Wózek dla malucha, którego rodzice kochają jogging

Nie każdy rodzic potrafi spokojnie usiedzieć na miejscu. Niektórzy nawet przy popołudniowych spacerach woleliby biec, niż spokojnie spacerować. Nie robią tego jednak, ponieważ konstrukcja większości wózków uniemożliwia szybkie przemieszczanie z jednoczesnym zachowaniem komfortu dziecka. Na szczęście istnieją wyjątki, jakimi są wózki biegowe. Co warto o nich wiedzieć?

Wózek do biegania nie trzęsie

To jedna z najważniejszych cech, jakie posiada dobrze zbudowany wózek do biegania. Większość „normalnych” spacerówek użytych w trakcie joggingu spowodowałyby solidne wytrzęsienie dzieckiem – a przecież nie o to chodzi! O ile jednak „tradycyjne” spacerówki nie są konstruowane z myślą o tego rodzaju aktywności, to już „pojazdy” dedykowane maluchom, których rodzice uwielbiają ciągły ruch, wyposażono w znacznie lepszą amortyzację.

Dzięki takiemu podejściu nawet przy większej szybkości, z jaką rodzic-biegacz pcha wózek do biegania, ten wytłumia efekty „podskakiwania” na nierównościach. A to jest istotne nawet na pozornie nie stanowiących problemu wyasfaltowanych ścieżkach.

Sprawne prowadzenie wózka

Kolejną istotną różnicą pomiędzy wózkiem do biegania a co najmniej dziewięćdziesięcioma procentami reszty tego typu „pojazdów” jest łatwość, z jakimi można nimi skręcać w trakcie treningu.

Producenci, którzy specjalizują się w dostosowaniu konstrukcji wózka do potrzeb miłośników joggingu, przykładają do tej sprawy sporo wagi. Duże koła są montowane w tym przypadku tak, aby łatwo przekręcały się w bok. Jednocześnie wiele wózków biegowych budowana jest w formie trójkołowej tylko sprzyja łatwemu kontrolowaniu kierunku.

Co ciekawe, często w wózkach do biegania uwzględniono i to, by rodzic-biegacz mógł prowadzić ten pojazd tylko jedną ręką, biegnąc z jednej lub drugiej strony wózka. To wygodne, jeżeli w trakcie treningu chce się sprawdzić co u dziecka lub podać mu na przykład chusteczki lub coś do picia. Wiąże się to oczywiście z tym, że same uchwyty powinny pozwolić na stabilne trzymanie. Oczywiście sama możliwość biegnięcia trzymając wózek nz boku wcale nie wyklucza standardowego jego trzymania.

Dodatkowe wygody

Warto zwrócić uwagę także na fakt, iż w przypadku wózków biegowych wiele elementów zostało w taki sposób rozlokowanych, aby przy wspomnianym prowadzeniu wózka z jego boku, nadal można było łatwo do nich sięgnąć. Tym samym w trakcie joggingu nieraz będzie można tylko zwolnić, zamiast się zatrzymywać, a w przypadku konieczności zatrzymania załatwić sprawę znacznie szybciej.

Czy to chwilowa moda?

Zdecydowanie nie. Wózki do biegania coraz częściej widać na parkowych ścieżkach, ale też na zorganizowanych imprezach biegowych. Wynika to z prostego faktu, że coraz więcej osób dla o swoje zdrowie i kondycję. Z punktu widzenia młodej mamy dodatkowym zyskiem jest to, że regularny jogging znacząco ułatwia odzyskanie formy i sylwetki sprzed ciąży.

A że w przypadku wózków biegowych ćwiczenia są możliwe przy jednoczesnym spacerze – i to w sposób wygodny dla dziecka – odpada problem ze znalezieniem wolnego czasu, niezbędnego, żeby w ogóle pomyśleć o aktywności. Można więc śmiało powiedzieć, że coraz więcej rodziców będize zainteresowanych właśnie takim pojazdem.

Materiał zainspirowany wózkami ze sklepu Nodik: https://nodik.pl/wozki-do-biegania-c-198.html (m.in. modelami marek Baby Jogger i Thule).

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Dzięki zaawansowanym technologicznie zabiegom laserowej korekcji, takim jak SMILE, można…