Współczesny mężczyzna

Każda z nas ma swój wymarzony ideał mężczyzny. Jedne śnią, co noc o potężnym macho, zaś inne chcą cichego i spokojnego „misia”. Jednak we współczesnych czasach samo pojęcie mężczyzny znacznie ewaluowało. Na ulicach coraz częściej spotykamy „męskich lalusi”, którzy wyglądają nieraz lepiej niż kobieta, są bardziej zadbani i używają lepszych, droższych perfum. Skąd ta nagła zamiana ról?

Zarówno czasy, jak i ludzie się zmieniają. Ulegają przekształceniu pewne pojęcia, wartości i ideały. Teraz wyznacznikiem mody męskiej są rurki, trampki, za duża koszula w kratę, okulary i czapka, a całości dopełnia zachudzony nastolatek, czujący się demonem seksu. Potocznie możemy to nazwać „hipsteriadą”, czy też po prostu, najzwyczajniej w świecie „anomalią mężczyzny”.

chłopiec

Oczywiście są różne opinie na ten temat, nie bylibyśmy ludźmi gdybyśmy zgadzali się we wszystkim. Rurki były modne od dawien dawna, nasze mamy wzorowały się na strojach głównych bohaterów z serialu „Beverly Hills 90210” i choć bohaterowie Ci naprawdę byli wyznacznikiem ówczesnej mody, to nawet mężczyźni nie nosili rurek. Czy ewolucja idzie w złym, czy dobrym kierunku, to zależy od naszego punktu widzenia. Osobiście sądzę, że gdzieś po drodze coś poszło nie tak. Nie ma oczywiście nic złego w zadbanym mężczyźnie, no ale jeśli jest on zadbany aż do przesady, to przepraszam, ale wywołuje we mnie jedynie śmiech.

Zwróćmy tutaj uwagę na jeszcze inny aspekt. Na charakter i osobowość współczesnego mężczyzny.

Kiedyś mężczyzna był głową rodziny, a kobieta winna była zajmować się domem i dziećmi. Mężczyźni byli symbolem odwagi, męstwa oraz bohaterstwa. Teraz to wygląda zupełnie inaczej. Czasy średniowiecza już dawno za nami i odnieść można wrażenie, że prawdziwi rycerze zostali właśnie w tej epoce. Teraz mężczyzna boi się odezwać pierwszy, bo wychodzi z założenia, że to kobieta powinna zrobić pierwszy krok. W ich mniemaniu to kobiety powinny teraz zabiegać o nich, starać się, okazywać sympatię i swoje uczucia. Oni zmęczeni już rolą łowców chcą się poczuć teraz sami zdobywani. Tylko rzecz w tym, że pewne role nigdy nie ulegną zmianie. To właśnie kobieta powinna być zdobywana, powinna czuć, że jest dla kogoś ważna. Oczywiście, teraz głos męski się odezwie:  „ale my też mamy swoje uczucia! Też chcemy poczuć, że jesteśmy dla kogoś ważni”, zgadzam się Panowie, tylko od dawien dawna to było Waszym zadaniem zdobywanie nas, nie oczekujcie, że nagle role się zamienią, bo tak nie będzie. Można odnieść wrażenie, że współcześni mężczyźni bardzo oddalają się od średniowiecznego rycerstwa, tłumy nastolatek porywa Justin Bieber, rozkapryszony nastolatek o wyglądzie myszki Miki (z góry pragnę przeprosić szczerze kochające go fanki). Są różne gusta, jednak w męskiej ewolucji coś poszło nie tak. W tym momencie pewnie znowu odezwie się głos męski: „a w damskiej ewolucji niby wszystko tak dobrze poszło”, pewnie, że nie. W damskiej ewolucji również jest kilka, jak nie kilkanaście uszczerbków, ale jedno nie uległo zmianie- kobieta nie chce takiego lalusia (jak ze Smerfów), tylko mężczyzny, który wygląda jak mężczyzna i zachowuje się jak mężczyzna.

kłódka

Temat współczesnego mężczyzny jest dosyć kontrowersyjny. Każda z nas ma swój typ mężczyzny. Czy ewolucja idzie w złym kierunku, tutaj również mogą być podzielone opinie. Jednak zawsze należy wyznaczyć granicę dobrego smaku. Mężczyzna nie powinien myśleć (ani nawet starać się ! ) w kategoriach kobiety, to jest nasza domena. Nie powinien wychodzić z założenia, że teraz on sobie łaskawie poczeka, a kobiety będą o niego zabiegać. Nie Panowie, tak to nie działa. Chociaż czasy się zmieniają, to jednak pewne zasady i wartości nie ulegają przeterminowaniu.

Paulina Mazurowska

źródło zdjęć: www.po-land.pl,  www.kciuk.pl

Share