Co Ukraińcy myślą o Polsce?

W czasach, w których Ukraińcy masowo zjeżdżają do Polski w poszukiwaniu pracy i lepszego życia w pełnym bezpieczeństwie, instytucje badawcze poczyniły już pierwsze kroki ku statystycznej ocenie relacji pomiędzy nami a obywatelami Ukrainy. Wyniki są zaskakujące.

Okazuje się na przykład, że rzeczywiście większość Ukraińców wypowiada się o nas pochlebnie. Większość czuje się też w naszym kraju bezpiecznie, nie odczuwają przejawów nietolerancji. Są jednak i tacy, którzy narzekają. Uznają, że program pomocowy był niejako zaproszeniem Ukraińców do Polski. Dziwią się więc, że żyją tu jeszcze w niepełnym komforcie. Chodzi przede wszystkim o brak zasiłków.

Takich jest jednak zdecydowana mniejszość. Ukraińcy przyjeżdżają tu po prostu do pracy. Są wdzięczni polskim pracodawcom za oferty, dzięki którym mogą się spokojnie utrzymać i jeszcze przesyłać pieniądze bliskim, których zazwyczaj pozostawili w swoim kraju. Większość z nich ma również możliwość odkładania pieniędzy, by już niedługo sprowadzić rodzinę do Polski.

Co Ukraińcy myślą o Polsce?

Polska dla niejednego Ukraińca jest bezpiecznym rajem. Tutaj wynajmują mieszkania, znajdują pracę, zarabiają o wiele więcej niż w swojej ojczyźnie. Co ciekawe, większość Ukraińców nie traktuje Polski jak przystanka w drodze na Zachód. Większość chce osiedlić się na stałe właśnie u nas, tutaj żyć, uczyć się, pracować i wychowywać dzieci.

Polska jest dla Ukraińców krajem nowoczesnym, wolnym, swobodnym i przede wszystkim bezpiecznym. Polacy uznawani są za życzliwych i gościnnych, choć nie da się ukryć, że zdarzają się przejawy nietolerancji.

Polska daje szanse nie tylko na godziwy zarobek, ale również edukację. Ciekawostką jest fakt, że coraz więcej młodych ludzi przyjeżdża do nas właśnie na studia. Fakt ten powinien tylko cieszyć, bo w naszym kraju będzie więcej wysoce wykwalifikowanych specjalistów.

Historia ma znaczenie

Okazuje się, że większość stereotypów o samych Ukraińcach to odzwierciedlenie przykrej, niechlubnej przeszłości historycznej. Polacy nadal mają do Ukraińców duży żal – za UPA, za OUN, za Wołyń, za ogólne poczynania podczas II wojny światowej. Ciągle nie wybaczyliśmy i obarczamy winą kolejne pokolenia Ukraińców.

Polacy doskonale znają historię, czego nie można powiedzieć o Ukraińcach. Okazuje się, że nawet 67% z nich nie do końca wie, za co Polacy mają do nich pretensje, biorąc pod uwagę aspekty dziejów historycznych. Większość nie ma świadomości naszych wspólnych losów.

Statystyki

Aż 81% Ukraińców w ogóle nie bierze przeszłości pod uwagę przy ocenie Polski i Polaków. Uznają nasz kraj za przyjazny, tak samo, jak polskie społeczeństwo. Połowa potwierdza, że w ostatnich latach stosunki Polsko-Ukraińskie uległy znacznej poprawie. Tylko 11% Ukraińców uważa, że relacje pogorszyły się, a 5% stwierdziło, że zdarzyło im się być świadkiem bądź ofiarą przejawów nietolerancji ze strony obywateli Polski. Nie myślą jednak o wyjeździe do swojej ojczyzny. To z Polską wiążą swoją przyszłość i tutaj chcą czuć się jak u siebie w domu. Przyjaźnie nastawieni Polacy z całą pewnością im w tym pomogą.

Tekst powstał w oparciu o materiały zawarte na stronie EWL.com.pl

Share