W trosce o odpowiedni rozwój dziecka

Narodziny pierwszego dziecka to nowy etap w życiu. Tryb życia zmienia się nie do poznania, a rodzice noworodka muszą całkowicie przeorganizować swoje nawyki: od teraz priorytetem w ich życiu jest zapewnienie bezpieczeństwa i odpowiednich warunków rozwoju ich latorośli.

Pierwsze dni po powrocie ze szpitala są dla świeżo upieczonych rodziców okresem niepewności, często towarzyszy im bezradność wobec zachowań dziecka, których jeszcze nie są w stanie dobrze odczytać. To również niepowtarzalny czas bliskości z maluchem, dlatego warto zadbać o komfort obydwu stron, korzystając z ogólnodostępnej dzisiaj wiedzy.

Dotyk – lek na całe zło

Okazuje się, że lekiem na wiele dziecięcych dolegliwości w tym czasie jest po prostu dotyk jego matki. Prozaiczna sprawa, która towarzyszy nam na co dzień, po właściwym przygotowaniu i zgłębieniu wiedzy na ten temat wielokrotnie pomaga uniknąć stresujących sytuacji, jakich wiele podczas opieki nad niemowlakiem. Francuski położnik, Frederick Leboyer, już w latach 70. odkrył kluczowe znaczenie masażu niemowląt dla ich prawidłowego rozwoju. Swoim przemyśleniom i obserwacjom dał upust w znanej książce Loving Hands: The Traditional Art of Baby Massage (1976). Temu człowiekowi zawdzięczamy również popularyzację techniki oddychania w czasie porodu, czy praktykę kładzenia nowo narodzonego dziecka na brzuch matki, co umożliwia zawiązanie się więzów, zamiast wprowadzania w szok natychmiastowym zabieraniem dziecka w celu przeprowadzenia pierwszych badań.

id-1009943

Nowo narodzone dziecko odbiera większość bodźców ze świata właśnie przez dotyk, dlatego jest on niesamowicie ważny już od pierwszych chwil życia: dostarcza wrażeń kinestetycznych i stymuluje układ nerwowy. Liczne badania naukowe dowodzą, że dzieci, które są stosunkowo częściej tulone, kołysane, masowane i karmione piersią, w dorosłym życiu stają się osobami mniej gwałtownymi i agresywnymi, a także są bardziej zdolni do współodczuwania, w przeciwieństwie do dzieci, których kontakty z rodzicami w pierwszych latach życia ograniczały się do zaspokajania podstawowych potrzeb.

Obecnie w trosce o jak najlepszy rozwój swoich latorośli, rodzice decydują się na stosowanie masażu Shantala, który znany był już starożytności, jednak na europejski grunt wprowadził go dopiero wspominany Frederick Leboyer. Technika ta polega na masowaniu poszczególnych partii ciała dziecka przy użyciu odpowiednich olejków. Masaż Shantala odbywa się z korzyścią zarówno dla dziecka jak i rodzica. Pomaga w uregulowaniu snu malucha, poprawia jego trawienie, uspokaja, podnosi świadomość własnego ciała, wzmaga poczucie bezpieczeństwa, zacieśnia więzi z rodzicem, podnosi odporność organizmu. Rodzicom zaś taka praktyka podnosi pewność siebie w opiece nad dzieckiem, pomaga w zrozumieniu jego potrzeb, a matce narażonej na depresję poporodową pomaga jej uniknąć.

koziolki3

Dalsze etapy rozwoju

Stosowanie masażu Shantala ma szereg swoich zwolenników w Polsce. Wiele gabinetów fizjoterapeutycznych organizuje kursy, podczas których rodzice mogą zgłębić tajniki wiedzy na temat tej techniki masażu. Jej dobroczynne skutki na rozwój dzieci przyznają również pedagodzy montessoriańscy. Według nich osiągnięcia uzyskane wskutek zacieśnionych więzi z dzieckiem mogą być w przyszłości sukcesywnie rozwijane poprzez pedagogikę Marii Montessori. Kładzie ona nacisk na indywidualizację, samodzielność dziecka. Zdobywanie wiedzy i umiejętności odbywa się poprzez samodzielne działania w odpowiednio przygotowanym otoczeniu. Dziecku wpajane są zasady ładu, porządku, wzajemnego poszanowania. Kluczem do zdobycia wiedzy o świecie jest obserwacja. Założenia pedagogiki montessoriańskiej realizuje żłobek Wesołe Koziołki z Poznania.Co niezwykle istotne, placówka jest współfinansowana ze środków miasta Poznań, dlatego też dla dzieci zameldowanych w Poznaniu czesne jest znacznie niższe w porównaniu z kwotą wyjściową.

koziolki1

Obecny stan wiedzy na temat rozwoju dziecka i czynników je kształtujących jest ogromny. W trosce o jak najbardziej komfortowy jego przebieg warto zainteresować się coraz popularniejszymi praktykami, których skuteczność została wielokrotnie naukowo udowodniona.

Materiały prasowe

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Kilka dni temu poznaliśmy nazwiska nowych Aniołków Victoria's Secret! Wśród…