Palisady ogrodowe: czyli jak łatwo i niedrogo uporządkować ogród!

Przestrzeń wokół domu może zmienić się w prywatny park lub ogród botaniczny. Może wydawać się to dziennikarską przesadą… a może rzeczywiście jest to możliwe? Ten kawałek ziemi wokół domu to poletko doświadczalne dla ludzi z wyobraźnią i fantazją – odrobina pracy i odpowiednich artykułów ogrodowych pozwoli osiągnąć nam estetyczny i harmonijny efekt. Cichym bohaterem takich kompozycji są palisady ogrodowe.

Palisady ogrodowe – ceny, zastosowania

To artykuły drewniane, które znajdziecie zarówno w sprzedaży online (np. w ProduktyOgrodowe.pl), jak i praktycznie w każdym większym markecie budowlanym czy sklepie z asortymentem ogrodowym. Palisady drewniane to słupki dostępne na rynku w kilku wariantach wysokości (do 30 do nawet 150 cm). Połączone są ze sobą bardzo trwałą i elastyczną żyłką, która pomaga układać palisadę ogrodową w ziemi (łatwiej też się je transportuje i rozkłada).

Palisady do ogrodu służą oddzieleniu stref o różnym zastosowaniu.

Z reguły oddzielają trawnik od ścieżki, pełniąc rolę drewnianego krawężnika. Często wykorzystuje się je także jako naturalne ogrodzenia stref nasadzeń, np. drzewek i krzewów, rabat, skalniaków, warzywniaków itd. Palisady ogrodowe świetnie sprawdzają się przy planowaniu przestrzeni w ogrodach domów jednorodzinnych, ogrodach działkowych i przestrzeni publicznej (parki, ogrody botaniczne, strefy gastronomiczne itd.).

Jakie funkcje spełniają palisady ogrodowe? Przede wszystkim chodzi o estetyczne i funkcjonalne oddzielenie różnych rodzajów powierzchni, tak by się ze sobą nie mieszały i na siebie nie oddziaływały, np. trawnika i ścieżki żwirowej lub trawnika i kory drzewnej. Palisady ogrodowe, które tworzą okrągłe, zamknięte pola noszą nazwę rollboarder.

Warto wiedzieć, że palisady drewniane, których zdecydowana większość znajduje się pod ziemią, mają też zadanie chronić systemy korzeniowe niektórych roślin, zwłaszcza tych młodych, przed ekspansywnym działaniem traw lub chwastów. Palisada drewniana oddziela w sposób naturalny dostęp do wody i składników mineralnych roślinom z płytkim systemem korzeniowym, czyli trawom, co pozwala roślinom ozdobnym zamkniętym w strefie nasadzeń prawidłowo się rozwijać.

Ile kosztuje palisada ogrodowa?

W sklepie ProduktyOgrodowe.pl dostępne są w cenie 1,55 zł za sztukę. Rollboarder o obwodzie 200 cm kosztuje około 15 zł. Są to jak widać niedrogie i bardzo przydatne artykuły do projektowania przestrzeni w ogrodzie.

Jak wykonać palisadę ogrodową?

To całkiem proste, gotowe zestawy o wybranej długości kupimy w sklepie internetowym lub w markecie budowlanym w postaci rolki. Ze względu na elastyczną żyłkę możliwe jest tworzenie niemal dowolnych kształtów i geometrii. Palisady drewniane umieszcza się w gruncie tak, aby zachować ich stateczność. Można zastosować różne wysokości palików, to dodatkowy efekt estetyczny.

Jak układać palisady ogrodowe?

Rowki, w których je zasypiemy, powinny mieć kształt klina. Paliki umieszcza się w ziemi ostrym końcem do dołu, dbając o to, by wszystkie znajdowały się w pionie. Przed wykopaniem rowka warto wytyczyć strefę za pomocą kołków i sznura – wtedy najłatwiej zachować symetrię.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Każda z nas chciała być w dzieciństwie jak mama. Kostiumy…