Pergole tarasowe – o czym warto pamiętać?

pergole tarasowe

Lato w pełni. Ciepłe weekendy i wieczory chętnie spędzamy na tarasach i ogrodach. Beztroski relaks z rodziną i przyjaciółmi mogą nam jednak pokrzyżować warunki atmosferyczne lub osoby z zewnątrz. Jak ochronić nasz taras przed palącym słońcem, deszczem lub ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów? Idealnym rozwiązaniem są pergole tarasowe. O czym warto pamiętać i na co zwrócić uwagę, by wybrać odpowiednią konstrukcję?

Pergole tarasowe cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli domów i ogrodów. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ taka architektura ogrodowa zapewnia bezpieczną i funkcjonalną przestrzeń do wypoczynku, a przy tym stanowi ciekawy element aranżacji.

Zabudowa i rodzaje materiałów

Całoroczne konstrukcje tarasowe oparte są na kilku kolumnach, które można zamontować bezpośrednio przy elewacji domu lub w wybranym miejscu w ogrodzie. Wybór zabezpieczeń tarasowych jest niezwykle szeroki. Dla miłośniczek natury idealne będą drewniane pergole tarasowe, z którymi pięknie skomponują się aranżacje roślinne. Wybierając drewniane pergole, należy pamiętać jednak o ich corocznej konserwacji bejcą i farbą, by nie straciły swojego uroku. Bardziej praktyczne mogą okazać się konstrukcje wykonane z ekstrudowanego aluminium, które są bardzo odporne na zmienne warunki atmosferyczne i promienie UV, a przy tym łatwe w konserwacji.

pergole tarasowe

Funkcja ochronna czy estetyczna

Aby wybrać idealne zadaszenie tarasu powinnaś dopasować je do swoich potrzeb. Zastanów się zatem, czy Twoja pergola tarasowa ma pełnić funkcję ochronną czy jedynie estetyczną. Jeśli zależy Ci na skutecznym zabezpieczeniu przed promieniami słonecznymi i deszczem, zwróć uwagę na jej odpowiednie zadaszenie. Dodatkowe ścianki boczne będą chroniły przed wiatrem, zapewnią także Tobie i bliskim intymność oraz ukryją Was przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów lub przechodniów. Udogodnieniami wartymi rozważenia są czujniki LED, promienniki ciepła oraz system audio.

Ważny element aranżacji domu

Dopasowanie pergoli tarasowej do architektury i estetyki domu lub ogrodu, to kolejny ważny punkt. Pamiętaj, że zadaszenie jest gustownym dodatkiem i elementem aranżacji, zwróć więc uwagę, by jego design nie kłócił się z wyglądem przestrzeni wokół. Drewniane pergole tarasowe pięknie komponują się z domami w stylu rustykalnym i wiejskim, a aluminiowe pergole ogrodowe efektownie uzupełnią domy w stylu nowoczesnym. Zastanów się, czy Twoja wymarzona pergola tarasowa ma być delikatnym i subtelnym dodatkiem czy wyrazistym i stylowym elementem Twojego tarasu lub ogrodu.

 W przygotowaniu artykułu, pomogła firma SystemySurma.pl

Anna Abramowska

Share