podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie.

Nowoczesna technologia umożliwia wyprodukowanie okien o niemal dowolnych kształtach. Standardem staje się wręcz tzw “bawole oko” czy okna okrągłe lub owalne. Warto jednak pamiętać, że za nietypowym kształtem okna idzie wyższa cena i dłuższy czas oczekiwania na realizację zamówienia. Warto jednak zamówić okno, które nie będzie zaburzać harmonii budynku, a wręcz ją podkreśli. Okna, wykonywane na specjalne zamówienie to okna o łukowych wykończeniach, okrągłe, owalne, trapezowe, trójkątne, czy w kształcie ćwiartki koła, to również okna prostokątne, ale o nietypowych wymiarach i proporcjach, czyli bardzo wysokie lub bardzo długie. Innym aspektem posiadania okna nietypowego jest kwestia jego zasłaniania, czy mycia. Pod niektórymi trudno zmieścić grzejniki, więc wymuszają stosowanie ogrzewania podłogowego. Ze względu na możliwości aranżacyjne pomieszczeń często bezpieczniej jest wybranie okien o standardowych wymiarach. Ale… nie każdy z nas lubi standardy. Dlatego też okna  nietypowe cieszą się ogromnym powodzeniem wśród inwestorów budujących swój upragniony dom.

Najważniejsze, to wiedzieć, na zwrócić uwagę podczas zamawiania okien nietypowych

Zarówno projektant, który projektuje dom i wizualizuje przeszklenia, jak i producent, który później przeszklenia dla inwestora wykona, muszą brać pod uwagę, że dla okna o dużej powierzchni przeszkleń ważna jest dobra izolacyjność cieplna. Najważniejszym parametrem, który jest tu brany pod uwagę, jest współczynnik Uw, ale też istotna jest szczelność stolarki. Przy zamawianiu należy więc zwrócić uwagę na jak najniższy współczynnik oraz klasę szczelności. Nie są to parametry na których warto oszczędzać. Należy też zwrócić uwagę na metody montażu. Istotnym parametrem przy dużych przeszkleniach jest również współczynnik izolacji akustycznej.

Użytkowanie okien niestandardowych

Późniejsze użytkowanie okien nietypowych również bywa problematyczne. Dlatego też warto pomyśleć nad opcją szkła kondensacyjnego, które albo eliminuje, lub znacząco opóźnia kondensację pary wodnej na energooszczędnych szybach zespolonych. Innym szkłem, polecanym dla dużych przeszkleń, jest szkło samoczyszczące, na którym woda nie przybiera kształtu pojedynczych kropli, a formę filmu. Duże przeszklenia, to również spora ekspozycja wnętrza na słońce, a to z kolei może skutkować blaknięciem wyposażenia i sprzętów. Warto przemyśleć zastosowanie rolet wewnętrznych lub zasłon, jednakże trudniej zapobiegać przegrzewaniu pomieszczeń.

Ewentualne problemy i ich możliwe rozwiązanie

Profile dla dużych przeszkleń nie powinny być ciemne. O ile ciemne kolory w mniejszych oknach nie stanowią problemu, o tyle przy dużych przeszkleniach ciemne profile stanowią już znaczącą powierzchnię które będzie się nagrzewała od słońca i odkształcać pod wpływem ciężaru skrzydła. Należy pamiętać, że ciepłe szyby są ciężkie, a to oznacza, że trzeba do nich dobrać odpowiedni system profili i okuć, zapewniający odpowiednią nośność. Masa okna wzrasta przy podniesionych parametrach dotyczących antywłamaniowości, czy wyższej izolacyjności akustycznej. Brak dokładnego przeanalizowania wszystkich czynników oraz parametrów łącznie z kolorem profili może prowadzić do problemów związanych z wypaczaniem się ram, nieszczelnością, słabą izolacyjnością cieplną i akustyczną a nawet do pękania szyb. Jeśli jednak inwestor i projektant koniecznie chcą zastosować ciemne profile na dużej powierzchni przeszkleń, można zaplanować i zastosować podziały pionowe i poziome okna, które będą stanowiły wzmocnienie i usztywnienie przeszklenia.

Rzeczą istotną dla okien nietypowych jest sposób ich otwierania. Okna nieotwieralne będą na pewno tańsze, jednak należy wówczas zastanowić się, w jaki sposób zapewnić sobie do nich dostęp, choćby na potrzeby zabiegów pielęgnacyjnych. Inną kwestią jest problem dotyczący wpuszczania światła do wnętrz, gdzie okna standardowego w kształcie i podobnych wymiarach nie ograniczają kształty, grube ramy i podziały. Okna nietypowe trudniej zasłaniać, co może być nieuniknione na przykład w sypialni lub tam, gdzie z naprzeciwka zaglądają nam do domu sąsiedzi.

Innym problemem, który może pojawić się w trakcie eksploatacji okien, może być problem z ich otwieraniem  i zamykaniem. Rozwiązaniem powinno tu być zdalne sterowanie, czyli opcja, którą oferuje już wielu producentów. Funkcja ta umożliwia korzystanie za pomocą pilota z elektronicznego sterownika, podnosząc komfort i bezpieczeństwo mieszkańców.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała fabryka okien FUTUR w Szczecinie. Futur oferuje okna i drzwi drewniane i z PCV
Share