Papeteria ślubna – jak skomponować papierową oprawę ślubu i wesela?

Ślub to tak wiele przygotowań! Chcemy, żeby tego dnia wszystko było „naj”, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik i doskonale ze sobą współgrało. Co pomoże osiągnąć taki efekt? Między innymi dobrze dobrana papeteria ślubna. A co takiego i jak dobrać do siebie jej elementy? Dowiecie się tego z niniejszego artykułu, więc przeczytajcie go do samego końca!

Papeteria ślubna – co to jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia terminu papeteria ślubna. Otóż papeteria ślubna to wszystkie papierowe elementy, które składają się na graficzną oprawę wesela, a przy tym pełnią pewne funkcje. Są to więc zaproszenia ślubne, winietki, zawieszki lub naklejki na butelki, menu weselne, lista gości, karta drinków – wszystko, co drukowane na papierze.

Już sam wybór zaproszeń może nastręczać trudności, a co dopiero wybór i skomponowanie ze sobą wszystkich elementów papierowej oprawy wesela! Czym w takim razie się kierować? I czy lepiej zdecydować się od razu na cały zestaw papeterii ślubnej, czy kupować wszystko oddzielnie?

Jak dobierać elementy papeterii ślubnej?

Przy doborze elementów papierowej oprawy wesela warto kierować się pewnymi zasadami. To może bardzo pomóc w uzyskaniu spójności i harmonii.

Po pierwsze, papeteria ślubna powinna pasować do dekoracji sali weselnej. Zapewne planując wesele i Wasze ślubne stroje ustaliliście kolory przewodnie całego wydarzenia i jego styl. Może to być styl rustykalny, boho, glamour, vintage lub jakikolwiek inny. Każdy styl ma swoje charakterystyczne motywy. Wybierzcie więc taką papeterię, która stylem i kolorystyką będzie dopasowana do stylu wesela i jego barw przewodnich. Te kolory zapewne będą się pojawiać na ozdobach stołów i całej sali weselnej. Niech więc winietki, menu, plan stołów będą miały takie barwy jak reszta ozdób.

Po drugie, unikaj przesady. Oczywiście każdy ma inny gust i co innego uzna za przesadę. Trzeba jednak pamiętać, że wesele to wydarzenie, które z założenia ma być eleganckie. Ma być to widać nie tylko w strojach Państwa Młodych i gości, ale też w wyglądzie sali. Żeby stoły wyglądały elegancko nie może być na nich pstrokato. Właśnie dlatego staraj się zachować umiar w kwestii ozdób. Winietki i menu, które same w sobie wyglądają ślicznie, mogą źle się prezentować jako element większej całości. Weź to pod uwagę. Staraj się zawsze patrzeć na nie lub na inne papierowe ozdoby stołu jako na część czegoś większego. Czasem na stole weselnym najlepiej wyglądają winietki czy menu, które same w sobie nie prezentują się powalająco. Takie spojrzenie na pewno wymaga sporej wyobraźni i wyłączenia odruchowej oceny tego, czy coś jest ładne czy nie, ale zapewniam, że przynosi świetne efekty.

Co może Ci pomóc tak patrzeć na poszczególne elementy papeterii ślubnej? Zacznij od wyobrażenia sobie całości. Zastanów się nad tym jakie kolory będą miały dekoracje stołów i jakie kolory będą do nich pasować. Potem kieruj się tym przy wyborze projektów tych papierowych elementów oprawy ślubnej, które znajdą się na stołach. Proponuję więc iść od ogółu do szczegółu, nie odwrotnie.

Kierowanie się powyższymi wskazówkami z pewnością bardzo pomoże Ci dokonać mądrych wyborów.

Czy zamawiać zestaw papeterii ślubnej?

