Płyta indukcyjna czy gazowa – na czym gotować

Image of functional light kitchen in new flat

Wybierając płytę grzewczą, należy wziąć pod uwagę nie tylko design oraz rozmiar urządzenia. Zanim zdecydujesz się na płytę indukcyjną lub gazową sprawdź, który typ kuchenki lepiej spełnia twoje potrzeby. Oto wady i zalety obu rozwiązań.

Płyta indukcyjna – bezpieczeństwo i wygoda

Jedną z największych zalet takiej płyty grzewczej jest bezpieczeństwo stosowania. Nawet w momencie, gdy podgrzewasz jedzenie na pełnej mocy, powierzchnia blatu pozostaje chłodna, a dopływ prądu po zdjęciu garnka zostaje natychmiast odcięty. Dzięki temu indukcja jest bezpieczna w stosowaniu i łatwa do utrzymania w czystości. Płyty indukcyjne są także bardzo wygodne w użytkowaniu i posiadają mnóstwo ciekawych funkcji.

Na przykład płyty grzewcze Samsung wyposażone są w duże, otwarte pole które mieści garnki i patelnie o różnych kształtach i wymiarach, a także świetnie nadaje się do gotowania w dużych naczyniach. Podobną strefę mają płyty Whirlpool oraz Elektrolux. Często spotykane są także  opcje szybkiego startu (Elektrolux, Bosch) oraz dodatkowe blokady przed dziećmi (płyty grzewcze Samsung oraz Whirlpool). Ciekawa jest także funkcja automatycznego wyłączania zasilania, gdy użytkownik nie ingerował w pracę płyty przez zbyt długi czas (płyty grzewcze Samsung), która gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo użytkowania. 

Płyta gazowa – niski koszt zakupu

Za zakupem kuchenki gazowej najczęściej przemawia fakt, że jest ona o wiele tańsza, niż indukcja. Jeśli twoim zdaniem potrawy ugotowane na ogniu mają lepszy smak niż te powstałe na płycie elektrycznej oraz często używasz aluminiowych lub emaliowanych garnków, kuchenka gazowa będzie strzałem w dziesiątkę. Samo użytkowanie wiąże się z podobnymi kosztami zarówno w przypadku indukcji, jak i gazowej płyty. Dzieje się tak pomimo, że gaz jest tańszy od prądu, ze względu na fakt że gotując na gazie musimy liczyć się ze sporymi stratami ciepła.

Na indukcji cała używana energia jest zużywana do podgrzania garnka. Decydując się na zakup kuchenki gazowej, możesz wziąć pod uwagę nie tylko rozmiar urządzenia oraz względy estetyczne. Nowoczesne płyty gazowe wyposażone są w szereg dodatkowych udogodnień, jak na przykład ruszt, po którym można przesuwać garnki (płyty grzewcze Samsung), palniki typu wok (urządzenia Gorenje, Samsung, Bosch) czy też blokadę pokręteł.

Materiał zewnętrzny


Komentarze

komentarze

PODZIEL SIĘ