Jak szybko i skutecznie posprzątać mieszkanie? Sprawdzone triki!

Często na sprzątanie mieszkania poświęcamy większą część dnia. Podpowiadamy, jak zabrać się do tego sprawniej, by w efekcie posprzątać szybciej i skuteczniej. Jak skutecznie posprzątać mieszkanie?

Pobudź się do działania

Czasami wystarczy bardzo niewiele – ulubiona muzyka, playlista z największymi hitami i uśmiech, byśmy zmobilizowali się do działania. Potraktujmy sprzątanie jako świetną zabawę, gdzie przy okazji możemy potańczyć, spalić kalorie i zrobić coś pożytecznego. Nie bójmy się przy tym śpiewać. W efekcie będziemy mieć nie tylko posprzątane mieszkanie, ale i naładowane baterie na kilka następnych dni.

Znajdź czas w środku tygodnia

Sobota, zamiast z błogim lenistwem, kojarzy Ci się ze sprzątaniem? Znajdź kilka minut w tygodniu! Weekendy są po to, by odpocząć – w końcu po całym tygodniu pracy nam się to należy. Sprzątajmy w różne dni, a wtedy weekend nie będzie nam się niemiło kojarzył, a my nie będziemy mieć wyrzutów sumienia, jeśli poleżymy trochę dłużej w łóżku.

Wyrób w sobie nawyki

Często coś gubisz, a potem w chaosie nie możesz tego znaleźć? Wyrób w sobie nawyk odkładania rzeczy na miejsce. Ta, z pozoru niewielka zmiana, przyniesie ogromne efekty. Mamy o wiele mniej sprzątania, jeśli wszystko w naszym mieszkaniu ma swoje miejsce i ściśle trzymamy się zasady, że na to miejsce musimy daną rzecz odłożyć. Proste i skuteczne!

Wyrzuć wszystko, co niepotrzebne

Do tego przydadzą się solidne worki na śmieci np. z janniezbedny.pl lub kartony. Nie oszukujmy się – jeżeli nie używamy czegoś ponad rok, raczej nam się to już nie przyda. Wiele osób ma nawyk gromadzenia przedmiotów w nadziei, że jeszcze się kiedyś przydadzą. W efekcie rośnie nam góra niepotrzebnych rzeczy, przez które tylko mamy mniej miejsca. Ze wszystkich pomieszczeń pozbierajmy zakurzone drobiazgi, zepsute sprzęty i bez sentymentu je wyrzućmy lub oddajmy komuś, kto ich potrzebuje. Zajmie to naprawdę niewiele czasu, a na przyszłość zaprocentuje porządkiem i zadbanym wnętrzem. 

Odpowiednia hierarchia

Sprzątanie zaczynajmy od najbardziej brudnych pomieszczeń. Dzięki temu, nie będziemy przenosić z niego brudów do kolejnych. Sprzątając półki, zaczynajmy od najwyższych. Podłogi odkurzamy i myjemy na końcu – w trakcie sprzątania spadnie na nie kurz, okruszki itp. Ważne jest także sprzątanie od środka na zewnątrz – najpierw półki wewnątrz – na końcu drzwiczki. 

Materiały prasowe

Share