To kim jesteś dzisiaj zawdzięczasz swoim wczorajszym wyborom! Wywiad

Milena Juszczak- Marciniak2

Zanim zaczniesz wyznaczać cel, to zapytaj siebie czego tak naprawdę chcesz. Nie z punktu potrzeby, a najgłębszego pragnienia. Jak to, czego pragnie zmieni Twoje życie? Połącz to pragnienie z emocją. I jak poczujesz w swoim ciele te emocje ekscytacji, szczęścia bądź spokoju po osiągnięciu tego celu to od razu znajdziesz w sobie chęci, siłę i odwagę do działania. Ponadto, uzupełnij wyznaczenie celu o wizualizację, czyli nieustannie karm swoją podświadomość pięknymi obrazami zrealizowanego celu, aby móc jeszcze szybciej osiągnąć upragnione rezultaty.” – dla portalu Feszyn.com mówi Milena Juszczak- Marciniak, trenerka zarządzania sobą w czasie oraz konsultantka efektywności osobistej.

Ewelina Salwuk-Marko: Żyjemy w ciągłym stresie. Praca, obowiązki domowe, oczekiwania innych, ciągłe podnoszenie sobie poprzeczki. Mam wrażenie, że cały czas gdzieś biegniemy i nierzadko życie ucieka nam przez palce. Łatwo jest powiedzieć „zmień to”, osobie która ma kredyt, dzieci na głowie i wiele innych zobowiązań. Ale… właśnie, czy jest jakieś „ale”?

Milena Juszczak- Marciniak: Zacznijmy od początku. „Rozwój bywa bolesny, zmiany bywają bolesne. Ale nic nie jest tak bolesne, niż tkwienie w miejscu, w którym Ci niewygodnie”. Nikt niczego nie zmieni, jeżeli nie będzie chciał tego zmienić, a przede wszystkim nie będzie gotowy do zmiany. Jestem daleka od mówienia komukolwiek „zmień to”, ponieważ to nie działa. Zmiany to część rozwoju, a rozwój to część naszego życia. Jeżeli przestajemy się rozwijać (zmieniać) to, gdzie nas to doprowadzi? Zmiany dają wzrastającą samodzielność w zaspokajaniu potrzeb istotnych, w kolejnych okresach rozwojowych w naszym życiu. Kolejne „ale” w drodze do rozwoju to tylko wymówka, która uniemożliwia Twoje działania.

Jeżeli mamy w sobie ogromne pragnienie, chęć zdobycia nowych umiejętności, zmiany zawodu (obecnie wiele osób przechodzi z pracy etatowej na freelancer) to znajdzie w sobie odpowiednie zasoby, które ją w tym wesprą. Na co dzień wspieram kobiety w zmianie, ponieważ cokolwiek chcemy dokonać lub zmienić w życiu to właśnie wkraczamy w ten proces, świadomie bądź nieświadomie. Natomiast, najlepsze skutki osiągniemy przy wsparciu osoby, która nada odpowiedni kierunek naszemu działaniu. A czy podążymy taką ścieżką nadal będzie należało od naszych decyzji, która warto, aby została podjęta z puntu widzenia naszych pragnień i wartości. Dlatego albo decydujesz się mieć w życiu wymówki, albo wyniki.

Jakiś czas temu odkryłaś filozofie Hustle, co ona zmieniła w Twoim życiu?

Filozofia Hustle wg książki „Filozofia Hustle” N. Patel & P.Vlaskovits, J. Koffler jest dla tych, którzy chcą ogarnąć swoje życie oraz biznes i ruszyć do przodu. To filozofia dla tych, którzy chcą poznać siebie, wydobyć wartości, odkryć drzemiący potencjał i wykorzystać go do efektywnego działania i zarabiania. To idea, w duchu której osoby podejmują decyzję o zmianie w swoim życiu i zaczynają działać.

Na jej podstawie w połączeniu z moją profesją powstała marka Lady Hustler, która bazuje na konkretnym planowaniu swoich działań, podejmowaniu ważnych decyzji i stopniowym, ale konsekwentnym ich realizowaniu. Według idei Lady Hustler działamy efektywnie, stopniowo poruszając się do przodu, a każdy dzień zbliża nas do osiągniecia sukcesu. W konsekwencji żyjemy życiem jakiego zawsze pragnęliśmy, a najważniejsze, daliśmy sobie przyzwolenie na wszelkie zmiany związane z zachowaniem nakierowanym na sukces. To czego pragniesz jest często po drugiej stronie strachu, dlatego też, aby to osiągnąć należy przejść przez zaplanowany proces, cierpliwie i wytrwale.

