Pielęgnacja ciała dziecka – skóra

O pielęgnację ciała dziecka należy zadbać od wewnątrz jak i na zewnątrz, czyli odpowiednio odżywiać niemowlę i dobrać odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne.
Skóra dziecka wymaga o wiele więcej troski i pielęgnacji niż u dorosłego. Powłoka skórna dziecka jest delikatniejsza, łatwo ulega podrażnieniom, wysuszeniu i zakażeniom, zwłaszcza do 2-3 roku życia. Dlatego aby dobrze troszczyć się o swoją pociechę należy przyjrzeć się i zdefiniować rodzaj skóry dziecka.
Skóra niemowlęca może być normalna, pozostając nadal delikatną, może także ulegać zaburzeniom, które objawiają się różnego rodzaju zapaleniami, wysypkami itp. Taki rodzaj jest charakterystyczny dla suchej skóry z tendencją do atopii.

We wszystkich przypadkach powinno się stosować specjalne preparaty pielęgnacyjne, które nie podrażniają i są hipoalergiczne.
Jeżeli skóra maluszka nie przejawia tendencji do przesuszania i alergii, można spokojnie stosować preparaty dla dzieci tj. Nivea, Jonson&Josnon, Bambino itd.


Jeżeli zaś skóra jest nadmiernie wysuszona i pojawiają się na niej podrażnienia trzeba zastanowić się nad zmianą kosmetyków. Najchętniej stosowane preparaty dla bardziej wymagających maluchów to Oliatum i Cetaphil. Kiedy wygląd naskórka niemowlęcia jest wyraźnie niepokojący, trzeba zgłosić się do dermatologa. Możliwe, że dziecko jest na coś uczulone. W tym przypadku musi zostać potraktowane indywidualnie, zostaną mu dobrane leki i maści.

Oczywiście należy pamiętać również o detergentach do prania. W pierwszych miesiącach najlepiej upierać ciuszki niemowlaczka szarym mydłem, a w późniejszym czasie w specjalnych proszkach i płynach dla dzieci. Warto również prasować ubranka przynajmniej do 3 miesiąca. Należy także prać nowe ciuszki i pościel, ponieważ pomimo tego, że są nowe jest w nich dużo zarazków przenoszonych przez innych ludzi.

Karolina Celak

 

Share