Urządzamy jadalnie – o czym należy pamiętać?

Jadalnia

Piękna, przestronna i funkcjonalna jadalnia to marzenie niejednej osoby. Jadalnia może być osobnym pomieszczeniem lub stanowić część kuchni czy salonu. We współczesnych standardach nie ma znaczenia, czy będzie ona duża czy mała – ważne, aby była urządzona w pełni komfortowo i przemyślanie. Taka jadalnia może też pełnić rolę wyjątkowej ozdoby naszego domu czy mieszkania. Przeczytaj kilka naszych wskazówek, aby dowiedzieć się, jak urządzić jadalnię w domu. Mamy nadzieje, że to będzie dla Ciebie ciekawa inspiracja.

Piękna, przestronna i funkcjonalna jadalnia to marzenie niejednej osoby. Jadalnia może być osobnym pomieszczeniem lub może stanowić część kuchni czy salonu. We współczesnych standardach nie ma znaczenia, czy będzie ona duża czy mała – ważne, aby była urządzona w pełni komfortowo i przemyślanie. Taka jadalnia może też pełnić rolę wyjątkowej ozdoby naszego domu czy mieszkania. Przeczytaj kilka naszych wskazówek, aby dowiedzieć się, jak urządzić jadalnię w domu. Mamy nadzieje, że to będzie dla Ciebie ciekawa inspiracja.

Jadalnia – pomieszczenie otwarte

W ostatnich latach bardzo modna stała się otwarta jadalnia jako miejsce połączone z kuchnią i salonem. Warto, aranżując taką jadalnię, zainspirować się stylem nowoczesnym. Styl ten uwielbia jasne kolory, takie jak: biel, subtelny łosoś, delikatne odcienie szarości. Główną rolę odgrywa w nim także oświetlenie. W przestronnych jadalniach zawsze znajdujemy ogromne okna lub podwieszane lampy.

Jadalnia – osobne pomieszczenie

Jeśli nasza jadalnia stanowi osobne pomieszczenie, mamy całkiem niezłe pole do popisu. Tutaj jednak wszystko zależy od wielkości danego miejsca. Warto pamiętać o jednej zasadzie – mniej znaczy lepiej. Jadalnia nie powinna nas rozpraszać, powinna być miejscem, w którym atmosfera jest przyjemna i odpowiednia. Która skłania nas do serdecznych rozmów z bliskimi czy zaproszonymi gośćmi.

Wybierz odpowiedni stół

Nie da się ukryć, że stół to serce naszej jadalni. Zaczynając aranżację wnętrza, powinniśmy dokładniej przeanalizować jaki stół sprawdzi się idealnie. Wybór stołów jest ogromny, na rynku dostępne są rozmaite modele:

Stół prostokątny – to najpopularniejszy stół, jaki można wybrać do jadalni. Jest duży i świetnie sprawdzi się w otwartych, wielkich pomieszczeniach. Jest idealny, jeśli często planujemy zapraszać gości. Taki stół ma też interesującą zaletę – można go w każdym momencie złożyć i rozłożyć, w zależności od naszych potrzeb.

Stół kwadratowy – polecamy do stworzenia jadalni w mniejszych pomieszczeniach, a nawet w kawalerce. Zaleca się, aby postawić go tuż przy ścianie, a nad nim powiesić jasno świecącą lampę.

Stół owalny – Taki stół często jest wykorzystywany w biurach. Jednak jest na tyle uniwersalny, że można go wykorzystać w różnych pomieszczeniach.

Stół okrągły – Taki mebel jest bardzo wyrazisty i rzuca się w oczy. Pasuje do miejsc nowoczesnych i przestrzeni otwartych.

Dobieramy odpowiednie krzesła

Krzesło jest także bardzo istotną częścią naszej aranżacji. Warto pamiętać, że każde krzesło w naszej jadalni powinno mieć oparcie – dla wygody siedzenia i jedzenia posiłków. Ale także powinno być wygodne. Tutaj świetnie sprawdzą się krzesła, które mają miękkie obicie. Warto wybrać krzesła w jasnym kolorze.

Pozostałe meble

Zastanawiacie się, co jeszcze w jadalni może być nam potrzebne oprócz stołu i krzeseł? Odpowiedź to – odpowiednia komoda lub regał. Dobrze mieć pod ręką wszystkie naczynia kuchenne czy sztućce. W małej jadalni wystarczy niewielki mebel, nierzadko z witryną lub typową szafką, która może pełnić kilka funkcji. Do otwartej, dużej jadalni warto zakupić meble, które idealnie wprowadzą klimat do pomieszczania i sprawią, że poczujemy miły i przyjemny nastrój. Dodadzą naszej jadalni odpowiedniego charakteru, przy czym posiłki we wspólnym gronie będą jeszcze smaczniejsze.

W przygotowaniu artykułu pomogła nam producent mebli Empir

Share