Hej! Mam na imię Thea i mam 12 lat. W tym miesiącu wychodzę za mąż — pisze dziewczynka na blogu.

nieletnia ślub

12-letnia dziewczyna założyła bloga, w którym opisuje przygotowania do ceremonii zaślubin. Kiedy  ogłosiła datę ślubu i poinformowała, że zostanie żoną 37-letniego mężczyzny, powstało ogromne zamieszanie i poruszenie.  Blog ten w ciągu kilku godzin odwiedziły miliony osób! Powstała burzliwa dyskusja na temat małżeństw nieletnich. Sprawa została zgłoszona na policję. Ludzie pytali, jak to możliwe, że w Norwegii rodzice mogą wydać za mąż 12-letnią dziewczynkę?

pierwszy-slub-12-letniej-dziewczynki-z-37-letnim-mezczyzna_4a

Na szczęście, po kilku dniach okazało się, że jest to kampania społeczna, która zwraca uwagę na śluby nieletnich. Termin ceremonii nieprzypadkowo został wyznaczony na 11 października. Na ten dzień przypada bowiem Międzynarodowy Dzień Dziewcząt UNICEF (International Day of the Girl Child). UNICEF podkreśla konieczność walki z dziecięcymi małżeństwami. Według badań każdego dnia, 39 000 niepełnoletnich dziewcząt jest wydawanych za mąż wbrew swej woli. Jak podaje UNICEF ok. 70 milionów kobiet w wieku 20-24 lat (czyli ok. 1 na 3) wyszło za mąż przed osiągnięciem pełnoletniości, a 23 miliony przed ukończeniem 15. roku życia. W skali całego świata na ślubnym kobiercu jako dzieci stanęło aż 400 mln kobiet w wieku 20-49 lat.

Każdy kto chciałby zagłosować przeciwko takim praktykom, może to zrobić na https://stoppbryllupet.blogg.no/

nieletnia

Czy akcja odniesie pożądany efekt?

Trudno powiedzieć. Małżeństwa z nieletnimi zawierane są w krajach islamskich takich jak np. Arabia Saudyjska.  Często kraje te zasłaniają się obyczajami i kulturą. Kampania prezentuje natomiast typowych Europejczyków.

Co sądzicie o takiej kampanii?

 

 

Share

Podziel się swoją opinią

11 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Zobacz najnowszą kolekcję na sezon jesień-zima 2014/2015!