Moi rodzice, całe życie powtarzali mi, że tylko ciężką pracą, wyrzeczeniami – mogę osiągnąć sukces. Że w życiu nie ma czasu na lenistwo. Cały czas jest coś do zrobienia. Jeśli nie w pracy, to w domu: pranie, sprzątanie. I tak na petardzie każy dzień…To taki syndrom bohaterstwa.  Co mówi o tym filozofia Hustle? I Ty?

Pracujemy ponad siły, zapominając o sobie, bo chcemy coś osiągnąć. Chcielibyśmy inaczej żyć, myślimy o tym, snujemy plany i to niestety zwykle na tym się kończy. Brakuje nam czasu i energii, żeby plany realizować. Brakuje nam konkretnych narzędzi oraz umiejętności jak marzenia zamieniać w plany, a plany w cele. Oraz warto wspomnieć jak ogromny wpływ mają wzorce na kształtowanie się charakteru i osobowości młodych ludzi (najczęściej rodzicach). Przejmując te wzorce pracujemy ponad siły niejednokrotnie zapominamy o tym co najważniejsze, czyli o sobie samym.

Dlatego Filozofia Hustle pokazuje jak we współczesnym świecie przestać opierać się na sztywnych, często ograniczających zasadach i ciężkiej mozolnej pracy, a zacząć działać w zupełnie inny sposób ciesząc się realizowanymi projektami, które dają poczucie sensu i pieniądze. Rozwijają nasze najsilniejsze kompetencje i pomagają stworzyć nam życiowy oraz biznesowy rozpęd. Dlatego też, bardzo ważnym nawykiem jest skupienie umysłu na celach, które chcesz osiągnąć i na działaniach, które to umożliwiają.

Jak znaleźć czas dla siebie w świecie chaosu? Czy to realne?

To najczęstsze pytanie pojawiające się wśród kursantów Akademii Planowania oraz klientów, z którymi współpracuje indywidulanie. J Oczywiście, że realne jest znalezienie czasu dla siebie, jeżeli jest on dla Ciebie ważny. A z pytań retorycznych zapytałabym, dlaczego czas dla Ciebie niemiałby być ważny? Przecież to Ty w swoim życiu jesteś najważniejsza, prawda? A jeżeli nie Ty, to kto?

Nie masz czasu dla siebie, ponieważ nie zaplanowałaś i nie ujęłaś go w kalendarzu. A to ogromny błąd, który negatywnie wpływa na Twoją efektywność i poczucie własnej wartości. Często pewnie zaczynasz dzień od rzeczy i czynności najmniej istotnych, które cechują się pilnością, a nie koniecznie ważnością. Nieznajomość wartości, właśnie powoduje, że tego czasu dla siebie nie masz, bo jedną z najwyższych wartości w Twoim życiu jesteś Ty. Gdy jesteś sama w domu, to z kim spędzasz najwięcej czasu? Czy nie warto byłoby zadbać o tą istotę, która tak ciężko pracuje i ogarnia życie zawodowe z rodzinnym? Skąd ta istota ma mieć siłę i energię na działanie, jeżeli nie zadba o siebie? Dlatego najpierw TY, a potem…reszta świata. A chaos na świecie zawsze mniejszy lub większy będzie, więc nie zrzucaj odpowiedzialności na czynniki zewnętrzne tylko przejmij odpowiedzialność za swoje życie.

Jak wytrwać w postanowieniach? Nierzadko mówimy „nowy rok = nowa ja”… ale w marcu, już o tym zapominamy. Jak być konsekwentnym?

