Opuchnięte nogi w ciąży – jak sobie radzić z tym problemem w pracy?

Opuchnięte nogi w ciąży są wynikiem zatrzymywania wody w tkankach. Krew ma także utrudniony odpływ z nóg, ponieważ transportujące ją żyły są uciskane przez macicę. Obrzęk nóg powoduje u przyszłej mamy znaczny dyskomfort i źle wpływa na jej samopoczucie.

Bolesny problem

Najlepszym sposobem na złagodzenie bolesnym dolegliwości jest odpoczynek. Zapewne sama zauważyłaś, że po nocy obrzęk ustaje. Co jednak zrobić, kiedy przed Tobą cały dzień w pracy i o płożeniu się wygodnie na kanapie, z nogami uniesionymi do góry możesz tylko pomarzyć?

Niestety nie każda kobieta w ciąży ma możliwość, żeby przez większość tego okresu pozostać w domu. Niektóre przyszłe mamy pracują nawet w zaawansowanej ciąży. Szczególnie mocno odczuwają wówczas typową dla tego stanu dolegliwość, jaką jest puchnięcie nóg. Jak złagodzić nieprzyjemne dolegliwości?

Skuteczne sposoby  na opuchnięte nogi w ciąży

Czy będąc cały dzień w pracy możesz poprawić swoje samopoczucie i złagodzić uciążliwe dolegliwości? Zapewne marzysz o tym, aby jak najszybciej znaleźć się w domu i móc zafundować spuchniętym, obolałym nogom chłodną kąpiel. Zanim to jednak nastąpi, zadbaj o nie także w pracy. W jaki sposób?

Przede wszystkim pamiętaj o właściwym ubraniu i obuwiu. Zrezygnuj z opinających łydki spodni, wybieraj ubrania o luźniejszym kroju, zwiewne, z naturalnych tkanin. Ważne, żeby nie uciskały ciała (tak jak popularne rurki, podkolanówki, skarpety z ciasnym ściągaczem). Tradycyjne rajstopy zastąp rajstopami ściągającymi dla kobiet w ciąży – nie dopuszczają do gromadzenia się nadmiaru płynów wokół kostek. Dotychczasowe obuwie zamień na model na niższym obcasie (a jeśli masz taką możliwość, najlepiej z płaską podeszwą) i o rozmiar większy niż dotychczas – od razu poczujesz różnicę.

Jeżeli większość dnia spędzasz za biurkiem, rób sobie krótkie przerwy – przejdź się, poruszaj stopami. Dzięki temu usprawnisz krążenie. Zwracaj także uwagę na to, w jaki sposób siedzisz – nie zakładaj nogi na nogę.

W Twojej torebce nie może zabraknąć relaksującego żelu do nóg z mentolem, który przyniesie Ci ulgę, błyskawicznie chłodząc i zwalczając uczucie ciężkości i zmęczenia nóg (np. żel lekkie nogi Mustela).

Zawsze pod ręką miej także butelkę wody – regularne nawadnianie organizmu jest bardzo ważne, ponieważ usprawnia obieg płynów w organizmie.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat skutecznych sposobów na opuchnięte nogi w ciąży oraz poznać główne przyczyny tej dolegliwości, koniecznie zajrzyj tutaj. 

 Materiały prasowe

Share