Jak wybrać idealny wazon do kwiatów?

Kwiaty kupujemy przy różnych okazjach – imieninach, urodzinach, Dniu Matki, Dniu Kobiet, randki, zdanego egzaminu, na przeprosiny oraz również bez okazji. Aby kwiaty mogły dłużej cieszyć oko, a jednocześnie by ładnie się eksponowały w pomieszczeniu, wymagają odpowiedniego pojemnika – wazonu. Jak zatem wybrać idealny wazon do kwiatów? Jaki typ warto mieć w domu?

Wysokie wazony i ich zalety

Najpopularniejszym rodzajem kwiatów, jakie kupujemy dla kogoś lub sami dostajemy, są wysokie kwiaty cięte, a w szczególności popularnością cieszą się róże. Nadają się one praktycznie na każdą okazję i dla każdej osoby. Do tego typu kwiatów najlepiej pasują wysokie wazony, które dodatkowo są smukłe i proste. Raczej uznaje się, że lepsze będzie przezroczyste szkło, w którym widoczne będą łodygi kwiatów. W ten sposób również przedostaje się do korzeni większa ilość światła, co pozytywnie wpływa na ich rozwój.

Wazon na niskie, cięte kwiaty

Nieco niższe kwiaty cięte sukcesywnie lepiej umieścić w niższych i bardziej rozłożystych wazonach. Kwiaty wtedy ładnie rozkładają się na brzegu wazonu, tworząc z nim pewną całość. W tym przypadku nie ma szczególnych wskazań, aby pojemnik był szklany. Równie dobrze bowiem sprawdzi się wazon kolorowy i nieprzezroczysty. Z czasem, kiedy wysokie kwiaty zaczną lekko więdnąć, w ramach odświeżenia ich można je przyciąć i zamienić wysoki wazon na niski. W ten sposób przedłużymy ich żywotność.

Kolorystyka wazonów ma znaczenie

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na kolor wazonu. Musi on dobrze współgrać z zawartością. Jeżeli mamy do czynienia z białymi kwiatami, możemy je w zasadzie dopasować do każdego koloru. Można stwierdzić, że im intensywniejszy kolor wazonu, tym lepiej prezentują się białe płatki kwiatów. Tymczasem te o wyrazistszej barwie będą bardziej wyeksponowane przy stonowanych odcieniach wazonu. Dodatkowo, kolorowe pojemniki i osłonki możemy dopasować do otaczającego wnętrza. Im bardziej wazon będzie wkomponowany do aranżacji mieszkania, tym bardziej wyeksponujemy, znajdujące się w nim kwiaty.

Dobór wazonu – jaki rodzaj warto mieć w domu?

Nigdy nie wiemy jakie kwiaty dostaniemy, dlatego warto mieć w domu kilka rodzajów wazonów, dopasowanych do różnych potrzeb. Na przykład: kilka kolorowych o mniej i bardziej intensywnych barwach, jeden przezroczysty, wysoki i szczupły oraz jeden przezroczysty, niski i pękaty. Ciekawe są również wazony zdobione, tworzone z masy ceramicznej, takie jak na przykład w sklepie Fajne Donice. Nawet jeżeli postawimy taki pusty wazon na komodzie, będzie on sam w sobie piękną ozdobą wnętrza. Malowane ręcznie wazony, które możemy spotkać w sklepie świetnie się również sprawdzą na prezent, na przykład na nowe mieszkanie dla znajomych.

Artykuł napisany we współpracy z FajneDonice.pl

Share