Okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe – poznaj zalety i wady

Okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe – poznaj zalety i wady

Moda, wygoda, a może cena? Plusów i minusów korzystania z okularów i soczewek kontaktowych jest wiele. Czym się kierować i na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej metody korekcji wzroku? Poznaj istotne zalety i wady szkieł okularowych i soczewek kontaktowych – wybierz odpowiednie dla siebie!

Im jesteśmy starsze, tym częściej zauważamy, że nasz wzrok nie jest już tak sokoli, jak dawniej. Mamy problem z prawidłowym odczytaniem numeru nadjeżdżającego autobusu, trudno nam rozpoznać przyjaciółkę, idącą w naszym kierunku, a kiedy czytamy książkę, litery się rozmazują, a zdania zlewają w jedną całość. Brzmi znajomo? Pamiętaj, że diagnoza lekarza – krótkowzroczność, nadwzroczność lub astygmatyzm nie oznaczają wcale wyroku. Należą one do najczęściej występujących wad wzroku i możesz je skorygować zarówno przy pomocy okularów, jak i soczewek kontaktowych!

Okulary czy soczewki – co wybrać?

Wybór odpowiedniej metody korekcji wzroku nie jest łatwy i zawsze powinien być poprzedzony wnikliwym badaniem i konsultacją u okulisty. Okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe. Nie każda metoda, która sprawdzi się np. u Twoich przyjaciół, będzie odpowiednia dla Ciebie. Stan zdrowia (ostrość wzroku, stan spojówek i rogówek), styl życia i wykonywana praca, a także zasoby finansowe, to główne czynniki, które powinnyśmy brać pod uwagę.

Okulary korekcyjne – modny dodatek do każdej stylizacji

Czasy, w których okularnicy byli wyśmiewani i wytykani palcami, już dawno minęły! Okulary nie pełnią już wyłącznie funkcji praktycznych, jak poprawa widzenia i ochrona przed promieniami słonecznymi, ale są też wyrazistym dodatkiem. Największe domy mody projektują co sezon kolekcje okularów, które podkreślają naszą osobowość, tuszują niedoskonałości na twarzy i są istotną częścią naszych stylizacji. Trzeba przyznać, że są wygodne w użytkowaniu i zawsze możemy je mieć przy sobie, schowane w poręcznym etui. Wielu specjalistów zaleca też korzystanie z okularów podczas pracy przed komputerem.

Minusy noszenia okularów

Jeśli zależy nam na dobrym widzeniu zawsze i wszędzie, to musimy pamiętać o każdorazowym zabieraniu ze sobą okularów. Powinnyśmy też pamiętać o obchodzeniu się z nimi ostrożnie, by ich nie uszkodzić lub nie zgubić. Treningi i uprawianie sportów w okularach mogą być dla nas udręką, bo będą podskakiwać razem z nami, a przy upadku uszkodzą się lub porysują.

Soczewki kontaktowe – wygodne użytkowanie i szersze pole widzenia

W skrócie można uznać, że soczewki to nowocześniejsza i dyskretniejsza wersja okularów. Możemy w nich robić wszystko, zarówno pracować w biurze, jak i uprawiać sporty ekstremalne. Zapewniają doskonałą ostrość widzenia pod każdym kontem, i dają wielogodzinne poczucie bezpieczeństwa, bez obawy, że ulegną zniszczeniu lub uszkodzeniu.

Minusy używania soczewek

Szkła kontaktowe to jednak duży wydatek, z pewnością większy niż okulary. Ich aplikacja nie jest tak szybka i bezproblemowa, jak nałożenie okularów. Często też zdarza się, że oczy muszą odpocząć od soczewek, np. przy zapaleniu spojówek. W zależności, jaki typ wybierzemy (jednodniowe, tygodniowe, trzydziestodniowe) musimy je właściwie pielęgnować, przechowywać i we właściwym czasie zdejmować.

Okazuje się, że wcale nie jest łatwo podjąć decyzję o tym, czy lepszym pomysłem jest zainwestowanie w klasyczne okulary, czy w soczewki kontaktowe. Warto więc wypróbować oba produkty i dopiero wtedy zdecydować, który nam bardziej odpowiada.

Anna Abramowska

Share