Pierwszy lot samolotem – o czym pamiętać przed podróżą?

Pierwszy lot samolotem

Podróżowanie samolotem daje turystom możliwość szybkiego dotarcia w najdalsze zakątki świata. Procedury obowiązujące na lotnisku nie są skomplikowane, ale mogą być przyczyną stresu dla początkujących. O czym należy pamiętać będąc na lotnisku przed wylotem? 

Komfortowy dojazd na lotnisko

Często nie przywiązujemy do tego wagi, ale samo dotarcie na lotnisko może być stresujące. Bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z własnego pojazdu i pozostawienie go na parkingu znajdującym się niedaleko terminalu. Przykładem jest Warszawa lotnisko modlin. Na turystów czekają strzeżone przez całą dobę miejsca parkingowe i atrakcyjne ceny za wynajem. Często właściciele oferują podróżnym zniżki albo kupony promocyjne do wykorzystania. Korzystając z własnego samochodu, nie trzeba się martwić o pojazd po powrocie.  

Oczywiście alternatywą jest dotarcie na lotnisko taksówką. Warto jednak uprzedzić kierowcę o wielkości bagażu. Może się zdarzyć, że nie wszystkie walizki zmieszczą się do bagażnika.  

Odprawa- jak wygląda jej proces?

Przed każdym wylotem konieczne jest dokonanie odprawy. Jeśli robimy to na lotnisku, należy przy bramce dedykowanej do naszego lotu, okazać dowód osobisty, paszport lub kod rezerwacji internetowej, nadać bagaż rejestrowany. Otrzymamy wydrukowaną kartę bagażową, która konieczna jest do wejścia na pokład. W wielu liniach lotniczych należy dodatkowo zapłacić za wydrukowanie karty na lotnisku. Zaleca się więc odprawę online w domu. Wystarczy wypełnić dane osobowe i postępować z godnie z opisanymi krokami. Wydrukowana karta pokładowa posiada kod QR, który okazuje się podczas kontroli. Jeśli zamierzamy odprawiać się na lotnisku, trzeba przybyć około 2 godzin przed wylotem.  

Kontrola bezpieczeństwa- jak przygotować bagaż podręczny?

Podczas kontroli bezpieczeństwa każdy pasażer wkłada do kuwety metalowe przedmioty przewożone w bagażu podręcznym, sprzęt taki jak: telefony, ładowarki, klucze, pasek i odzież wierzchnią (płaszcz, kurtkę szalik, czapkę). Kompletując bagaż podręczny należy zapoznać się ze spisem zakazanych przedmiotów i odpowiednio przygotować produkty płynne. Po przejściu kontroli bezpieczeństwa wystarczy udać się do odpowiedniej bramki (gate) i czekać na możliwość wejścia na pokład samolotu.  

Materiał partnera

Share