Sztyblety dziecięce – nie tylko do jazdy konno

Sztyblety dziecięce – nie tylko do jazdy konno

Przyjęło się, że sztyblety dziecięce przeznaczone są wyłącznie do jazdy konno. Jak widać po naszym tytule – wcale tak nie musi być. Jest to z reguły bardzo porządnie wykonane obuwie, które doskonale sprawdzi się również w innych okolicznościach. W jakich dokładnie? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym krótkim przewodniku po sztybletach dziecięcych.

Sztyblety dziecięce, a ich definicja

Sztyblety dziecięce, ale również te dla dorosłych, to obuwie sięgające minimum do kostki lub wyżej, pozbawione wiązania i zapięcia na suwak. Są to buty tzw. wkładane, stworzone do jazdy konnej, jednak obecnie mają one przeróżne, inne zastosowania. Brak sznurowadeł i zamka nie jest przypadkowy – w pierwowzorach sztybletów chodziło głównie o to, by można było je szybko założyć i pognać konno. Sztyblety nie mają suwaka, by podczas jazdy nie ocierał on naszej skóry. Podobną zależność zauważa się w bryczesach, czyli legginsach bezszwowych do jazdy konnej. Sztyblety posiadają jednak za to elastyczne gumki, by ułatwić ich zakładanie. Obecnie są niezwykle wygodnym obuwiem do noszenia na co dzień, szczególnie w jesienno-zimowe deszczowe dni, zamiast popularnych kaloszy. Zazwyczaj nie mają one ocieplenia, zatem nie będą dobrym pomysłem w trakcie mrozów.

Jak dobrze dobrać sztyblety?

Skoro wiemy już, że sztyblety nie posiadają wiązania, a jedynie gumeczki, musimy dobrać je w odpowiedni sposób do stopy i łydki naszego dziecka. W sklepach stacjonarnych kluczowe są uważne przymiarki. W internetowych zaś wystarczy obliczenie obwodu. Następnie warto zastanowić się na tym, czy zależy nam na obuwiu skórzanym, czy też wykonanym ze skóry ekologicznej. Ważną kwestią jest ciężkość sztybletów. Z definicji jest to ciężki, solidny but, który ma nas chronić przed nadepnięciem np. przez konia. Jeśli jednak nie potrzebujemy aż takiej ochrony, możemy dla naszego dziecka wybrać lżejszy, delikatniejszy model. Lekkie sztyblety dziecięce będą doskonałe do zabawy np. w kałużach.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o sztybletach?

Sztyblety dziecięce są eleganckim zamiennikiem kaloszy, zatem z reguły powinny być wodoodporne. Aby utrzymać ich odporność na wilgoć i nieprzemakanie, warto pamiętać o ich prawidłowej impregnacji. W tym celu możemy zaopatrzyć się w preparaty przeznaczone do danego materiału. Podczas wyboru sztybletów dla naszej pociechy możemy także zastanowić się nad ich wyglądem. Dla chłopców zazwyczaj wybierane są proste, klasyczne sztyblety, dla dziewczynek zaś te z ozdobnymi klamerkami. Należy także pomyśleć nad wysokością obcasa. Wszystkie sztyblety posiadają minimalne podwyższenie, co jest istotne dla komfortu dziecka.

Podsumowując, sztyblety dziecięce to świetne obuwie dla każdego dziecka. Nie ważne, czy jeździ konno czy nie – sztyblety są doskonałe nawet na spacery podczas deszczowej pogody. Obecnie na rynku mamy wiele ich rodzajów, zatem każdy rodzic i dziecko może znaleźć coś dla siebie.

Kamila Kowalska

Share