Pojedynek – kurtka czy płaszcz? [GALERIA]

Płaszcz czy kurtka

Wiele kobiet zastanawia się nad zakupem okrycia wierzchniego. To element garderoby, który zwykle nosimy w sezonie jesienno-zimowym, dlatego często stajemy przed dylematem co wybrać na ten czas – zimowe kurtki damskie , czy może płaszcz? Są to zupełnie różne od siebie ubrania, dlatego warto przemyśleć swój zakup oraz wszelkie, idące za tym za i przeciw. Niektóre z kobiet każdego dnia marzną na przystankach oczekując na komunikację miejską, przez co będą z pewnością potrzebowały cieplejszego okrycia wierzchniego, niż te, które podróżują do pracy samochodem. Z tego względu należy kierować się przede wszystkim praktycznością oraz swoimi osobistymi preferencjami oraz prowadzonym stylem życia.

Które okrycie wierzchnie jest cieplejsze – kurtka czy płaszcz?

Otóż na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem głównie od użytych materiałów. Zwykle najcieplejszą formą okrycia wierzchniego jest płaszcz lub kurtka zawierającą puchowe wypełnienie. Jednak tutaj warto zwracać szczególną uwagę na jego jakość. Ten wykonany z włókien poliestrowych, pomimo dużo niższej ceny, z pewnością będzie nas mniej ogrzewał, a dodatkowo będzie bardzo podatny na zniekształcenia. Przez te wady często zdarza się, że puchowe okrycie wierzchnie posłuży nam tylko przez jeden sezon. Natomiast wybierając wypełnienie z puchem naturalnym możemy mieć pewność, że będzie to zakup na lata. Ten rodzaj wypełnienia jest doskonałym izolatorem termicznym, który ochroni przed mrozem i zimnym wiatrem. Zaletą płaszcza puchowego, w stosunku do kurtki z tym samym wypełnieniem, jest jego długość, która bezpośrednio przekłada się na odczuwane ciepło. W kurtce często odczuwamy chłód i wiatr buszujący po nogach, co jest sporym dyskomfortem podczas niskich temperatur.

Drugim, równie wartym uwagi okryciem wierzchnim są płaszcze wykonane z wełny. Jest to materiał o gęstym splocie, który do zapewnienia dużego komfortu wcale nie musi być gruby. Dodatkowo, ubrania wykonane z wełny prezentują się dużo bardziej elegancko niż puchowe płaszcze czy kurtki. Jednak podczas wyboru warto sprawdzać metki wewnętrzne, gdzie znajdziemy informacje o dokładnym składzie. Pamiętaj – im więcej wełny, tym lepiej!

Płaszcz czy kurtka – wybierz najwygodniejszy model!

Jeśli już podejmiemy decyzję o materiale, często zastanawiamy się, jaki model okrycia wierzchniego wybrać. Zdecydowanie praktyczniejszym wyborem będzie kurtka. Zapewnia ona ochronę przez zimnem, opadami atmosferycznymi i niską temperaturę, dając w zamian ciepło, ale również niesamowitą wygodę. Jeśli Twoja praca lub inne zajęcia codzienne nie wymagają eleganckiego look’u, możesz śmiało wybrać kurtkę jako okrycie wierzchnie.

Jeśli natomiast od Twojego wizerunku wymagane jest przestrzeganie rygorystycznego dress-code’u w pracy, lepszym wyborem będzie płaszcz. Ten zawsze prezentuje się elegancko i doskonale sprawdzi się w przypadku dużej ilości spotkań biznesowych. Jeśli w dodatku podróżujesz głównie samochodem, to możesz go powiesić w środku na wieszaku lub złożyć na siedzeniu obok podczas jazdy. Unikniesz tym samym nieestetycznych zagięć.

Jednak najważniejszy jest Twój styl!

Niezależnie od praktyczności i wygody, najważniejsze podczas zakupów jest dobranie okrycia wierzchniego względem swoich upodobań i sylwetki! Nie możesz o tym aspekcie zapominać. Różnorodność modeli dostępnych w sklepach pozwoli dobrać odpowiedni płaszcz lub kurtkę do naszej figury, podkreślając jej zalety i sprytnie ukrywając wady. Co więcej, okrycie wierzchnie powinno być dopełnieniem Twojej stylizacji, dlatego musi doskonale z nią współgrać każdego dnia.

Jeśli jesteś szczupła, to możesz śmiało zakładać krótsze fasony kurtek, nawet te mocno puchowe, które optycznie dodadzą Ci kształtów. Natomiast jeśli jesteś kobietą o pełniejszej sylwetce i nie dokładać sobie wizualnie kilogramów, powinnaś raczej unikać dodatkowego poszerzania górnych partii ciała i wybierać dobrze skrojony płaszcz lub kurtkę o odpowiedniej długości. Pamiętaj, że podstawową zasadą podczas dobierania poszczególnych elementów garderoby jest Twoje samopoczucie!

[gm album=269]

Share