Pielęgnacyjne vademecum noworodka

Poradnik położnej Jolanty Marty Ignaczak, ambasadorki kampanii „Położna na medal”

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

Rytuały i pielęgnacja

Bliski kontakt pomiędzy rodzicami i dziećmi w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych często przeradza się w rytuał. Czasem jest on wyciszający i uspokajający, a czasem pobudzający. Jest wtedy pretekstem i sygnałem do zabawy z maluszkiem. Warto podkreślić, że rodzice powinni być świadomi tego, że skóra noworodka nie zawsze jest idealna. Często towarzyszą jej stany przejściowe takie jak: rumień noworodkowy, pokrzywka, trądzik czy nadmierne wysuszenie. Zmiany te mogą pojawić się niezależnie od rodzaju stosowanych kosmetyków. Kluczem w pielęgnacji jest zastosowanie odpowiednich produktów przy jednoczesnym zachowaniu rozsądku w kwestii ilości ich stosowania. Ważne, żeby były odpowiednio dopasowane do potrzeb skóry dziecka.

Kąpiel i wiele emocji

Zwykle noworodki po urodzeniu w szpitalu nie są kąpane, a zatem to rodzice w domu mają wykonać to po raz pierwszy. Aby pierwsza kąpiel przebiegła sprawniej warto skorzystać z pomocy kogoś doświadczonego. Dobrą porą będzie wieczór, lecz tak naprawdę to rodzice ustalają dogodny czas kąpieli. Według wytycznych może ona odbywać się co dwa-trzy dni w początkowych dniach okresu noworodkowego. To, czego nie da się pominąć w pielęgnacji maluszka – co szczególnie istotne w dniach bez kąpieli – to codzienna toaletka, zwłaszcza okolic pieluszkowych.

Niezbędnik do pielęgnacji, kąpieli noworodka i małego dziecka:

·      Przewijak lub inne wygodne miejsce do rozebrania i ubrania dziecka. Przewijak powinien być ustawiony w bezpiecznym miejscu, na stabilnym podłożu. Warto też poszukać miejsca, w którym nie ma przeciągów;

·      Małe płatki kosmetyczne;

·      Sól fizjologiczna w ampułkach 0,9%

·      Aspirator do nosa

·      Jałowe gaziki

·      Miseczka z ciepłą wodą

·      Pieluszki jedno lub wielorazowe

·      Mokre chusteczki wodne (stosowane podczas wyjścia z domu)

·      Pieluszki tetrowe

·      Szczoteczka do czesania włosów

·      Nożyczki do paznokci

·      Rożek kąpielowy lub dwa ręczniki

 Kosmetyki:

·      Balsam lub oliwka do ciała, krem pielęgnacyjny okolicy pod pieluszkowej np. Alantan Plus

·      Środek dezynfekcyjny do kikuta pępowinowego np. Oktaseptal

 Ponadto:

·      Wanienka na stojaku z ciepłą wodą (przyjemnie ciepła 37-39 stopni Celsjusza)

·      Termometr do wody

Kosmetyki do kąpieli:

·      Płyn do kąpieli ciała i włosów

·      Myjka kąpielowa lub duże płatki kosmetyczne

·      Dwie pieluszki tetrowe (na dno wanienki i do otulenia malca podczas kąpieli)

·      Przewijak lub inne wygodne miejsce do rozebrania i ubrania dziecka


Położna na medal to kampania społeczno-edukacyjna prowadzona od 2014 roku. Zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Jej istotnym aspektem jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal.

Materiał prasowy

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Obowiązki domowe to zmora dla kobiet, które same muszą o…