Recepta na leki przeciwalergiczne

Dopadła Ciebie alergia? Masz problem z zatkanym nosem lub łzawiącymi oczami? Sprawdź w jaki sposób możesz otrzymać e-receptę na leki, które zmniejszą dolegliwości związane z alergią sezonową, poprawiając komfort życia.

Alergia sezonowa jest uciążliwą dolegliwością zwłaszcza w miesiącach maj – wrzesień, ponieważ jest to czas w którym objawy alergiczne nasilają się w związku z pyleniem różnych traw. Typowymi objawami alergii jest łzawienie oczu, zatkany nos, wodnisty katar, a także kichanie. Są to objawy, które pogarszają komfort życia, dlatego można skorzystać z zakupu leków bez recepty (tzw. OTC) lub uzyskać receptę online podczas telekonsultacji medycznej.

E-recepta w kilka minut

W sieci można znaleźć placówki medyczne, które realizują e-konsultacje lekarskie nawet w kilkanaście minut. Zazwyczaj wystarczy wypełnić formularz medyczny np. na stronie https://medspan.pl/ opłacić usługę i zaczekać na informację od lekarza. Cały proces realizacji teleporady zajmuje niekiedy kilkanaście minut, a maksymalnie kilka godzin. Czas oczekiwania na konsultacje zazwyczaj jest uzależniony od godziny w której został wypełniony formularz medyczny.

Szybkie recepty – czy to legalne?

Forma e-konsultacji medycznej może wzbudzać wątpliwości oraz podważać legalność działań przychodni online. W świetle prawa, placówka medyczna może świadczyć zdalne konsultacje lekarskie. Należy pamiętać, że osobą decyzyjną jest zawsze lekarz. Nawet jeżeli formularz medyczny jest wypełniony na stronie internetowej, przypominający zakupy w sklepie internatowym, to osobą, która wystawia e-receptę jest osoba z uprawnieniami. Lekarz ponosi pełną odpowiedzialność za decyzje medyczne, więc ma prawo do odmowy wystawienia recepty online, jeżeli stwierdzi, że istnieją przeciwwskazania do otrzymania leku. Należy pamiętać, że lekarz również może zaproponować inny lek, jeżeli stwierdzi, że wnioskowany lek nie jest odpowiednim medykamentem.

Proces zamówienia w kilku krokach

Proces realizacji konsultacji zazwyczaj jest bardzo podobny. Trzeba wybrać odpowiednią usługę https://medspan.pl/dolegliwosci/, dokładnie wypełnić formularz medyczny – rzetelnie odpowiadając na wszystkie pytania. Finalnie należy dokonać płatności, najlepiej z wykorzystaniem szybkich metod, ponieważ ankieta medyczna będzie analizowana dopiero po zaksięgowaniu płatności.

Po kilkunastu minutach, lekarz powinien przekazać swoją decyzję. Jeżeli e-recepta zostanie wystawiona to pacjent otrzyma czterocyfrowy kod z kodem e-recepty w wiadomości SMS oraz dokumentacje medyczną z zaleceniami. Ponadto na koncie IKP można również sprawdzić receptę, więc jest gwarancja, że recepty online nie da się zgubić.

Zwolnienie lekarskie przez telefon

Warto nadmienić, że podczas zdalnej konsultacji lekarskiej można również otrzymać zwolnienie lekarskie lub skierowanie na badania, albo do poradni specjalistycznej. e-ZLA wystawione podczas teleporady wzbudza wiele kontrowersji, lecz lekarze otrzymali dodatkowe uprawienia celem zmniejszenia rozprzestrzeniania się chorób infekcyjnych. Zazwyczaj podczas teleporady nie ma możliwości otrzymania długoterminowego zwolnienia lub zwolnienia w sytuacji w której pacjent wymaga bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Kwestia skierowań jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ jeżeli placówka medyczna nie ma podpisanej umowy z NFZ, to wszystkie skierowania będą traktowane jako pełnopłatne, więc zatem warto zapytać przed konsultacją o kwestię refundacji.

Pomoc w nagłych sytuacjach

Telemedycyna w Polsce zrewolucjonizowała dostęp do lekarz, ponieważ już w kilka minut można się skontaktować z odpowiednim specjalistą. Można nie tylko uzyskać receptę na leki w ramach kontynuacji dotychczasowego leczenia, lecz także w sytuacji w której potrzebne są leki doraźne. Często z usług korzystają kobiety w ramach otrzymania e-recepty na tabletki antykoncepcyjne lub tabletkę dzień po, którą należy zażyć w określonym czasie.

Jest to ciekawe rozwiązanie, które zmniejsza kolejki do lekarzy i pozwala w nagłej sytuacji otrzymać receptę online.

Zagrożenia telemedycyny

Głównym zagrożeniem jest wyłudzenie danych osobowych, dlatego przed podaniem danych osobowych, należy zapoznać się z polityką prywatności w której będą informację związane z administratorem danych osobowych oraz zakresie ich przetwarzania. Warto też sprawdzić czy przychodnia jest wpisana do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą, ponieważ nie wszystkie firmy, które oferują uzyskanie e-recepty są placówkami medycznym.

Jeżeli jakiś aspekt informacji na stronie internetowej wzbudza podejrzenia, to warto zaglądnąć na inną stronę internetową, która oferuje e-konsultacje lekarskie.

Należy też pamiętać, że usługi telemedyczne nie są przeznaczone dla osób, które wymagają bezpośredniego kontaktu z lekarzem lub są w stanie zagrożenia zdrowia lub życia. W określonych sytuacjach należy skontaktować się z Zespołem Ratownictwa Medycznego lub udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego. Mimo iż e-receptę drogą telekonsultacji można uzyskać w kilka minut, to nie znaczy, że czas realizacji będzie bardzo krótki, zatem nie jest to forma pomocy, która powinna być stosowana w trakcie wstrząsu anafilaktycznego lub wystąpienia drgawek czy wysokiego ciśnienia tętniczego krwi.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Czas miesięcy letnich to doskonała pora na zaplanowanie wakacyjnego wyjazdu.…