Polecane pnącza kwitnące jednoroczne do uprawy w pojemnikach

Balkon pełen kwiatów jest świetnym miejscem odpoczynku, o ile oczywiście zapewnia odpowiedni poziom prywatności. Przed wzrokiem innych osób można ochronić się, wybierając do tego celu pnącza do uprawy w pojemnikach. Rośliny te odznaczają się przede wszystkim intensywnym wzrostem, oprócz tego są bardzo przydatne i spełniają także rolę dekoracyjną. Do uprawy w pojemnikach nadaje się wiele pnącz jednorocznych.

Jednoroczne pnącza kwitnące polecane do uprawy w pojemnikach

Fasola ozdobna– osiąga do 4 metrów wysokości, rośnie dobrze w miejscu silnie nasłonecznionym albo także w półcieniu. Jej kwitnienie rozpoczyna się od czerwca, a kończy we wrześniu. Przybiera barwę białą albo czerwoną, a jej kwiaty są pachnące. Fasola rośnie bardzo intensywnie, owijając się wokół podpór, ma stosunkowo niewielkie wymagania. Preferuje wilgotną i średnio żyzną glebę.

Asarina– osiąga wysokość od 2 do 3 metrów, ma charakterystyczne dzwonkowate kwiaty oraz jasnozielone listki. Kwiaty jej mają kolor fioletowy oraz różowy, a ich kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i kończy w październiku. Roślina ta uwielbia miejsca dobrze nasłonecznione.

Groszek pachnący– często wybierane pnącze dorastające do 2 metrów wysokości. Ma piękne i pachnące kwiaty w kolorach pastelowych (niebieski, fioletowy, różowy, czerwony, żółty, pomarańczowy, biały). Dzięki niemu można stworzyć na balkonie czy tarasie kolorową ścianę. Roślina uwielbia słoneczne stanowiska oraz delikatnie wilgotną, pulchną i żyzną ziemię.

Kobea pnąca– odznacza się sporymi dzwonkowatymi kwiatami w kolorze fioletowym. Wzrasta na wysokość do 4 metrów. Jej kwitnienie przypada na okres od sierpnia do października. Rośnie dobrze w miejscu słonecznym i półcieniu.

Fasolnik egipski– jego kwiaty są koloru fioletowego i można je oglądać w okresie od czerwca do września. Owoce tego pnącza są jadalne i są one widoczne w postaci czerwonych drobnych strąków. Fasolnik egipski rośnie dobrze w miejscu słonecznym czy też w półcieniu.

Nasturcja pnąca– dorasta do wysokości 3-4 metrów. Pnącze to posiada spore, pojedyncze kwiaty w odcieniach pomarańczowych, czerwonych i żółtych. Pnącze kwitnie długo, gdyż od czerwca aż do października. Preferuje ziemię ubogą w składniki odżywcze i stanowiska słoneczne.

Nasturcja kanaryjska– jej wysokość wynosi ok. 4 metrów. Ta odmiana nasturcji charakteryzuje się postrzępionymi kwiatami w żółtych barwach. Pnącze kwitnie od sierpnia do listopada, z tego względu jest świetną dekoracją balkonu czy tarasu również w okresie jesiennym,

Rodochiton– roślina o ciemnopurpurowej barwie, jej pnącza dorastają do 3 metrów. Uwielbia miejsca słoneczne, a jej kwitnienie przypada na okres od czerwca do października.

Tunbergia oskrzydlona– nazwana również czarnooką Zuzanną. Uprawiana jako roślina jednoroczna. Odznacza się szybkim wzrostem i kiełkowaniem. Ma wiele kwiatów w kolorze żółtym, niekiedy pomarańczowym z czarnym oczkiem. Preferuje miejsca słoneczne i ciepłe. Musi być regularnie podlewana i wymaga także systematycznego nawożenia. To pnącze nie jest zbyt duże, aczkolwiek wygląda niezwykle efektownie.

Wilec purpurowy– dorasta do wysokości 2-3 metrów, a jego wzrost jest bardzo szybki. Posiada lejkowate kwiaty w kolorze fioletowym, niebieskim, purpurowym, różowym i białym. Może być ustawiony w miejscu słonecznym albo w półcieniu. Do jego upraw potrzebna jest także żyzna gleba.

Chmiel Japoński– pnącze osiągające do 4 metrów wysokości. Rośnie bardzo dobrze w pełnym słońcu, a jego największą ozdobą są spore i zielone liście.

Plektrantus koleusowaty– czyli tak zwana komarzyca. Pnącze to osiąga do 1,5 metra wysokości. Odznacza się przewieszającymi się pędami, dzięki czemu tworzy spektakularną kaskadę. Jego liście są niezwykle dekoracyjne i przybierają kolor biało-zielony. Warto go ustawić w półcieniu, gdzie będzie najlepiej rósł.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą www.target.com.pl – producentem nawozów i środków ochrony roślin do ogrodu.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Niektóre osoby obawiają się przejścia z etatu na własną działalność…