Upały-dziecko w samochodzie

upał dziecko w samochodzie

W wakacje temperatura wzrasta do 30 stopni Celsjusza w cieniu, a nawet więcej.. W tych dniach powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Słońce może narobić wiele szkód, nie tylko nam ale i naszym najbliższym. Dlatego już dziś, już teraz pomyślmy jak uchronić się przed niebezpieczeństwem.

Powinniśmy każdego, dnia spożywać minimum 1, 5 litra wody.  

Osoby dorosłe powinny uzbroić się w samodyscyplinę i nosić ze sobą wodę w każde miejsce. Ważne też, aby zakrywać głowę,  kapeluszem czy chustką. Promienie słoneczne, jak i upał sprzyjają bólom głowy, a także udarom. Nie bagatelizujmy i dbajmy o swój stan zdrowia.

Szczególnie nie możemy zapomnieć o naszych dzieciach, które w tych dniach wyjątkowo odczuwają zmiany temperatury.  Dbajmy o to, aby nasze dziecko spożywało jak największą ilość wody. Organizm małego dziecka, jest podatny na odwodnienie i nietrudno tutaj o tragedię.  Ocierajmy dziecko chłodnym ręcznikiem, róbmy zimne kąpiele, chłodźmy dziecko w przyjemny dla niego i zabawny sposób.

O tym fakcie, ostrzega  kampania One Decision (Child Safety Film – Vehicular Heat Stroke).  Wstrząsający film ostrzega i przedstawia co może stać się z dzieckiem, które pozostało same w zamkniętym samochodzie w samym słońcu.

Autorzy kampanii przypominają, że w USA w 2014 roku zmarło już 15 dzieci, pozostawionych przez opiekunów w rozgrzanych samochodach. Zaś od 1998 r. – ponad 500, przy czym większość (75 proc.) zmarłych maluchów nie ukończyło dwóch lat.

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji jakie niosą za sobą codzienne czynności wykonywane w wysokich temperaturach. Przede wszystkim, autorzy kampanii apelują, aby nie zostawiać dziecka samego w samochodzie, nawet an 15 min!  Kiedy dziecko ma 40 stopni, może przestać prawidłowo funkcjonować, narządy mogą nie działać odpowiednio, a w najgorszym wypadku grozi śmierć.

W takich sytuacjach trzeba szybko reagować, podać coś do picia, polać zimną wodą ,  reanimować w przypadku braku przytomności i wezwać pogotowie.

Jedno jest  pewne,  jeśli widzimy zamknięty samochód i w nim dziecko naszym obowiązkiem jest szybka reakcja!!!

Share