Ponadczasowa kratka, czyli kilka słów o brytyjskiej marce Burberry

Nawet jeśli nazwa Burberry z niczym Ci się nie kojarzy, z pewnością nie raz spotkałaś się ze znakiem rozpoznawczym tej marki – elegancką, brązowo-biało-czerwoną kratą na beżowym tle. Zapewne posiadasz także jeden z topowych elementów odzieży, wymyślonych przez twórców Burberry – trenczowy płaszcz. A jeśli tak jest, powinnaś także wiedzieć co nieco o samej marce. Tutaj przeczytasz o niej kilka cennych informacji.

Od odzieży dla magazynierów po projektantów ubrań rodziny królewskiej

Marka Burberry powstała w Basingstoke, w hrabstwie Hampshire w Wielkiej Brytanii, w roku 1856. Została założona przez 21-letniego sukiennika Thomasa Burberry’ego, który poza ogromną pasją do tkanin i mody, cechował się także wielkim zapałem do wynalazczości. Prowadzony przez niego niewielki butik z konfekcją męską i damską szybko przekształcił się w duży magazyn, a to za sprawą niezwykłej dokładności i staranności, z jaką Thomas szył swoje ubrania. Jego kunszt kolejno doceniali zwykli ludzie ubierający się u niego do pracy, a także gwiazdy filmowe, aż w końcu znalazł także uznanie na dworze królewskim.

W 1955 roku, marka Burberry otrzymała od samej królowej Elżbiety II przywilej Royal Warrant oznaczający królewską gwarancję jakości. Pomimo tak wysokiego wyróżnienia, ubrania marki pozostają wciąż dostępne dla każdego użytkownika, a ich ponadczasowy szyk i elegancja sprawdzają się przy każdej okazji. Tym, co niezmiennie przyciąga fanów do Burberry, jest trwałość i wytrzymałość produkowanej przez markę odzieży, co sprawia, że służy ona przez lata, a nawet pokolenia.

 

Modnie i praktycznie – Burberry wynajduje gabardynę

Bardzo możliwe, że pierwszy raz spotykasz się z nazwą gabardyna. Jeśli do tej pory nie miałaś do czynienia z krawiectwem, możesz sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, jak wiele ubrań w Twojej szafie wykonanych jest z tej tkaniny. A stworzył ją właśnie Thomas Burberry. Moment opatentowania gabardyny w 1880 roku, w znacznym stopniu przyczynił się do rozgłosu, jaki po dziś dzień towarzyszy marce. Pierwotnie, materiał ten wykonany był z naturalnych włókien i pomimo doskonałej przepuszczalności powietrza, był także całkowicie nieprzemakalny.

W 1911 dowiedli tego himalaiści oraz polarnicy zakładający na siebie gabardynę podczas swoich wypraw w góry oraz na Antarktydę. Dowiedziawszy się, że osoby przebywające w tak ekstremalnych warunkach uniknęli odmrożeń właśnie dzięki nowoczesnej tkaninie, armia brytyjska niemal natychmiast zamówiła u Burberry pół miliona płaszczy dla swoich żołnierzy. I wtedy właśnie powstał pierwszy, tak modny po obecne czasy trencz ( z angielskiego „trench coat” czyli „płaszcz do okopów”).

Prosta kratka symbolem marki

Znana na całym świecie trójkolorowa kratka na beżowym tle to obecnie symbol elegancji i dobrego smaku. Z Wielką Brytanią kojarzy się niemal tak samo mocno, jak czarna herbata Earl Grey i wartownicy pod Pałacem Buckingham. Nic dziwnego zatem, że jest znakiem opatentowanym i zarezerwowanym tylko dla ubrań Burberry. Jednak nie zawsze był to element rozpoznawczy marki. Początkowo kratka drukowana była jedynie na wewnętrznej stronie ubrań i wykorzystywana w roli podszewki.

Dopiero w 1964 roku, podczas letniej Olimpiady w Tokio, kiedy brytyjskie sportsmenki dość niechlujnie obchodziły się z trenczami Burberry, świat miał okazję zobaczyć tę elegancką kratkę i z miejsca się nią zauroczył. Od tamtej pory projektanci tego domu mody umieszczają ją na niemal każdym produkcie. A tych z każdym rokiem przybywa. W asortymencie marki można obecnie znaleźć nie tylko płaszcze i marynarki, ale także dodatki galanteryjne oraz perfumy Burberry – również ozdobione brytyjską kratką.

 

Artykuł partnera


Komentarze

komentarze