Kolejne ważne pytanie dotyczy tego, czy lepiej zamówić od razu cały zestaw papeterii ślubnej, czy dobierać każdy element oddzielnie? W zasadzie każde z tych rozwiązań ma pewne zalety i pewne wady. Jeśli zamówisz cały komplet papeterii ślubnej w jednym miejscu, będziesz miał zaproszenia, winietki, menu, plan stołów, listę gości w jednym stylu. To duża wygoda bo nie musisz szukać wszystkiego oddzielnie i masz pewność, że wszystkie zamówione elementy będą do siebie pasowały. Niekiedy dostaniesz też zniżkę kupując wszystko w jednym miejscu. Czy to rozwiązanie ma wady? Jeśli uda Ci się znaleźć taki zestaw, który świetnie się komponuje z dekoracjami sali weselnej, to super.

Może się jednak zdarzyć, że choć zaproszenia są idealne i winietki też, to już zawieszki na butelki albo menu niekoniecznie. Wtedy pozostaje zamówienie oddzielnego projektu albo poszukanie innych projektów, które będą spójne z tym, co już wybrałeś i jednocześnie z całą oprawą wesela. Gdzie warto zamawiać papeterię ślubną? Ciekawe projekty zaproszeń i pozostałych elementów oferuje Agart Zaproszenia – drukarnia zaproszeń ślubnych.

Szukanie pojedynczych elementów też ma pewne zalety, ale i sporo wad. Po pierwsze, trudno jest znaleźć zupełnie niezależne od siebie elementy papeterii ślubnej, które by pasowały i do siebie, i do sali weselnej. A po drugie, wymaga to sporo czasu i wyczucia. Po trzecie, nie możesz liczyć na żadne zniżki. A zalety? Każdy element możesz dobrać dokładnie do swoich wyobrażeń o tym, jak powinien wyglądać. Prawda jest jednak taka, że mało kto decyduje się na takie rozwiązanie bo jest po prostu mało praktyczne. Ja też raczej bym to odradzała.

Niezbędne na weselnym stole

A teraz jeszcze kilka słów o tym, jakie elementy papeterii ślubnej są absolutnie niezbędne. Oczywiście na szczycie tej listy znajdują się zaproszenia ślubne. Bez nich ani rusz. Co do tego chyba nikt nie ma żadnych wątpliwości. Co jeszcze można uznać za niezbędne?

Winietki. Jeśli organizujesz wesele to koniecznie i bezdyskusyjnie musisz zamówić winietki, które poinformują gości o tym, gdzie mają usiąść. To ważne, żeby nie czuli się zakłopotani szukając swojego miejsca i żeby nie było chaosu.

Numery na stoły. Jeśli na Twoim weselu będzie wiele małych stolików, zamów numery na stoły. Dzięki temu goście dużo szybciej odszukają swój stolik.

Menu ślubne. Kolejny element, który naprawdę warto umieścić na stołach to menu ślubne. Nie tylko poinformuje gości jakie smakołyki dla nich przygotowaliście, ale też dowiedzą się kiedy mniej więcej będziecie je serwować. Wystarczy po jednym menu na stół, więc nie będzie to dla Ciebie wielki wydatek.

Zawieszki na butelki / naklejki na butelki. Na koniec wspomnijmy jeszcze o alkoholu. Naprawdę dobrze jest, kiedy butelki wódki wyglądają tego dnia nieco inaczej niż zwykle. Taką przemianę mogą im zapewnić zawieszki lub naklejki. Dzięki nim nawet wysokoprocentowe trunki prezentują się odświętnie, a goście, jak dostaną butelkę, będą mieli pamiątkę z waszego wesela.

Powyższe elementy to takie niezbędne minimum, ale oczywiście możesz też zamówić listę gości, księgę gości weselnych, podziękowania dla rodziców czy też list powitalny. Wszystko zależy od Ciebie. Pamiętaj tylko, że papeteria ślubna to pewna całość, która musi harmonijnie ze sobą współgrać i pasować do całej oprawy wesela.

Tekst przygotowany we współpracy z marką Agart

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Jesienna kolekcja marki Gant to miejski szyk zainspirowany bostońskim stylem…