Szukasz mebli tapicerowanych do salonu? – przy wyborze zwróć na to uwagę!

meble tapicerowane

Salon jest niewątpliwie jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. Zazwyczaj w tym miejscu przyjmuje się gości i relaksuje. Dlatego bardzo ważne jest wybranie odpowiednich mebli wypoczynkowych, które zapewnią komfort podczas użytkowania.  

Co to są meble tapicerowane? 

Każdy z nas na pewno słyszał pojęcie – „meble tapicerowane”. Oczywiście, do tej kategorii zaliczane są: kanapy, pufy, narożniki, fotele i sofy, czyli ogólnie rzecz biorąc – meble wypoczynkowe. Meble tapicerowane różnią się między sobą wypełnieniem. Najczęściej w procesie produkcji stosuje się piankę tapicerską (poliuretanową), piankę lateksową albo memo. Pianki mają zróżnicowaną sprężystość oraz strukturę, która odpowiada za elastyczność. Dobre właściwości posiada pianka tapicerska, która ma zdolność szybkiego powrotu do pierwotnego stanu. Nic dziwnego, że producenci zazwyczaj używają tego wypełnienia.  

Jakie są rodzaje materiałów obiciowych mebli wypoczynkowych? 

Meble wypoczynkowe mogą być obite różnymi materiałami. Każdy z nich ma swoje charakterystyczne właściwości, wady i zalety. Szenil wyglądem przypomina cienki sztruks, ale się nie mechaci. Jest prosty w utrzymaniu, dlatego użytkownicy często wybierają to włókno. Welur jest droższy niż szenil charakteryzuje się dużą miękkością i delikatnością. Sofy czy narożniki obite welurem wyglądają luksusowo i glamour. Do oryginalnych tkanin z pewnością można zaliczyć żakard, który pasuje do stylowych, awangardowych wnętrz. Materiał najczęściej pokryty jest niepowtarzalnym wzorem. Idealną tkaniną dla alergików jest mikrofaza – materiał syntetyczny łatwy w pielęgnacji. Oczywiście nie można zapomnieć o naturalnej skórze, która świetnie pasuje do eleganckich modnych przestrzeni. Obecnie często spotyka się alternatywną wersję tego materiału – eko skórę, która jest tańsza, ale równie dobrze się prezentuje. Skórzane meble tapicerowane wykorzystuje się często jako wyposażenie gabinetów.  

Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli mebli tapicerowanych, ale jeden pozostaje nieśmiertelny – narożnik systemowy. Ten typ mebli wypoczynkowych świetnie sprawdza się w przestronnych, dużych i mniejszych salonach. Gabaryty narożnika dobiera się do dostępnego metrażu. Najpopularniejszym narożnikiem jest model w kształcie litery U, z głównym długim siedziskiem i dwoma krótszymi. Nieco mniejszą wersją takiego mebla jest moduł w kształcie litery L, tylko z jednym bocznym siedziskiem. Narożnik można ustawić przy ścianie albo na środku salonu. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie go jako element dzielący salon na strefy funkcjonalne – kuchnię i przestrzeń wypoczynkową.  

Meble wypoczynkowe – zmiany w wyglądzie pod wpływem mody 

Wygląd mebli tapicerowanych zmienia się pod wpływem mody. Producenci podążają za trendami we współczesnym designie i tworzą meble dopasowane do popularnych stylów aranżacji wnętrz takich jak: skandynawski, art deco, glamour, loft. Przykładowo, w stylu skandynawskim bardzo popularny jest fotel uszak o mocnych barwach np. butelkowej zieleni albo intensywnej czerwieni. W stylu loftowym często spotyka się welurowe, ciemne kanapy i sofy, a w glamour zestawy: kanapa, fotel, podnóżek o jasnych miękkich obiciach. Wybierając meble do salonu trzeba zwrócić uwagę na całą aranżację. Styl pomieszczenia musi być spójny z wyglądem zestawu wypoczynkowego. Gabaryty mebli należy dostosować do metrażu. Jeśli w domu mieszkają małe dzieci albo zwierzęta, najlepiej jest wybrać meble obite materiałami łatwymi w czyszczeniu, jak szenil.    

Materiał partnera

Share