Przewodnik po materiałach, czyli rodzaje tkanin

Chcesz zacząć szyć, ale nie wiesz jakiego materiału użyć? Przychodzimy z pomocą i w tym wpisie opisujemy najbardziej popularne rodzaje tkanin. Po przeczytaniu Twoja przygoda z szyciem z pewnością stanie się łatwiejsza.

Włókna – niezbędne informacje

Włókno jest to surowiec, z którego wytwarzana jest przędza. Jak to zwykle bywa w takich tematach włókna dzielimy na naturalne i sztuczne. Ten podział funkcjonuje w naszym kraju. Jednak bardzo często możesz spotkać jeszcze inne rozróżniania. Przecież czymś innym są włókna sztuczne, których wytwarzanie bazuje na związkach chemicznych istniejących w przyrodzie, niż włókna syntetyczne, które powstają na z polimerów, których na próżno szukać w naturze. Niby na pierwszy rzut oka sztuczne i syntetyczne brzmią tak samo źle, jednak nie jest tak do końca. Aby to całkiem rozjaśnić warto ściągnąć nieco z podziału, jaki można znaleźć w krajach anglosaskich.

  • Włókna pochodzenia zwierzęcego – wełna, jedwab naturalny
  • Włókna pochodzenia roślinnego – len, bawełna, wiskoza, acetat, ramia, sizal, lyocell, jedwab sztuczny.
  • Włókna syntetyczne – poliester, poliamid (nylon), elastan (inaczej lycra albo spandex), mikrofibra.
  • Włókna mineralne – do niedawna rzadko używane w przemyśle odzieżowym (na przykład złota nić), dzisiaj powracają w postaci przędzy z aluminium czy innych metali, wykorzystywanej do tworzenia ubrań.

Na tym etapie najważniejsze jest to, że włókna o pochodzeniu zwierzęcym i roślinnym są dużo bardziej wartościowe niż te syntetyczne. Oczywiście jest to duże uproszczenie, ponieważ chociażby sportowe ubrania wykonane z poliestru dobrze spełniają swoją funkcję. Natomiast tania bawełna posiada wady.

Bawełna

Ze względu na swoje właściwości, jest to jeden z podstawowych materiałów odzieżowych. Bawełna premium dobrze przepuszcza powietrze, jej miękkie włókna nie podrażniają skóry. Co więcej, materiał ten może pochłonąć nawet 25% wilgoci, stąd świetnie nadaje się na gorące dni. Ponadto bawełna to tkanina wytrzymała – bez obaw można prać ją w wysokich temperaturach.

Len

To kolejny materiał, który świetnie sprawdza się w upalne dni. Dlaczego? Podczas noszenia daje przyjemne uczucie chłodu na skórze. Jest to tkanina odporna odporna na rozciąganie i kurczenie, a także nie elektryzuje się.

Wiskoza

Wiskoza to nic innego jak włókna celulozowe. Dobrze chłonie wilgoć oraz pozwala skórze oddychać. Z tego względu świetnie sprawdzi się więc na letnie oraz nocne ubrania.

Tkaniny syntetyczne

Tkaniny syntetyczne najczęściej robione są z włókien poliestrowych lub poliamidowych (nylonowych). Oba te włókna są bardzo wytrzymałe, tanie i łatwe w obróbce, szczególnie jeśli chodzi o farbowanie. Elastan (spandex, lycra), równie popularne włókno syntetyczne, jest najczęściej stosowany jako domieszka w materiałach, którym chce się nadać rozciągliwość lub lekki połysk. Z włókien syntetycznych produkuje się także dzianiny – najlepszym przykładem jest akryl, stosowany jako zamiennik włóczki wełnianej.

Materiał zewnętrzny

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Zbliża się kolejne wyjątkowe wydarzenie, na które wszyscy czekaliśmy –…