Joga dobra na wszystko

Joga jest systemem filozoficznym pochodzącym z Indii, nastawionym przede wszystkim na poprawę zdrowia. Jest to pewna forma sztuki polegająca na samodoskonaleniu się poprzez ćwiczenia fizyczne, kontrolę oddechu i koncentrację. Dzięki swoim zaletom, które wpłynęły na rozwój wielu aspektów życia społecznego Indii, została ona nawet wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Mowa o dziedzinach takich jak medycyna, zdrowie czy edukacja.

Było to możliwe dzięki założeniom na jakich się ona opiera i wartościom, które legły u jej podstaw. Ludzie praktykujący jogę muszą konsekwentnie starać się kształtować swój charakter poprzez regularne ćwiczenia, wyciszanie się, koncentrację i regularny, spokojny oddech.

Ćwiczenia składające się na jogę mają na celu stopniowe rozwijanie ciała i umysłu, niezależnie od początkowego poziomu sprawności fizycznej. Dodatkowo, należy je wykonywać w tempie własnego oddechu. Poprzez to nie zawiera ona w sobie żadnej formy konkurencji i jest dostępna dla każdego. Co więcej, szeroki wachlarz ćwiczeń pozwala na zwalczanie rozmaitych bolączek trapiących większość ludzi – od stresu, poprzez nadwagę czy otyłość, po bóle stawów i kości. Dzięki tym, tak uniwersalnym cechom, stała się ona bardzo popularna na całym świecie, a w Polsce najwięcej osób trenuje jogę w Warszawie. Jakie dokładnie korzyści przynosi stosowanie tej formy ćwiczeń?

Na stres – joga!

Obecnie mało kto nie narzeka na stres. Ma to swoje źródło w tym, że w naszej kulturze wszystko dzieje się bardzo szybko, staramy się spełniać w wielu rolach społecznych i w obliczu nieubłagalnego upływu czasu zaczynamy odczuwać napięcie i narastający stres. Przekłada się to na nasze samopoczucie, kondycję fizyczną i relacje z otoczeniem. Dobrym rozwiązaniem, pomocnym w zwalczaniu tego niemiłego fenomenu, jest właśnie joga! Joga jest formą ruchu. To, że ruch pozytywnie wpływa na człowieka jest oczywiste. Gdy wykonujemy jakąś aktywność fizyczną to pobudzamy naszą fizjologię do działania. To wpływa na hormony, w szczególności na wydzielanie się endorfin odpowiedzialnych za dobry humor. Dzięki jodze, dokładamy do tego regularny i spokojny oddech oraz zestawy ćwiczeń odpowiednie dla każdego, niezależnie od poziomu zaawansowania. Taka kombinacja sprawia, że jesteśmy dotlenieni oraz pozytywnie nastawieni i mamy siłę, aby działać.

Na nałogi – joga!

W wielu książkach dotyczących jogi można znaleźć zalecenia, które mogą wywołać mylne wrażenie, że aby zacząć praktykować jogę należy spełniać określone kryteria. Chociażby przejście na wegetariańską dietę czy zrezygnowanie z używek, takich jak np. nikotyna. Nic z tych rzeczy. Jak już to było wspomniane, joga jest nastawiona na indywidualny rozwój człowieka, na poprawę jego zdrowia fizycznego i psychicznego. Wiąże się to również z tym, że każdy nadaje sobie indywidualne tempo rozwoju i sam narzuca sobie kolejne wyzwania. Bardzo często, uprzednia rezygnacja z nałogów czy określonej diety nie jest konieczna, bowiem z czasem samodzielnie dochodzi się do wniosku, że ćwiczenie jogi zaspokaja nas w stopniu na tyle zadowalającym, że już nie odczuwamy potrzeby sięgania po kolejnego papierosa czy czekoladowy batonik.

Na okrągły brzuszek – joga!

Joga ma kilka form. Jeśli planujemy zrzucić parę zbędnych kilogramów, warto wybrać którąś z bardziej dynamicznych – Ashtangę lub Vinayasę. Składają się na nie ćwiczenia, które opierają się na płynnym przechodzeniu z jednej pozycji do drugiej. Tradycyjnie, są one uzupełnione o regularny i świadomy oddech. Przez to, że wymagają nieco więcej ruchu, a przez to i wysiłku, skutecznie pomagają spalać nadprogramowe kilogramy. W takich miastach jak Warszawa joga uprawiana jest w różnych odmianach – również tych wyżej wymienionych.

Na zastane stawy – joga!

Ludziom, którzy prowadzą siedzący tryb życia i dużo czasu spędzają przy biurku, często dokuczają rozmaite bóle kostne czy mięśniowe. Zazwyczaj jest to związane ze swoistym „zastaniem się” organizmu. Joga może pomóc w rozruszaniu się. Ćwiczenia składające się na nią w dużym stopniu polegają na wzmacnianiu mięśni i uelastycznianiu całego ciała. Ćwiczenia rozciągające i rozluźniające pomagają zlikwidować wszystkie napięcia mięśniowe i przez to niwelują dyskomfort związany z bólem kręgosłupa czy nieprzyjemnym spięciem w barkach, które towarzyszą nam po całym dniu spędzonym przed ekranem komputera.

Powyżej zostały przedstawione tylko niektóre z zalet wynikających z regularnego praktykowania jogi. Każdy może znaleźć w niej coś innego, bardziej związanego z jego potrzebami i możliwościami. Jednym wspólnym mianownikiem jest jednak mimo wszystko radość z pokonywania własnych słabości i osiągania kolejnych celów.

Materiały prasowe

Share