Wanna czy kabina prysznicowa – co lepsze?

Urządzając czy też decydując się na kupno domu musimy zastanowić się nad naszą łazienką. Każda domowa łazienka wyposażona jest w umywalkę, sedes, i prysznic lub wannę. No właśnie – wanna czy kabina prysznicowa – co lepsze?

Statystyki i badania pokazują, że zdecydowanie częściej i chętniej wybierana i kupowany jest brodzik czy też kabina prysznicowa. Zapewne wiąże się to z szybkim i pospiesznym stylem życia jaki prowadzimy. Jakie więc wady i zalety ma wanna, a jakie kabina prysznicowa, i dlaczego wybieramy prysznic a nie wannę, i na odwrót?

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się kabinie prysznicowej.

Tak jak wcześniej wspomniano, prysznic to idealne rozwiązanie dla tych, którzy ciągle gdzieś się spieszą. Znacznie łatwiej i szybciej jest wykąpać się w kabinie prysznicowej aniżeli w wannie. Kolejnym czynnikiem, dla którego częściej wybieramy prysznic jest miejsce. Ci, którzy mieszkają w blokach wiedzą, że każdy centymetr zaoszczędzonej powierzchni jest na wagę złota. Nie ma wątpliwości więc, że wanna zajmuje dużo więcej miejsca niż zamontowana kabina prysznicowa. Kabiny natryskowe popularne są również pośród osób starszych. Osoby starsze, którym ciężko jest wejść do wanny i przekroczyć dosyć wysoki próg chętniej decydują się na kabiny prysznicowe ze względu na ich funkcjonalność. W takiej kabinie zawsze możemy zamontować siedzenie lub kupić taki model który miejsce do siedzenia ma już w standardzie.

Z jakich więc powodów równie często wybierana jest wanna?

Przede wszystkim relaks i odpoczynek, który dostarcza nam gorąca kąpiel. Wanna to niekoniecznie niewygodny przeżytek. W dzisiejszych czasach mamy ogromny wybór wielkości i funkcjonalności, a większość z nich ma w standardzie hydromasaż i jacuzzi. Wannę wybierają również rodziny z dziećmi, bowiem dużo ciężej wykąpać małe dziecko pod prysznicem. Kąpiel w wannie zajmuje natomiast znacznie dużo więcej czasu, niż kąpiel pod prysznicem. Dla jednym będzie to zaleta, dla innych wada – wszystko zależne od naszych preferencji i stylu życia.

Co zatem jest kosztowniejsze dla nas, wanna czy prysznic?

Jeśli weźmiemy pod uwagę ilość zużywanej wody podczas kąpieli pod prysznicem i porównamy z kąpielą w wannie, to zdecydowanie oszczędniejszym rozwiązaniem jest kupno kabiny prysznicowej. Prysznic zużywa jedynie 30 litrów wody na minutę podczas gdy w wannie zużywamy minimum 100 litrów.

Czy moda ma tutaj jakieś znaczenie?

Pewnie, każdy z nas chce, by ich łazienka wyglądała ładnie i modnie. Natomiast na rynku mamy tak ogromny i obszerny wybór, że nie powinniśmy się tym martwić. Z pewnością znajdziemy modną i nowoczesną wannę i prysznic.

Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, a na nasza decyzję będą miały inne czynniki indywidualnie dla każdego z nas.

Dla tych, którzy nie mogą się zdecydować pomiędzy wanną a kabiną prysznicową idealnym rozwiązaniem będzie wanna z parawanem. Dzięki temu mamy 2 w 1 – i prysznic, i wannę.

Artykuł utworzony przez firmę świadczącą pogotowie hydrauliczne w Warszawie od prawie 30 lat.

Share