Urządzamy kuchnię: wybierz swój wymarzony styl

Podobnie jak w przypadku salonu czy sypialni, także kuchnia urządzona być może w bardzo wielu różnych stylach. Poznaj zasady aranżacji wnętrza nowoczesnego, dowiedz się jak stworzyć przestrzeń w stylu skandynawskim, sprawdź czym różni się kuchnia prowansalska od angielskiej i jakie są cechy charakterystyczne stylu rustykalnego.

Kuchnia rustykalna

Urządzając kuchnię, zwłaszcza w przypadku domu jednorodzinnego, często decydujemy się na styl rustykalny. Wnętrza urządzone w tym stylu są bardzo przytulne, ciepłe, budzą pozytywne skojarzenia. Nic dziwnego, że chcemy cieszyć się takim domem na co dzień. Kuchnia rustykalna ma przypominać wiejskie wnętrze – w aranżacji wykorzystuje się naturalne materiały, takie jak drewno, cegła czy kamień. Meble mogą być drewniane, ale warto rozważyć także szafki murowane, najlepiej ze starej lub postarzanej cegły. Do takich szafek pasować będą blaty drewniane, kamienne lub wyłożone ręcznie robionymi płytkami ceramicznymi.

Kuchnia rustykalna – ważna jeste również kolorystyka ścian inspirowana jest naturą; dominują beże, szarości czy delikatne brązy. Jedną z cech charakterystycznych stylu rustykalnego jest także duża ilość dodatków. Talerze, patelnie, deski do krojenia czy chochle umieszczone są na widoku, pod ręką – stanowią nie tylko wyposażenie kuchni, ale także jej dekorację. Urządzając kuchnię rustykalną, warto poszukać stylizowanych sprzętów gospodarstwa domowego lub zdecydować się na urządzenia przeznaczone do zabudowy.

Inspiracje skandynawskie, angielskie i prowansalskie

Duża popularnością cieszą się w ostatnich latach kuchnie inspirowane stylami z innych rejonów Europy. Styl angielski charakteryzuje się jasną kolorystyką mebli (biel, seledyn) oraz ozdobnym charakterem frontów. Delikatnie frezowane meble, wykończone eleganckimi gzymsami, wykonane z twardego drewna, to kolejne wyróżniki tego stylu. Kuchnia angielska jest ozdobna, jasna i przestronna, lecz nie przeładowana detalami. Pod względem kolorystyki podobna jest do niej kuchnia prowansalska – biel w połączeniu z motywem lawendy oraz lekkie, przeszklone szafki to główne jej cechy.

Także kuchnia skandynawska cechuje się jasną kolorystyką. Styl ten jest jednak znacznie prostszy, pozbawiony ozdobników. Już na pierwszy rzut oka widać, że we wnętrzu skandynawskim pierwsze skrzypce gra funkcjonalność. Także meble kuchenne mają być przede wszystkim wygodne i praktyczne. W efekcie, kuchnia skandynawska jest prosta i elegancka.

Styl nowoczesny

Miłośnicy minimalizmu, prostych form i funkcjonalności powinni rozważyć także nowoczesną aranżację kuchni. Dominującymi w niej materiałami są szkło, stal czy nawet beton. Aby nieco urozmaicić wnętrze, można pokusić się o industrialne dodatki, takie jak pomalowane na biało cegły zamiast płytek nad blatem czy stare lampy fabryczne. Ciekawym pomysłem jest także wprowadzenie kolorystycznego akcentu w postaci na przykład czerwonej lodówki. Spójny wygląd aranżacji nowoczesnej wymaga zachowania porządku; w przeciwieństwie do kuchni rustykalnej, tutaj każdy przedmiot ma swoje miejsce wewnątrz szafki.

stylowa-kuchnia-castorama

Kuchnia to serce każdego domu. Wybierając styl aranżacji wnętrza, warto uwzględnić wygląd całego mieszkania oraz upodobania domowników. Jak jednak wiadomo, najwięcej uczymy się na błędach innych osób, dlatego warto zajrzeć do tej ciekawej historii:http://domifikacje.pl/better-home/ogrodzie-czas-kuchnie-kuchnia-stylu-angielskim-inspirowana-kornwalia/
Materiały prasowe

Share