Talitao-unikalna biżuteria

To coś innowacyjnego, nieprzeciętnego, barwnego i oryginalnego. Gdy pierwszy raz zobaczyłam Talitao nie mogłam oderwać od niej wzroku. To niekonwencjonalna biżuteria, która łączy w sobie kolor i designerski styl. Niewątpliwie przyciąga uwagę i zachwyci niejedną kobietę.

Uwielbiam nowości w świecie mody, a tym bardziej uwielbiam ludzi, którzy dzięki swojej pracy i pomysłom potrafią stworzyć swój własny odrębny styl, stworzyć coś ciekawego i innego od typowej biżuterii. Dlatego z wielka przyjemnością prezentuję Wam Talitao unikalną biżuterię i dodatki, której twórcą jest Joanna Dorosińska.

dla mOheraFot. Talitao

Autorka 6 lat temu wymyśliła nietypową technikę tworzenie biżuterii i dodatków, którą nazwała: spiral spirit . Pierwszy projekt został stworzony dla firmy L’Oreal. Jednak to od 3 lat, Pani Joanna poczuła wybuch kreatywności, po długim czasie pustego stanu i totalnego zamknięcia się w swoim wnętrzu. „Były to maski w czerni do pokazu mody promującego nowy produkt. Maski te były zestawione z pięknymi wieczorowymi sukniami mojego przyjaciela Maćka Zienia” wspomina autorka.

Cóż to takiego to Talitao ? Talitao – to nazwa, pseudonim artystyczny. Sama autorka mówi o swoich projektach „ Talitao powstała z połączenia miłości do „Gry w klasy” Julio Cortazara – imię jednej z bohaterek -Talita i rozkochania w marzeniach sennych, gdyż „O” to skrót nazwiska Olsen, które mi się przyśniło. Sny mają dla mnie wielki sens i znaczenie.”

talitao222Fot. Roland Okoń

Pani Joanna tworzy wszystko to,co zdobi człowieka. Projektuje biżuterię w szerokim znaczeniu tego słowa. W jej ofercie odnajdziecie: naszyjniki, bransoletki, kolczyki, grzebyki,maski i wiele więcej. Uwielbia tworzyć duże, bogate formy i oryginalne nakrycia głowy –  fascynatory. Od niedawna pracuje także nad elementami odzieży. Natchnienia poszukuje w głębi siebie. Inspirują ją ludzie, przeżyte emocje, muzyka i duchowe wizje. Uwielbia Orchideę , która jest często wykorzystywana w jej projektach.

1608698_10201470644552524_1653236009_nFot. Roland Okoń

Do techniki spiral spirit wykorzystuje atłas i drut – każdy element misternie zwijając w prawoskrętną spiralę – symbol życia. Całość jest szyta ręcznie z poszczególnych elementów i ozdabiana. Do zdobienia wykorzystuje naturalne kamienie, srebro, szkło i miedź z odzysku..Tworzy też biżuterię  bardzo osobistą, wkomponowując w projekty elementy, z którymi dana osoba jest związana np. perły ze ślubnego naszyjnika, czy różaniec po prababci. Taka biżuteria stanowi rodzaj amuletu, ochronnej tarczy, która dodaje noszącej ją osobie siły.

Projekty zrealizowane w technice spiral spirit są bardzo elastyczne i pięknie się formują, pozostając przy tym niezwykle trwałe. To chyba jedyna biżuteria, którą można prać ręcznie! Spiral spirit jest dość pracochłonne. Ostatnio wytworzenie jednego naszyjnika zajęło Pani Joannie 5h. Zawsze wkłada  w prace nad projektami dużo miłości i pasji, uważa że można to odczuć przy pierwszym kontakcie z Talitao. Nie szkicuje, nie zastanawia się  kilka dni nad danym dziełem, tworzy pod wpływem chwili, w TU i TERAZ.

talitao fascynatoryFot. Krzysztof Ubych

Pani Joanna uwielbia egzotyczne podróże szczególnie te do Indii i Malezji, gdzie miała okazję i szczęście mieszkać przez kilka lat życia. Dzięki tym doświadczeniom szczególną uwagę zwraca na kolor i detale. Tworzy swój własny unikalny wszechświat.

Pani Joanna wspomina też dwoją podróż na Maltę jako swój pierwszy sukces, który zapadnie jej w pamięci na długie lata : „Testowałam tam w bezpośrednim kontakcie jak moje realizacje działają na ludzi. Otrzymałam piękny zwrot, mnóstwo komplementów i wiarę że to co robię jest potrzebne i doceniane. Stałam na pięknej maltańskiej ulicy szyjąc medytacyjnie małe elementy i podeszła do mnie piękna kobieta ze Słowacji i z zachwytem w oczach zdjęła mi z głowy różowy fascynator z czarną Orchideą, włożyła go i już w nim została. Odeszła szczęśliwa pozostawiając mnie szczęśliwą. To był mój pierwszy sprzedany fascynator.”

talitaokoliaFot. Talitao

Talitao skierowane jest przede wszystkim do kobiet odważnych, bogatych wewnętrznie, takich które nie boją się oryginalnych wzorów, kolorowych form. Szukają czegoś nowego do wyrażenia siebie. Autorka podkreśla, że jej biżuteria jest jak „Przyprawa w kuchni – pachnie i kusi kolorem”

1608723_10201470663633001_1688964341_nFot. Talitao

Biżuterię oraz dodatki można obecnie kupić na profilu DaWanda, we Wrocławiu w butiku Moher, oraz w sklepie Fu-Ku oraz w butiku Petriiski fashiOn na Malcie. www.talitao.marszu.com

Na koniec Pani Joanna dzieli się z nami życiowym mottem  słowami R. W. Emersona: ” Pragnę aby życie nie było tandetą, żeby było święte, żeby dni były jak wieki, ociekające treścią, pełne aromatu”.

Talitao na Facebooku:

Ewelina Salwuk-Marko

Share