Pantone 2023 – najmodniejsze kolory w 2023 roku

Najmodniejsze barwy w panujących sezonach modowych zawsze są ustalane według palety barw Pantone. Są one podstawą do wyznaczania trendów nie tylko podczas projektowania ubrań, ale również w designie, architekturze i grafice. Jaki kolor będzie najmodniejszy w nadchodzącym roku? Zobacz Pantone 2023.

Pantone – czym jest?

Zanim przejdziemy do samych kolorów, warto wiedzieć, czym jest sławny Pantone, dzięki któremu ustala się najbardziej pożądane kolory roku czy pór roku, w tym jesieni. Otóż jest to skala barw (a raczej ich identyfikacja), która została opracowana przez amerykańską firmę Pantone. W podstawowej palecie znajduje się 1761 kolorów opisanych według skali jasności, fluorescencji, metaliczności. Powstają one przez zmieszanie 18 pigmentów (w tym białego i czarnego) i są opozycją do znanych przez grafików palet CMYK i RGB. Algorytm Pantone co roku ustala najmodniejsze kolory, które będą pasować do danego lata, zimy, czy też wiosny i jesieni. Na ich podstawie kreowane są projekty graficzne, architektoniczne, czy też modowe.

pantone 2023

Najmodniejszy kolor w 2023 roku

Według Instytutu Pantone przyszły rok będzie należał do barwy Viva Magenta, 18-1750. Ma symbolizować połączenie przeszłości z przyszłością, ale również dodawać energii.

Jest odważny, nieustraszony, przedstawia optymizm i radość – a wiemy, że wszyscy bardzo tego potrzebujemy” – mówi Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawcza Pantone Color Institute.

Szukaliśmy koloru, który promuje radość oraz zabawę. Obecne życie jest niekonwencjonalne i pod wieloma względami stanowi wyzwanie, dlatego myślę, że szukamy rzeczy, które pomogą nam uciec od problemów” — wyjaśnił Laurie Pressman, wiceprezes Pantone.

 „To kolor, który łączy ciepłe i zimne odcienie, przeszłość i przyszłość, fizyczną i wirtualną rzeczywistość” – tłumaczyła Pressman.

Uroczystej premierze koloru roku 2023 towarzyszyła prezentacja nowego smartfonu Motorola Edge 30 Fusion w odcieniu magenty. To kolejna odsłona współpracy marki i Instytutu Pantone. Wydarzenie było połączone z wernisażem inmmersywnej wystawy w Artechouse w Miami.

Jednocześnie Lenovo informuje, iż można spodziewać się czegoś więcej. Zanosi się na szersze partnerstwo dotyczące koloru roku 2023 Pantone, wykraczające poza telefony. Najprawdopodobniej dotknie ono także tabletów, a nawet komputerów.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
W listopadzie w Galerii Dominikańskiej otwarto wystawę Wro Fashion Foto.…