Polacy nie gęsi języki obce znają!

Wakacje to czas, kiedy duża liczba osób postanawia nauczyć się nowego języka. W końcu mamy wtedy więcej czasu, mnożą się także okazje i sposoby na jego naukę. Umiejętność posługiwania się obcym językiem stwarza nam nie tylko szansę na pracę w zagranicznych korporacjach w kraju czy za granicą, możliwość nawiązywania nowych kontaktów z ludźmi z różnych części globu czy łatwość podróżowania, ale także poszerza nasze horyzonty, ćwiczy umysł, zwiększa naszą wiedzę o innych kulturach i świecie.

Oczywiście niektórym nauka nowego języka od razu kojarzy się ze „ślęczeniem” nad stertą notatek, podręczników do gramatyki, słowników i mozolnym wkuwaniem słownictwa czy struktur gramatycznych. Ale to wcale nie musi tak wyglądać! Oto parę sposobów na naukę podczas wakacji, dzięki którym przekonasz się, że wcale nie musi być ona nudna, wymagać dużych nakładów czasu czy pieniędzy. Wystarczy rozejrzeć się wokół nas.

Słuchasz zagranicznej muzyki? Teksty piosenek wpadają w ucho, ale nie wiesz, o czym właściwie są? Poszukaj słów piosenki w Internecie. Odtwórz utwór i podczas jego słuchania prześledź jego tekst lub pośpiewaj wspólnie z jego wykonawcą. Później wyświetl tłumaczenie tekstu lub sam spróbuj go przetłumaczyć. Po jakimś czasie zauważysz, jak wiele nowych słówek czy kolokacji zapamiętałeś, nawet o tym nie wiedząc. Poza tym dobrze jest wiedzieć, co artysta miał na myśli i co chciał nam przekazać.

8948bdbd62972833db0404c65d5c0a69

Jeśli nie jesteś melo-, ale kinomanem i wolisz spędzać wolny czas oglądając zagraniczne filmy, oglądaj je bez polskiego lektora czy napisów lub tylko z napisami w języku oryginalnym. To dobry sposób na naukę języka, szczególnie dzięki temu, że możemy osłuchać się z mową osób, które posługują się tym językiem na co dzień i jest to ich język ojczysty.

Dla bardziej ambitnych polecam zagraniczne serwisy informacyjne (np. te BBC czy CNN). Są one dostępne na większości platform cyfrowych i wielu z nas ma możliwość ich oglądania w swoich domach. Oczywiście, ten sposób na pewno bardziej spodoba się osobom interesującym się polityką czy gospodarką, ale coś dla siebie znajdą też fani sportu czy kultury.

Polska otwiera się na Europę i świat, a więc w naszym kraju dostępne są już do kupienia zagraniczne czasopisma, zarówno tabloidy, w których poczytamy newsy o celebrytach, jak i prasa specjalistyczna, jak „National Geographic” (dostępna jest także polska wersja magazynu). Wybór jest dość szeroki, jedyną wadą jest dostępność – takie pozycje znajdziesz tylko w salonach prasowych w większych miastach. Ale możesz oczywiście zamówić je przez Internet czy zakupić w wersji elektronicznej i cieszyć się oryginalnym wydaniem Twojej ulubionej gazety.

Komunikuj się ze światem! Czasy, w których żyjemy dają nam tyle możliwości na nawiązywanie kontaktów na całym świecie. Dzięki serwisom społecznościowym możesz zaprzyjaźnić się z mieszkańcem Australii, Stanów Zjednoczonych, RPA czy Chin. Nawiązując wideorozmowy czy czatując z obcokrajowcami szlifujesz swój język. Po pewnym czasie poczujesz się pewniejszy, a porozumiewanie się w obcym języku nie będzie Ci sprawiało trudności. Ty uczysz się od znajomych, a oni od Ciebie. Kto wie, może kiedyś oni odwiedzą Cię w Polsce albo Ty wyjedziesz odwiedzić ich?

Na koniec jeszcze jeden pomysł. Rozsiądź się wygodnie na ławce w parku i czekaj, aż pojawi się jakiś sympatyczny obcokrajowiec, który zapyta Cię o drogę. Kto wie, co może z tego wyniknąć?

W każdym razie próbuj, nie zniechęcaj się, szukaj. Bo warto!

Małgorzata Petlic

 

Share