Nowy rok, to taki czas, który zaprasza do refleksji nad tym co było oraz nad tym co będzie. To idealny moment na zrobienie podsumowania swoich dokonań w każdej sferze życia tj. rodzina, finanse, czas dla siebie, praca, Czy rzeczywiście jesteśmy tak naiwni twierdząc, że w nowymroku staniemy się nowymi osobami? Ta zmiana wymagałaby obrotu o 360% w naszej codzienności. Czy jesteś na to gotowa i mentalnie przygotowana? Jeżeli nie, to już jest odpowiedź na brak konsekwencji w noworocznych postanowieniach. Po pierwsze nie jesteśmy do nich przygotowani. Po drugie rozpoczynamy rok bez podsumowania dokonań oraz tego, czego jednak nie zrealizowaliśmy. Bez konkretnych wniosków ciężko nam będzie „przewidzieć” na co nas stać w nowym roku. A po trzecie, za dużo bierzemy na siebie i sobie ‘postanawiamy’. Na początku skup się na jednym celu/postanowieniu/zmianie jakiej chcesz dokonać, nadal mu termin końcowy i podziel na jak najmniejsze elementy, aby każdego dnia móc zrobić cokolwiek ku jego realizacji. A jak już wejdzie Ci w krew jego realizacja to spokojnie zajmij się kolejnym. Nie bez przyczyny istnieje polskie przysłowie „co za dużo to niezdrowo”. Dobra wiadomość jest taka, że „dobre nawyki są trudne do wykształcenia, ale ułatwiają życie. Złe nawyki natomiast są łatwe do wyrobienia, lecz utrudniają życie”, którą drogę dla siebie wybierasz?

Dlaczego tak ważny jest cel w naszym życiu? I jak go dobrze wyznaczać?

Najpopularniejsza jest metoda SMART, co oznacza, że warto, aby cel był sformułowany w sposób specyficzny, mierzalny, osiągalny, istotny oraz został określony w czasie. Jest to tylko jedna z metod, które poznasz na Akademii Planowania bądź podczas konsultacji, natomiast narzędzia są prawie na samym końcu procesu osiągania celów, najpierw należy się zająć własną mentalnością.

Zanim zaczniesz wyznaczać cel, to zapytaj siebie czego tak naprawdę chcesz. Nie z punktu potrzeby, a najgłębszego pragnienia. Jak to, czego pragnie zmieni Twoje życie? Połącz to pragnienie z emocją. I jak poczujesz w swoim ciele te emocje ekscytacji, szczęścia bądź spokoju po osiągnięciu tego celu to od razu znajdziesz w sobie chęci, siłę i odwagę do działania. Ponadto, uzupełnij wyznaczenie celu o wizualizację, czyli nieustannie karm swoją podświadomość pięknymi obrazami zrealizowanego celu, aby móc jeszcze szybciej osiągnąć upragnione rezultaty.

Twoja podświadomość akceptuje każdą myśl, każdy plan i każdy cel stworzony przez świadomy umysł i tak kieruje Twoimi myślami i zachowaniem, aby ten cel osiągnąć”, a umysł jest jak próżnia. Nie pozostaje pusty zbyt długo. Jeżeli świadomie nie wypełnisz go pozytywnymi słowami, on napełni się obawami. Nieważnie skąd pochodzisz, liczy się, dokąd zmierzasz. Zamiast mówić bez końca o tym, co chcesz zrobić w przyszłości, przejdź do działania i zrób coś w teraźniejszości.

Mamy teraz dziwne czasy. Pandemia wywróciła wszystko do góry nogami. Stres, strach nierzadko bierze górę. Opóźnienia w płatnościach faktur, brak wypłat, niedotrzymanie słowa, hejt, pomówienia, plagiaty… mogę wymieniać bez końca. Czy wg Ciebie, ludzie mają jeszcze jakieś wartości?

Według mnie każdy ma ‘jakieś’ wartości i one są ważne, bo są własnością każdego człowieka. W obecnych czasach, może nie końca zrozumianych dla wszystkich, jestem przekonana, że każdy ma wartości, natomiast nie do końca się nimi kieruje podczas podejmowania decyzji, albo zakrywa te prawdziwe wartości, aby móc zachować określoną pozycję zawodową bądź finansową w rodzinie, pracy lub społeczeństwie.

