Trendy w dekoracjach ścian

Jeśli interesujesz się cokolwiek wnętrzarstwem, to zapewne wiesz, że podobnie jak i w przypadku świata mody (tekstylia, odzież) tak i w tej branży pojawiają się i z czasem znikają rozmaite tendencje i trendy. Co można powiedzieć o trendach w dekoracjach ściennych?

Farba – niezbędny klasyk

Są pewne rozwiązania ponadczasowe, sposoby aranżacji, które niezależnie od upływu czasu zawsze są na topie. W przypadku dekoracji ścian, podstawowym elementem wykończeniowym jest po prostu farba. Oczywiście kiedyś, kilkadziesiąt lat temu (mówimy o dekoracjach w skali dłuższego okresu) na wielu terenach wiejskich stosowano tzw. ‘bielenie’ ścian. Na czym ono polegało? Otóż powierzchnię ścian pokrywało się po prostu mieszaniną wody i wapnia. Może to zabrzmi śmiesznie, ale naprawdę w wielu domostwach w wiejskich zakątkach w Polsce jeszcze stosuje się tą metodę.

Oczywiście w obszarze malowania ścian mamy mnóstwo możliwości. Standardem jest oczywiście pokrywanie powierzchni jednobarwną warstwą farby. Warto przy tym zauważyć, że można korzystając z odpowiednio dobranych barw farb tworzyć naprawdę skomplikowane wzory. Ponadto stosując odpowiednie domieszki w farbach, możemy także uzyskiwać rozmaite tekstury. Dlatego na rynku farb dostępne są np. farby z brokatem czy z piaskiem o rozmaitej ziarnistości.

Tapety ścienne – zmieniające się trendy

Dwadzieścia, trzydzieści lat temu bardzo popularnym rozwiązaniem w wielu domach były dekoracyjne tapety ścienne. Oczywiście różniły się one na ogół od tych stosowanych obecnie przede wszystkim jakością wykonania. Lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku, to były dla polskiego budownictwa trudne czasy, wiele osób starszych wiekiem wspomina, że w tamtym okresie naprawdę nie było łatwo zdobyć w ogóle jakiekolwiek materiały budowlane. Nie trudno zatem się dziwić, że tapety ścienne w Polsce zyskały sobie z czasem bardzo niepochlebną opinię. Do teraz wielu z nas tapety papierowe na ścianie kojarzą się niestety z tandetą, a przecież w rzeczywistości wcale tak nie jest.

W ofercie tapet ściennych dostępnych na rynku mamy naprawdę ogromny postęp, jeśli chodzi o zastosowanie rozmaitych, naprawdę trwałych materiałów (np. twardy winyl), a skończywszy na odważnym, designerskim wzornictwie. Popularność zyskują także wykonane z włókna szklanego panele ścienne oraz tzw. murale. Analizując dane statystyczne dostępne w takich narzędziach jak chociażby ‘google trendy’ możemy zauważyć, że kulminacyjnym okresem popularności tapet ściennych w naszym kraju był rok 2009. Ostatnie lata okazują się być jednak okresem, w którym popularność tapet dekoracyjnych (przynajmniej w internecie) zdaje się spadać. Co ciekawe dzieje się tak na korzyść fototapet.

Moda na fototapety

Czym jest fototapeta? Otóż jak sama nazwa wskazuje, jest to tapeta ścienna, na której naniesiono fotografię. Zastosowanie fototapet powoduje olbrzymie możliwości aranżacyjne. Masz ochotę na klimat przyrody w salonie? Nie ma problemu, wystarczy zastosować na jednej ze ścian fototapetę z lasem, łąką czy innym krajobrazem, który lubisz. A może twoje mieszkanie jest stosunkowo niewielkie i zastanawiasz się jak sprawić, by sprawiało wrażenie większego. Wystarczy zastosować fototapetę ukazującą ulicę, tunel czy panoramę miasta – efekt przestrzenności i głębi gwarantowany!

Nowe technologie umożliwiają produkcję tapet i fototapet z materiałów nie wpływających negatywnie na zdrowie. Popularność zyskują tapety lateksowe, które nie tylko są ekologiczne, ale także wyróżniają się trwałością i jakością obrazu.

Co przyniosą kolejne lata? Cóż, trudno w tym obszarze aranżacji wnętrz wymyślić coś na prawdę nowego. Kolejne trendy zapewne będą w mniejszym lub większym stopniu nawiązywać do czegoś, co już znamy, co już było (podobnie jak w przypadku tapet dekoracyjnych), co po przebrzmieniu i ucichnięciu wraca na nowo w atrakcyjniejszej formie.

Artykuł powstał przy współpracy Sklepu z tapetami InneTapety.pl


Komentarze

komentarze

PODZIEL SIĘ