Jaką pościel powinni kupować alergicy? Kompendium wiedzy

Częścią codziennego życia alergików jest organizowanie sobie przestrzeni w sposób, który pozwala na wyeliminowanie z niej alergenów. Jednym z aspektów, o które trzeba zadbać w tym zakresie jest inwestycja we właściwą pościel. Dobranie właściwej pościeli jest dla alergików jest o tyle ważne, że ciepłe i wilgotne miejsce, jakim jest łóżko, jest szczególnie atrakcyjnym siedliskiem dla roztoczy.

Jakie rodzaje pościeli dla alergików pozwolą ograniczyć ich występowanie? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule.

Rodzaje pościeli dla alergików

Omawiając kwestię pościeli dla alergików, trzeba najpierw wprowadzić pewne rozróżnienie. Kołdry opracowane z myślą o alergikach dzielą się bowiem na trzy rodzaje, które zostaną opisane poniżej:

kołdra hypoalergiczna – wykonana jest z materiałów niepowodujących alergii, jednak nie posiadających właściwości pozwalających zwalczać alergeny. Oznacza to, że poleca się ją raczej jako środek profilaktyczny dla osób zdrowych lub propozycję dla osób cierpiących na raczej lekkie odmiany alergii.

kołdra antyalergiczna – wykonane są z materiałów, które są w stanie przeciwdziałać rozwojowi alergenów (roztoczy, zarodników pleśni) na powierzchni kołdry.

kołdra antyroztoczowa – jak sama nazwa wskazuje, posiada ona właściwości zwalczające występowanie roztoczy

Jak więc widać, wybór rodzaju kołdry dla alergików to kwestia typu oraz stopnia nasilenia alergii. Najbardziej uniwersalnie trafnym wyborem będzie prawdopodobnie pościel antyalergiczna, która jest w stanie zwalczać różne typy alergenów.

pościel dla alergików
Dobranie właściwej pościeli jest dla alergików jest o tyle ważne, że ciepłe i wilgotne miejsce, jakim jest łóżko, jest szczególnie atrakcyjnym siedliskiem dla roztoczy.

Materiały wykorzystywane w pościeli dla alergików

Najczęściej wybieranym typem pościeli, która jest określana jako antyalergiczna jest pościel syntetyczna, która swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim atrakcyjnej zazwyczaj cenie. Jej zaletą jest również jej duża wytrzymałość na pranie. Jest to atut o tyle istotny, że w celu zachowania antyalergicznych właściwości pościeli konieczne jest pranie jej w temperaturze sześćdziesięciu stopni Celsjusza. Syntetyczne materiały mają jednak do siebie to, że nie “oddychają” tak jak naturalne, dlatego śpiąc pod tego typu kołdrą możemy mocno się spocić.

Chociaż jako zaletę kołder syntetycznych często wymienia się brak pierzy w wypełnieniu, eksperci od pewnego czasu twierdzą, że kołdry z pierzami wcale nie muszą uczulać. Na rynku dostępnych jest wiele pościeli antyalergicznych wypełnionych właśnie pierzami, które w procesie produkcji zostały starannie wyprane. Niestety, tego rodzaju kołdry są bardzo kosztowne, dlatego mniej zamożni alergicy mogą w dalszym ciągu zdecydować się na kołdry syntetyczne. Pamiętajmy jednak, że kołdra syntetyczna kołdrze syntetycznej nierówna i w tej kategorii również można znaleźć wiele wysokiej jakości produktów.

Pielęgnacja pościeli dla alergików

Niezależnie od rodzaju materiału, aby pościel mogła dobrze służyć alergikom, trzeba pamiętać o jej właściwej pielęgnacji. Poszewki kołder należy prać dwa razy w miesiącu, bez użycia szkodliwego dla alergików krochmalu. Niezbędne okaże się również częste wietrzenie kołdry dla zachowania jej świeżości. Pomocne okaże się także spryskiwanie jej specjalnym płynem na roztocza. 

W przygotowaniu artykułu pomogła strona pościel.biz.


Komentarze

komentarze

PODZIEL SIĘ