Często poddajemy ocenie zachowanie innych ludzi, natomiast, prawdą jest, że bulwersuje nas to, jak inni zachowują się przeciwnie do naszych osobistych wartości. I tutaj, jeżeli odczuwamy złość, to będzie to jedynie informacja dla Ciebie zapraszająca do zmiany, więc jeżeli Tobie nie wygodnie słuchając i widząc co osoba sobą prezentuje, wyjdź z pokoju, wyłącz TV i zrozum, że ona ma prawo tak się zachować, a Ty masz prawo inaczej to odbierać, bo…masz inne wartości, ona ma inne wartości. Dlatego ich rozpoznawanie u siebie i życie w zgodzie z nimi wpływa na łatwiejsze i szybsze podejmowanie decyzji oraz większe zrozumienie dla siebie samego na przyszłość. Wszystko, co się dzieje w Twoim życiu wpływa na Twoje poczucie własnej wartości. Wszystko, co Ci się przydarza, zwiększa bądź zagraża Twojemu poczuciu własnej wartości. Dlatego też, chronienie i wzmacnianie tego poczucia staje się kluczem do twoich osiągnięć i szczęścia.

Dlaczego warto w życiu kierować sie jakimiś wartościami? Co wg Ciebie nam to da? 

Wartości to Twoja najgłębsza wizja tego, jak chcesz żyć i działać. Wartości mówią o tym, w imię czego i jak chcesz się systematycznie zachowywać i działać. Ukształtowanie systemu wartości jest zadaniem rozwojowym i elementem kształtującej się tożsamości człowieka. Wartości, w zgodzie z którymi żyjesz, a także to jak je definiujesz, kształtują Twoją osobowość i wpływają na Twoje osiągnięcia. Wartości się „robi”, bo dopiero po tym jak się zachowujesz możesz zobaczyć co dla Ciebie jest ważne w życiu.

Przede wszystkim znając swoje wartości dużo łatwiej jest Tobie wyznaczać i realizować swoje cele. Filtruj każdy cel przez hierarchię wartości, żeby upewnić się, że jest z nią zgodny i nie masz do niego żadnych zastrzeżeń oraz wątpliwości. Dzięki temu zaczynasz coraz szybciej poruszać się w kierunku najważniejszych celów, a te coraz bardziej się do Ciebie przybliżają. To wszystko zaczyna się od całkowitej odpowiedzialności nad procesem tworzenia i projektowania swojego idealnego życia.

Dopiero wnikliwe ćwiczenie wydobycia wartości, które przeprowadzam podczas konsultacji oraz Akademii, pokaże Ci na czym od początku dnia się skupić, a kolejno zająć się czynnościami. Znając swoje wartości praz Żyjąc w zgodzie z nimi, zdobędziesz odwagę do życia w zgodzie ze sobą, to najłatwiejsza droga do bycia osobą spełnioną oraz szczęśliwą, a tego właśnie pragniesz prawda?

Kobiety rzadko stawiają siebie na pierwszym miejscu… 

A ja pytam, dlaczego NIE stawiasz siebie na pierwszym miejscu? Kto jest ważniejszy od Ciebie w Twoim życiu, przecież to jest Twoje życie i tak jak je przeżyjesz zależy tylko od Ciebie?

Kobieto, obudź się!

To prawda, że kobiety rzadko stawiają siebie na pierwszym miejscu. To był główny powód do rozpoczęcia swojej działalności, aby pokazać im na swoim przykładzie jak można tego dokonać w łatwy i szybki sposób. Większość z nas została wychowana w systemie patriarchalnym i obserwowałyśmy jak kobiety z naszej rodziny często usługiwały swoim mężom, nie pracowały zawodowo tylko krzątały się z kąta w kąt, aby zadbać o dom, męża, dzieci i ciepły posiłek na stole. Natomiast to były inne czasy, w których dochodziły rodziny do ‘normalności’ po komunizmie. Gdzie nasze mamy dbały o nas jak najlepiej obserwując swoje mamy (często z okresu powojennego), gdzie rolą mężczyzny była walka o kraj a kobiety niejednokrotnie zostawały same, aby zadbać o ciepło domowego ogniska zastępując rolę ojca dzieciom.

Steven Covey w swojej książęce „7 nawyków skutecznego działania” opisuje nawyk pierwszy jakim jest „Bądź proaktywny”, dlatego też, Bądź PROAKTYWNA KOBIETO, przejmij odpowiedzialność za swoje życie, bo inaczej utkniesz w zaułku niezadowolenia i rozpaczy. To Ty, kobieta proaktywna, działa skutecznie zdając sobie sprawę ze swojej odpowiedzialność za swoje działania oraz konsekwencje. Twoje zachowanie jest produktem Twojego własnego, świadomego oraz opartego na wartościach efektem wyboru. To kim jesteś dzisiaj zawdzięczasz swoim wczorajszym wyborom, to dziś masz szansę wybrać inaczej dla siebie, dla swojego życia, w imię lepszej przyszłości. Decyzja należy do Ciebie.

