Film opowiada o losach Polaków zesłanych w latach 40. XX wieku na Syberię. Przez dwie godziny, film pokazuje życie zesłańców: głód, choroby, śmierć, przemoc.  Pokazuje też gesty sympatii i chęć miłości. Warto podkreślić, że „Syberiada Polska” to pierwszy europejski film, kręcony na tych terenach, przy typowo syberyjskich warunkach.

W filmie występują Adam Woronowicz („Popiełuszko. Wolność jest w nas”), Jan Peszek („Pożegnanie jesieni”), Sonia Bohosiewicz („Obława”), Urszula Grabowska („Joanna”) oraz Natalia Rybicka („Chrzest”). Wspierają ich aktorzy ukraińscy – między innymi znany z produkcji Petera Weira „Niepokonani” Igor Gniezdilow, a także Andrii Zhurba i Valeria Guliaewa.

Na potrzeby filmu została stworzona ścieżka dźwiękowa.  Piosenkę przewodnią wykonuję Ania Wyszkoni i Piotr Cugowski.

– Mój dziadek był zesłany na Syberię. Cieszę się, że mam okazję śpiewać piosenkę do tak pięknego filmu – powiedziała podczas nagrania Anna Wyszkoni.

Muzykę do filmu skomponował Krzesimir Dębski, który tworzył muzykę do filmu „Ogniem i mieczem”. Mówi się, ze utwór wykonywany przez Wyszkoni i Cugowskiego będzie drugą „Dumką na dwa serca”

Posłuchajcie sami.

tekst: źr. materiały prasowe

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Amerykańska Fundacja Inspiracja Marsa stworzona przez multimilionera Dennisa Tito  ma…