Panele, a może parkiet? Co wybrać do nowego wnętrza?

Panele podłogowe czy klasyczny parkiet? Oba rozwiązania są trwałe i piękne, ale różnią się pod innymi względami. Na który produkt zdecydować się, urządzając nowe mieszkanie? Przedstawiamy zalety i wady obu rozwiązań.

Panele podłogowe. Dlaczego warto?

Panele podłogowe łączą w sobie zalety pozostałych materiałów. Wyglądem nawiązują do pięknej faktury naturalnego drewna. Nowoczesne technologie produkcji są obecnie tak sprawne, że często trudno odróżnić panele od klasycznych, drewnianych desek. Pozwalają też na tworzenie dowolnych kolorów i wzorów, dzięki czemu możliwości aranżacyjne wnętrza są niemal nieograniczone: http://www.komfort.pl/pl/Panele-Podłogowe/c/pp . Różnorodność formatów paneli ułatwia też dopasowanie ich nawet do skomplikowanego kształtu i układu pomieszczeń.

Ogromną zaletą paneli jest też łatwość w utrzymaniu ich czystości. By umyć panele podłogowe, wystarczy użyć zwilżonego mopa lub ścierki, pamiętając tylko o tym, by nie przesadzić z ilością wody, która może naruszyć strukturę posadzki. Czy warto wybrać panele, urządzając nowe mieszkanie? To na pewno doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą przeprowadzić szybki remont. Układanie paneli podłogowych jest bowiem banalnie proste i szybkie.

 

Zalety i wady parkietu

Parkiet to posadzka dla osób, którym zależy na efektownym wyglądzie podłogi. Różne sposoby układania drewnianych desek o wielu formatach, pozwalają na osiąganie inspirujących wzorów. Zadbany, drewniany parkiet na pewno przykuje uwagę gości i przez lata pomoże utrzymać gospodarzom oryginalny design.

Parkiet jest jednak znacznie droższy od paneli podłogowych. To sprawia, że decyzja o wyborze tego rodzaju posadzki musi być przemyślana – kupuje się ją na lata i nie wymienia zbyt często. Jeśli zaś ma służyć długo, wymaga odpowiedniej, starannej i regularnej konserwacji. To z kolei bywa uporczywe i skomplikowane. O lakierowaną podłogę drewnianą trzeba dbać codziennie (zachowywać jej czystość i ostrożność w użytkowaniu) oraz okresowo, używając specjalnych preparatów konserwujących, przedłużających żywotność powłoki lakieru oraz nabłyszczaczy.

Drewniany parkiet wymaga także dodatkowych środków ostrożności. By nie zarysować jego powierzchni, należy zabezpieczyć drzwi i meble przed szuraniem po lakierowanych deskach. Nie bez znaczenia jest także utrzymywanie w domu odpowiedniej temperatury: 18-22 stopni Celsjusza i wilgotności: 45-60 proc.

W porównaniu z parkietem, panele podłogowe są więc znacznie bardziej praktyczne, docenią je przede wszystkim osoby, które lubią wygodę i nie chcą poświęcać czasu na regularne prace konserwatorskie.


Komentarze

komentarze

PODZIEL SIĘ