Co musiałabyś zrobić, zaczynając już dzisiaj, abyś stworzyła przyszłość, której pragniesz?

Cenna rada dla naszych czytelniczek od Ciebie.

„Czas to waluta, której Ty nadajesz wartość”. To motto, które kieruje mnie w życiu oraz stanowi wizję Ladu Hustler. Dlatego też, jeżeli pragniesz zacząć żyć w zgodzie ze swoimi wartościami i zacząć projektować życie o jakim pragniesz to zacznij cenić oraz wykorzystywać swój czas. Zrozum, że on upłynie, przestań tracić go na drobnostki.  Niezależnie czy spędzisz go na kanapie przed TV czy rozwijając swój biznes to czasu już nie cofniesz, niczego nie zmienisz, a możesz dzięki niemu wiele zyskać – osiągnąć takie życie jakiego pragniesz i na jakie zasługujesz.

Twoim jedynym momentem mocy jest teraz, obecna chwila. Właśnie teraz możesz podjąć decyzję co wymaga zmiany w Twoim życiu, aby ono było dla Ciebie owocna. Abyś czuła się potrzebna i zrealizowana. Natomiast, jeżeli nadal nie wiesz którą ścieżką podążyć w życiu, bo za dużo opcji bądź ich brak, oraz nie odnajdujesz w sobie gotowości do zmiany to napisz do mnie i wspólnie odkryjemy to, co w Tobie drzemie, abyś mogła z lekkością i pewnością kroczyć dalej przez świat zabraniając wykorzystywać swój najgłębszy potencjał.

Ponadto, w lutym rusza kolejna edycja Akademii Planowania, to „coś” więcej niż Planowanie. To Projektowania Życia jakiego pragniesz. Podczas tego szkolenia poznasz umiejętności dzięki którym wzrośnie Twoje PEWNOŚĆ SIEBIE, staniesz się ASERTYWNA i co NAJWAŻNIEJSZE, dowiesz się, jak zaczynać dzień od tych właśnie NAJ-istotniejszych czynności w Twoim grafiku (osobistym i zawodowym).

Dzięki Twoim odpowiedziom powstanie szkolenie skrojone na miarę Twoich potrzeb, abyś w końcu pożegnała chaos, wydobyła swoje wartości według których zaczniesz ŻYĆ.

NA KOŃCU ankiety, jeżeli zostawisz mail, to prześlę Tobie BONUS oraz informacje o dokładnej dacie rozpoczęcia SZKOLENIA.

Z góry ogromnie Ci dziękuję, jeżeli jest coś w czym mogę Ci pomóc to daj znać.

Wypełnij ankietę: https://forms.gle/Hv5htAzZiDVqB1VJ9

Milena Juszczak- Marciniak

Trenerka zarządzania sobą w czasie oraz konsultantka efektywności osobistej.

Założycielka marki Lady Hustler, twórczyni Akademii Planowania oraz współautorka książki „Kryzys-Szansa” wydawnictwa OSM Power.

Wspiera kobiety w zmianie, wzmacnia ich pewność siebie oraz buduje efektywność osobistą poprzez dogłębne nauczenie umiejętności planowania. Ponadto, pomaga strategicznie ułożyć działania w biznesie, aby kobieta, odzyskała CZAS dla siebie i zaczęła żyć na miarę swoich pragnień.

Dołącz do bezpłatnej grupy „Projektantki życia” i zacznij działać od dziś:

https://www.facebook.com/groups/630429951483603

Zapisz się do Newsletter „Efektywność w minutę”, aby co tydzień otrzymać triki podnoszące Twoją efektywność osobistą i zawodową:

https://www.subscribepage.com/efektywnoscwminute?fbclid=IwAR1BOuGDs5KZZCXVD9rbEZW2kxUdbyo2sRJ1E9eITbtbLw08cT6kU4texKY

Kontakt: kontakt@projektantkizycia.pl

Share