Wykonujesz ten zawód? Zadbaj o swoje oczy!

Oczy to bardzo wrażliwy narząd zmysłu. Ich chroniczne nadwyrężanie może prowadzić do pogorszenia wzroku i rozwoju wad lub chorób, dlatego przedstawiciele niektórych zawodów powinni szczególnie zadbać o swój wzrok.

  1.  Zawodowi kierowcy
  2.   Piloci
  3.   Służby mundurowe z pozwoleniem na używanie broni palnej

Powszechnie znany jest problem wad wzroku, powstających u osób spędzających długie godziny przed ekranem komputerów. Pracownicy biurowi, księgowi, kadrowe, pisarze, copywriterzy, architekci czy inżynierowie wystawiają swoje oczy na długotrwałe działanie promieniowania ze strony monitorów komputerów oraz sztuczne światło w zamkniętych pomieszczeniach. To jednak nie jedyne grupy pracowników, którzy powinni zwrócić uwagę na stan swojego wzroku.

Zawodowi kierowcy

Kierowcy ciężarówek, autobusów, przedstawiciele handlowi, motorniczy czy maszyniści to pracownicy, którzy dużo czasu spędzają na prowadzeniu pojazdów w ruchu lądowym. Dla nich wzrok jest niezwykle ważny, ponieważ to od niego w dużej mierze zależy m.in. czas reakcji na niebezpieczną sytuację na drodze. Czas pracy większości przedstawicieli tej grupy zawodowej został więc ograniczony specjalnymi przepisami, np. kierowcy ciężarówek i innych pojazdów wyposażonych w tachografy, mogą prowadzić swoje pojazdy co do zasady nie dłużej niż 9h, rozbijając ten czas na dwa bloki po 4,5 h. Między nimi powinna występować jedna przerwa o długości co najmniej 45 min. Kierowcy są też poddawani okresowym badaniom wzroku.

Piloci

Niemal idealny wzrok wymagany jest również w pracy pilotów samolotów każdego rodzaju. Co prawda w ich przypadku dopuszcza się niewielkie wady, które podlegają korygowaniu przez soczewki lub okulary korekcyjne, jednak niektóre z nich całkowicie wykluczają dalsze wykonywanie zawodu lub podjęcie tej pracy. Piloci muszą posiadać natomiast nienaganne widzenie przestrzenne, ponieważ to dzięki niemu mogą prawidłowo ocenić odległość. Idąc tym tropem, brak lub upośledzenie widzenia przestrzennego jest przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu pilota. Piloci, podobnie jak zawodowi kierowcy, są poddawani okresowym, częstym i szczegółowym badaniom wzroku.

Służby mundurowe z pozwoleniem na używanie broni palnej

Policjanci, żołnierze i inne służby mundurowe, w których pracownicy posiadają pozwolenie na używanie broni palnej, muszą szczególnie dbać o swój wzrok. Oddanie bezpiecznego i celnego strzału, wymaga skupienia i prawidłowego widzenia. W sytuacji zagrożenia życia, akcji ratunkowej lub innej formy pomocy, pracownik musi reagować natychmiast, a ograniczenie widzenia z powodu wady może uniemożliwić mu skuteczne działanie.

Artykuł zewnętrzny

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Pewne elementy naszego stroju musza być dopasowane pod każdym względem…