„Paryski Świt” Magdalena Leszner-Skrzecz

Paryż od lat kojarzy nam się z najbardziej romantycznym miastem na świecie, z stolicą europejskiej mody. Nie każdy z nas miał możliwość odwiedzenia tego miasta, niejedna osoba, która już tam była, morzy o powrocie. Czy można udać się do Paryża w innym celu niż zwykła, monotonna wycieczka?

Czy będąc w Paryżu przeżyjemy przygodę niczym z filmu Woody’ego Allena „O północy w Paryżu”? Na pewno nie spotkamy tam Ernesta Hemingway’a czy Salvadora Dali’ego, ale możemy poczuć Paryż i stać się jego małą cząstką… Choć na chwilę.

Paryski świat (15)

Czy samotna wędrówka po jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast w Europie ma ukryte i symboliczne znaczenie? O tym dowiecie się czytając książkę Magdaleny Leszner-Skrzecz „Paryski Świt”. Książka to ciąg myśli, który łączy się z osobistymi uczuciami przeplatany najpiękniejszymi uliczkami i zabytkami Paryża.

Paryski Świt

Książka napisana jest w formie listów, w których autorka podpisuje się zawsze jednym słowem, jednym określeniem tego co w danym momencie czuje. Raz jest „Odnaleziona” raz „Szczęśliwa” czy „Zachwycona”. „Paryski Świt” to historia prawdziwa, opowiedziana w nieco inny sposób, pełna przemyśleń i refleksji. Książka jest bardzo osobista, wielokrotnie mamy wrażenie, że jesteśmy w głowie autorki i słyszymy jej myśli. Czasami czujemy jakby była tuż obok nas. Mając książkę w ręku nie raz poczujecie zazdrość, bo właśnie w tym momencie chcielibyście znaleźć się w opisanym miejscu.

Paryski świat (9)

Nie to nie jest przewodnik, nie to nie jest zwykła wymyślona historyjka „Paryski Świt” – to prawdziwe życie, to uczucia, wspomnienia i kawałki historii zapisane na kilku kartkach. 
Paryski świat (12)

Może dzięki tej książce postanowicie rzucić wszystko, kupić bilet w jedną stronę i polecić do Paryża. Nie tylko go zwiedzić, ale odnaleźć cząstkę siebie.

paryski swit konkurs

ZWYCIĘZCY:

Karolina Klekowska

Aleksandra Kwiatkowska

***

„Paryski Świt” jest wielowymiarową podróżą. Podróżą tajemniczej kobiety do miasta swej przeszłości. Wszystko co wiemy i jak postrzegamy świat nie jest wprost powiedziane. Musimy to wyczytać z jej osobistych listów pisanych do…

Paryski świat (5)

Półsłówka, niedokończone myśli, zdania, niewypowiedziane sentencje. Dużo myśli, pytań, rozważań i historii. Przeszłość miasta przeplata się z przeszłością bohaterki. Paryż staje się ucieczką, azylem, a z czasem lekarstwem.

Piękne miejsca, kolory sztuki, smak macaron, dźwięki francuskiej muzyki, rozmowy z artystami przy filiżance un cafe noir. Poetycki, twórczy świat i realne przeżycia. Dodatkowo każdy rozdział wzbogacony jest niezwykłymi ujęciami miasta sfotografowanego przez autorkę.

Paryski świat (16)Magdalena Leszner-Skrzecz jest absolwentką historii sztuki na KUL-u oraz studiów podyplomowych na ASP w Łodzi. Założycielka Code de femme – marki artystycznej freelancerki. Współpracuje z magazynami i portalami pisząc artykuły z zakresu sztuki, mody, kultury. Ma za sobą kilka publikacji książkowych oraz wystaw malarstwa w Polsce i zagranicą. Od lat dzieli swoje życie pomiędzy Polskę a Francję, do której miłość odziedziczyła po babci – rodowitej Paryżanki. „Paryski świt” jest odzwierciedleniem fascynacji kulturą, historią i ludźmi tego kraju.

Paryski świat (23)

Share