Robótki ręczne na drutach – jak zacząć?

nabieranie oczek

Od kilku sezonów, zarówno na wybiegach, jak i w sklepach zauważyć można rosnący trend na ubrania i dodatki robione ręcznie, tak zwane „hand made”. Jeśli nie mamy talentu krawieckiego, a igłą potrafimy się jedynie ukłuć, nie traćmy nadziei – nadal możemy tworzyć coś samemu. Świetnym rozwiązaniem są robótki ręczne na szydełku lub na drutach. Nie wiesz, jak zacząć? W takim razie czytaj dalej!

Idzie zima – czas na robótki ręczne

Okres jesienno-zimowy uznawany jest za najbardziej depresyjny moment w roku. Pogoda nie rozpieszcza, więc nie mamy ochoty na wyjścia ze znajomymi, a zamiast tego wolimy zaszyć się w domu, z kocem i kubkiem gorącej herbaty. Właśnie w taką domową scenerię świetnie wpisuje się para drutów i włóczka. Myślisz, że robótki ręczne są trudne i wymagają niezwykłego talentu? Ani trochę! Wystarczy czas i praktyka – jak przy wszystkim.

Najpierw musisz zaopatrzyć się w komplet drutów – lekkich, aluminiowych, najlepsze dla początkujących będą trochę grubsze, oraz włóczkę, również grubszą, ewentualnie błędy są wtedy mniej widoczne, a efekty szybsze. Wszystko to, w wielu rozmiarach i kolorach, dostaniesz w sklepie internetowym Zamotane: https://zamotane.pl. A może preferujesz robótki ręczne na szydełku? U nich zaopatrzysz się również w szydełka! Jeśli planujesz projekt bardziej zaawansowany niż szalik, możesz kupić zestaw kreatywny z różnymi włóczkami oraz instrukcją wykonania np. czapki lub swetra. To też świetny pomysł na prezent dla „dziergacza”.

Zaczynamy praktykę

Naukę trzeba zacząć od nabierania oczek na drut oraz przerabiania oczek prawych i lewych. Nasz pierwszy szalik może się w całości składać z oczek prawych, jednak naprawdę nie jest to tak skomplikowane, jak może brzmieć. Pierwszy, bardzo prosty i idealny dla początkujących, sposób nabierania oczek można przedstawić w kilku krokach:

  1. Do drutu przywiąż nitkę biegnącą od kłębka,
  2. Narzuć wełnę na palec wskazujący lewej ręki,
  3. Wkłuj drut od spodu w powstałą pętelkę, kierując go w dół i w lewo,
  4. Puść wełnę z palca,
  5. Lekko zaciśnij pętelkę na drucie.

I już mamy pierwsze oczko – kolejne nabieramy w ten sam sposób.

Metoda klasyczna – nabieranie oczek

Metoda klasyczna nabierania oczek na druty polega na tym, że im więcej chcesz nabrać oczek, tym dłuższą nitkę odwijamy z kłębka. Ten kawałek składamy na pół i nakładamy na kciuk oraz palec wskazujący lewej dłoni. Resztę złożonej nitki łapiemy w pozostałe palce. Dwoma drutami trzymanymi w prawej ręce chwytamy od spodu nitkę, druty przesuwamy w dół, aby nitka znajdująca się pomiędzy palcami, skrzyżowała się z tą będącą poniżej kciuka.

Gdy powstanie pętelka, włóż w nią druty, a nitkę ze środka przy palcu wskazującym przeciągnij przez pętelkę przy kciuku. Puść tę pętelkę i kciukiem chwyć luźną nitkę. Pociągnij drutami pętelkę i zaciśnij na oczkach, które powstały – są już dwa. Ponownie przesuń druty w dół, przełóż od dołu przez pętelkę przy kciuku, chwyć nitkę od palca wskazującego, przeciągnij ją przez pętelkę i puść. Chwyć kciukiem luźną nitkę, pociągnij drutami pętelkę, zaciskając ją na powstałym oczku.

W sieci znaleźć można wiele filmików przedstawiających nabieranie oczek, więc wzrokowcy mogą wspomagać się materiałami wideo. Gotowi? Czas na praktykę!

Artykuł sponsorowany

Share